Site icon 4woodi

Optymalizacja pod kątem potrzeb – sześć traków Pilous FORESTOR

Ile tartaków, tyle różnych potrzeb: cięcie bardzo ciężkich kłód, przecieranie jedynie niewielkich ilości drewna, wyeliminowanie ręcznej manipulacji ciętym materiałem, potrzeba dużych wydajności… Wiedzą o tym konstruktorzy z Brna i technicy z Rem-Tech Warszawa, oferując klientom różne modele pilarek Pilous FORESTOR. Spośród sześciu dostępnych modeli łatwo wybrać urządzenie dokładnie odpowiadające profilowi produkcyjnemu danego przedsiębiorstwa.

Dla małych i średnich zakładów

Najprostszymi konstrukcyjnie urządzeniami z rodziny Pilous FORESTOR są ręczne pilarki taśmowe do kłód CTR 710M, które świetnie sprawdzą się w małych i średnich zakładach, przecinających niewielkie ilości dłużyc drewnianych. Dużym atutem tej maszyny jest możliwość ustawiania wysokości ramienia z centralnego panelu sterowniczego, przy czym ustawianie odbywa się z jedną prędkością. Aby przyspieszyć i ułatwić ten proces opcjonalnie można zamontować w maszynie elektroniczny układ pomiarowy LG 100.

W niewielkich zakładach tartacznych sprawdzi się również pilarka taśmowa do kłód CTR 800S, która ma centralny panel sterujący zamocowany do nieruchomej, podstawowej sekcji przejezdnej. Maszyna wyposażona jest w system szybkiego dojazdu na pozycję pracy i powrotu do pozycji początkowej. Układ dwustopniowego, automatycznego hamowania w pozycjach skrajnych zwiększa bezpieczeństwo i wydłuża czas bezawaryjnej pracy.

Sprawdzonym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach średniej wielkości jest też pilarka taśmowa do kłód CTR 520. Zastosowano w niej taśmę bimetalową, odporną na uszkodzenia odłamkami stalowymi. Po zainstalowaniu imadła można nią uciąć nawet kształtownik stalowy. Prowadnice taśmy tnącej wyposażono w płytki z węglików spiekanych, zapewniające wyjątkową prostoliniowość cięcia. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano proste serwisowanie maszyny, możliwość stosowania jednej taśmy do wszystkich gatunków drewna i precyzję cięcia. Wyeliminowano też konieczność długotrwałego i skomplikowanego ostrzenia i ustawiania zębów taśmy.

Długość cięcia do 7,6 m

Długość cięcia 7,6 m można uzyskać wybierając piłę taśmową do kłód CTR 1000H40 Hydraulik o masywnej konstrukcji, która jest wyposażona w szybki posuw mostu z automatycznym zwalnianiem w położeniach krańcowych. Dwustronne prowadzenie mostu przejazdowego pozwala na zamontowanie wydajnego wyposażenia hydraulicznego w celu łatwego manewrowania nawet wielkimi, grubymi kłodami. W kombinacji z silnikiem o dużej mocy takie wyposażenie pozwala na płynne ściąganie nawet ciężkich kłód za pomocą podajnika uciętego materiału. Wersja podstawowa pilarki CTR 1000H 40 Hydraulik pozwala na piłowanie kłody o długości 7,6 m. Maszyna w tej wersji wyposażona jest w wysuwną obrotnicę kłód, dwa zaciski do kłód, pięć kątowo i wysokościowo regulowanych ograniczników, wyrówniarkę końca kłody, wyrówniarkę końca kłody z posuwem poziomym oraz silnik o mocy 15 kW, (opcjonalnie – 18 kW).

Prowadzenie taśmy piły odbywa się pomiędzy płytkami z węglików spiekanych. Przedłużacze sekcji o długości cięcia 3 m umożliwiają zainstalowanie wyposażenia hydraulicznego według wymagań klienta. Podstawowa sekcja przejazdowa i sekcje przedłużające są wyposażone w otwory/gniazda do mocowania zespołów wyposażenia hydraulicznego. Użytkownik może w prosty sposób zmieniać układ agregatów i rozmieszczać je w wygodnych dla siebie pozycjach.

W tartakach, w których przecierane są bardzo ciężkie, długie kłody (do 7,7 m) sprawdzi się z kolei pilarka CTR 1000H60 , z mocnym silnikiem 22 kW.

Bezpieczniej i wygodniej z wyposażeniem hydraulicznym

Zastosowanie hydrauliki w pilarkach taśmowych pozwala wygenerować spore oszczędności, bo można w ten sposób bardzo mocno skrócić czas operowania ciętym materiałem oraz zmniejszyć liczbę zaangażowanych pracowników, bo nawet w przypadku manipulacji bardzo ciężkimi kłodami, wystarczy tylko jedna osoba. W sposób oczywisty zwiększa się tym samym wydajność, obniżają koszty produkcyjne oraz skraca czas amortyzacji inwestycji. Dzięki hydraulicznym systemom manipulacji praca w tartaku staje się ponadto o wiele bezpieczniejsza.

Najważniejszym, wielofunkcyjnym zespołem wyposażenia hydraulicznego jest obrotnica wysuwna, która porusza się w kierunkach: pionowo i poziomo z wykorzystaniem utwardzonych, chromowanych prowadnic za pomocą niezależnie sterowanej pary siłowników hydraulicznych. Służy do mocowania, obracania i przysuwania ciętego materiału do kątowników uchylnych. Z kolei dwuramienna obrotnica łańcuchowa wyposażona jest w dwa wychylne, niezależnie sterowane ramiona. Są na nich osadzone łańcuchy synchronicznie napędzane silnikiem hydraulicznym, za pomocą którego odbywa się obracanie materiału. Przy cięciu długich kłód i ich częstym obracaniu zalecane jest wyposażenie maszyny w dwie takie obrotnice, które wyraźnie skrócą czasy manipulacji i poprawią wydajność maszyny.

Dwie profesjonalne pompy, w jakie wyposażone są wszystkie pilarki Pilous FORESTOR w wersji Hydraulik zapewniają wysokie prędkości i siły w układzie. Za bezpieczne i szybkie unoszenie okrąglaków i przenoszenie ich na łoże maszyny odpowiada z kolei dwuramienna, hydrauliczna ładowarka kłód. Każdy segment ramy wyposażony jest w gniazda przeznaczone do mocowania urządzeń załadowczych, a użytkownik może umieścić hydrauliczny zespół ładowarki w wybranej przez siebie pozycji. Sterowanie siłownikami ładowarki jest niezależne, a załadunek nawet długich pni jest bardzo łatwy.

Wyposażenie hydrauliczne obejmuje również hydrauliczne zaciski do kłód, rolkę bierną unoszoną do poziomowania i manewrowania kłodą oraz rolkę unoszoną z napędem hydraulicznym do poziomowania i przesuwania kłody.

Apla

Wyposażenie dodatkowe do traków Pilous FORESTOR

Firma Rem-Tech oferuje również szeroki pakiet wyposażenia dodatkowego do traków, dzięki czemu mogą one jeszcze precyzyjniej odpowiadać na zróżnicowane potrzeby tartaków.

– LG Automat służy do szybkiego i dokładnego, automatycznego ustawiania grubości cięcia. Po ustawieniu wartości na wyświetlaczu, ramię piły taśmowej automatycznie przemieści się w wybrane położenie. Zapobiega to błędom ludzkim przy ustawianiu ręcznym, oszczędza czas i poprawia dokładność cięcia.

– Umieszczony na ruchomym ramieniu agregat korowarki umożliwia oczyszczenie z piachu i kory miejsca wprowadzenia taśmy tnącej w kłodę. Zastosowanie frezowania wstępnego w miejscu wejścia piły w materiał zapobiega stępieniu taśmy, ogranicza częstotliwość wymiany pił taśmowych, podnosi ich żywotność, a także poprawia wydajność całej maszyny.

– Hydrauliczny naciąg piły taśmowej służy do napinania taśmowej taśmy tnącej za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej. Odczyt stopnia naciągnięcia taśmy wskazuje umieszczony w pobliżu manometr. Zawór ciśnieniowy zabezpiecza przed zbytnim naprężeniem taśmy.

– Na skali amperomierza można odczytać wartość natężenia prądu, wskazującą na stopień obciążenia silnika pilarki podczas pracy. Wskazania amperomierza są pomocne w doborze prędkości posuwu cięcia i określają stopień stępienia taśmy, której terminowa wymiana wydłuża żywotność i poprawia jakość cięcia.

– Elektrycznie przestawna listwa z rolką napinającą taśmę tnącą poprzez łatwą i płynną regulację położenia rolki ogranicza długość pracującego fragmentu taśmy. Przyciski umieszczone na panelu sterującym umożliwiają płynny wybór pozycji rolki naciągu taśmy tnącej.

– Podajnik uciętego materiału – przy ruchu powrotnym ramienia piły taśmowej po zakończeniu cięcia materiał za pomocą zderzaków przesuwany jest w kierunku panelu sterującego i umożliwia bardzo wygodny odbiór materiału lub jego dalsze przesunięcie na związane przenośniki taśmowe bądź rolkowe.

– Ześlizg materiału za pomocą hydrauliki ustawiany jest na wysokość, zgodnie z wysokością odcinanego materiału. Służy do ześlizgnięcia się końca przesuwanego materiału na związane przenośniki taśmowe albo rolkowe.

– Regulacja chłodzenia piły taśmowej wyraźnie ogranicza zużycie medium chłodzącego/smarującego, ponieważ w systemie chłodzenia dodatkowo znajduje się elektromagnetyczny zawór przepływowy, który automatycznie otwiera się po włączeniu piły taśmowej, a zamyka po jej wyłączeniu.

– Ciśnieniowy, dwustronny system chłodzenia taśmy tnącej składa się z pompy ciśnieniowej umieszczonej w zbiorniku z medium chłodzącym, elektromagnetycznego zaworu przepływowego, dwóch dysz. Za pośrednictwem dysz środek chłodzący natryskiwany jest na górną i dolną powierzchnię taśmy. Dwustronne chłodzenie zapobiega niepożądanym naprężeniom i osadzaniu się nalotów żywicznych, co skutkuje spokojniejszą pracą taśmy tnącej, wydłuża żywotność narzędzia i podnosi dokładność cięcia.

Fot. Rem-Tech

.
Exit mobile version