Firma Paged Morąg, polski lider w produkcji sklejki, wspiera młodych zawodników z kadry narodowej we wspinaczce sportowej, przekazując sklejkę do budowy ściany treningowej. Nowa ściana będzie służyć zawodnikom boulderingu – dynamicznej i wymagającej dyscypliny wspinaczkowej.
Przyszłość polskiego boulderingu
Bouldering to forma wspinaczki sportowej, która polega na pokonywaniu krótkich, ale bardzo trudnych tras (tzw. problemów) na niewielkiej wysokości, zwykle do 4-5 metrów. Zawodnicy nie używają lin, za to wspinają się z asekuracją w postaci materacy umieszczonych na podłożu. Dyscyplina ta wymaga nie tylko siły i wytrzymałości, ale także techniki, precyzji oraz umiejętności szybkiego rozwiązywania problemów na ścianie.
Pod opieką trenerską Sebastiana Kurka rozwijają się obecnie dwie obiecujące postaci profesjonalnego boulderingu: Oleksandr Neboha oraz Małgorzata Kurek. Oleksandr, pochodzący z Ukrainy, przyjechał do Polski po wybuchu wojny. Jego najnowszym osiągnięciem jest pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów, które odbyły się 21 czerwca. Małgorzata Kurek, będąca wielokrotną Mistrzynią Polski we wspinaczce, jest jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w grupie juniorów w Europie. W wieku zaledwie 14 lat zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Seniorów w boulderingu, a także jest Mistrzynią Polski Seniorów na trudność. Ma na swoim koncie ponad 250 medali, w tym tytuły Mistrzyni Polski młodzików, juniorów młodszych i juniorów, co czyni ją wyjątkową postacią na arenie wspinaczkowej.
Wsparcie dla wspinaczy
Firma Paged Morąg postanowiła wesprzeć młodych wspinaczy poprzez przekazanie sklejki do budowy ściany wspinaczkowej. Jak podkreśla trener zespołu, Sebastian Kurek, na sukcesy jego podopiecznych składają się nie tylko determinacja i ciężka praca, ale i odpowiednie warunki treningowe. „Nowa ściana wspinaczkowa, wykonana ze sklejki Paged, będzie stanowiła nieocenioną pomoc w naszych przygotowaniach. Sklejka jest wręcz idealnym materiałem do budowy ścian, gdyż umożliwia wielokrotne wkręcanie i wykręcanie chwytów, stopni i paczek (konstrukcji drewnianych przytwierdzonych do ścian), co jest kluczowe w treningu wspinaczkowym” – mówi Kurek. I dodaje: „W przeciwieństwie do płyty OSB, sklejka Paged nie odkształca się i nie ulega rozwarstwieniu, lecz pozostaje gładka i bezpieczna dla zawodników. Jej wytrzymałość i elastyczność umożliwiają swobodne konstruowanie dowolnych formacji, takich jak skomplikowane paczki czy przewieszenia. Ważnym dla zawodników aspektem jest też to, że sklejka produkowana przez Paged Morąg ma europejskie pochodzenie i jest wytwarzana zgodnie z najwyższymi normami jakościowymi.”
Firma Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki oraz znaczącym dostawcą krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. „Jako spółka Paged Morąg dostarczamy sklejkę znajdującą zastosowanie w wielu branżach, m.in. w branży budowlanej, na szalunki i rusztowania, w branżach wnętrzarskiej, meblarskiej, transportowej czy opakowań. Tym bardziej jesteśmy dumni z możliwości wsparcia polskiego sportu. Uważam, że takie działania mają nieocenione znaczenie, i jako firma niezwykle cieszymy się z tego, że dzięki naszej sklejce młodzi wspinacze zyskają nowoczesne i bezpieczne warunki do treningu, co z pewnością przyczyni się do kolejnych sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej” – podsumował Marek Janke, wiceprezes zarządu Paged Morąg SA ds. Transformacji zarządzający także sprzedażą i marketingiem, miłośnik wspinaczki.