Odpowiedni dobór narzędzi jest kluczowym elementem efektywnego przerobu materiału, dlatego oprócz szerokiego asortymentu wysokiej jakości narzędzi, firma Preta oferuje również fachowe doradztwo. Flagowym wyrobem firmy są piły taśmowe ze szwedzkiej stali Uddeholm, które kierowane są szczególnie do wymagających klientów.
Piły dla wymagających
Oferta firmy Preta jest skierowana do przedsiębiorstw związanych z przemysłem drzewnym: tartaków, zakładów stolarskich, meblarskich oraz dystrybutorów narzędzi. Propozycje dla tartaków to głównie piły taśmowe – wszystkie wykonane ze szwedzkiej stali Uddeholm. Dzięki czystości podstawowych materiałów i precyzyjnej kontroli metod obróbki cieplnej stosowanej w produkcji tej stali, osiąga ona jakość uznawaną za najwyższą na świecie. Stal Uddeholm posiada właściwą kombinację twardości i plastyczności (giętkości i elastyczności) do pracy. Te własności wpływają na wysoką odporność na zużycie i zmęczenie materiału oraz dobrą sprężystość i wytrzymałość produktu końcowego.
Precyzyjna płaskość powierzchni materiału sprzężona z nadzwyczajnie wysokim stopniem stali Uddeholm sprawia, że wyprawienie piły jest łatwiejsze i bardziej trwałe w stosunku do innych stali. To z kolei zapewnia niskie koszty produkcji i wysoką oraz jednolitą jakość narzędzia. Takie piły taśmowe umożliwiają poprawę wydajności procesu przecierania drewna. Produkt ten przeznaczony jest dla bardzo wymagających klientów i wykonywany pod konkretne zamówienie.
Piły taśmowe Prety wytwarzane są na zaawansowanych technologicznie, sterowanych numerycznie maszynach niemieckiego producenta – firmy Vollmer, które zapewniają doskonałą jakość i powtarzalność wytwarzanych narzędzi.
Profil na zimę i lato
Stellitowanie zębów piły taśmowej przedłuża ich trwałość, co pozwala na kilkakrotne wydłużanie czasu pracy narzędzia. Stellit to stop odlewniczy kobaltu, chromu i wolframu, zawierający często domieszki węgla, żelaza i molibdenu. Piły ze stelitowanym uzębieniem mogą być stosowane do każdego rodzaju drewna, zarówno twardego, jak i miękkiego.
W celu wykonania odpowiednich narzędzi firma Preta wysyła do zakładu odbiorcy technika, który ma za zadanie dobranie właściwych parametrów piły taśmowej, takich jak: długość, szerokość, grubość, podziałka, profil zęba. Dobór ten powinien być ściśle związany z warunkami, w jakich ma ona pracować. Aby uzyskać najwyższą wydajność i jakość cięcia, niektórzy klienci zamawiają nawet piły z innym profilem zęba na zimę, a z innym na lato.
Prawidłowy dobór parametrów piły taśmowej – jej długość, szerokość, grubość, podziałka, profil zęba – uzależniony jest od kilku istotnych czynników. Należą do nich przede wszystkim: rodzaj obrabianego materiału, typ maszyny, a także przebieg całego procesu produkcyjnego.
Dobór piły w zależności od maszyny i materiału
Warunkiem prawidłowego przecierania drewna jest również odpowiedni dobór piły w zależności od typu maszyny i materiału. W ofercie znajdują się piły taśmowe o grubościach brzeszczotu od 0,7 do 1,65 mm i wysokościach od 50 do 285 mm. Aby dobrać odpowiednią dla danego przypadku szerokość piły, powinno się brać pod uwagę kilka kryteriów:
- Grubość piły powinna być zgodna z DTR maszyny, jednakże im piła jest grubsza, tym bardziej jest narażona na pękanie zmęczeniowe u podstawy zęba. Natomiast szerokość piły powinna być równa szerokości kół prowadzących, zwiększona o głębokość wrębu – plus 1-3 mm. Wielkość zęba oraz jego kształt ma decydujący wpływ na cięcie. Właściwości te uzależnione są od rodzaju drewna, prędkości posuwu, prędkości cięcia.
- Dobór podziałki – odległości pomiędzy dwoma wierzchołkami zębów, zależy od wymiarów przecieranego drewna i jego twardości. Zbyt duża podziałka zwiększa obciążenie zębów, co jest źródłem szybszego ich stępienia. Zbyt mała podziałka ogranicza przestrzeń międzyzębną, powodując brak miejsca na wiór, co doprowadza do przegrzania piły.
- Podczas prawidłowego doboru piły taśmowej należy wspomnieć o geometrii ostrza skrawającego, który ma decydujący wpływ na jakość cięcia i wydajność. Kąt natarcia jest jednym z ważniejszych czynników podczas cięcia. Jego wybór musi odbywać się z uwzględnieniem rodzaju drewna, prędkości posuwu, kształtu zęba.
Jak przedłużyć żywotność pił?
Każde narzędzie tnące prędzej czy później ulega zużyciu. Wpływ na to ma nie tylko twardość przecieranego drewna, ale i niewłaściwa eksploatacja. Dlatego oprócz serwisu przed sprzedażowego (spersonalizowany dobór piły do maszyny używanej przez klienta oraz warunków w jakich pracuje), firma zapewnia również serwis posprzedażowy. W jego zakres wchodzi regeneracja, stellitowanie, naprężanie, spawanie, prostowanie oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Klocki dociskowe do prowadzenia pił taśmowych
Dzięki udanemu połączeniu dwóch przeciwstawnych cech – niskiego współczynnika tarcia i elastyczności opracowano idealny materiał na klocki dociskowe do pił taśmowych. Odpowiedni dobór komponentów, który jest rezultatem wieloletnich badań i testów sprawia, że materiał ten ma wyjątkowe cechy wymagane przy prowadzeniu pił taśmowych, a ponadto jest odporny na ścieranie, bardzo wolno się zużywa i nie trzeba go często wymieniać, a także posiada cechę samosmarowania. Jednocześnie nie zmienia swoich właściwości w kontakcie z olejem, wodą, lodem, jak również słabymi kwasami i zasadami.
Takie klocki dociskowe można znaleźć w ofercie firmy Preta.
Dzięki dobraniu odpowiednich środków smarnych, materiał ma niski współczynnik tarcia i nie powoduje nagrzewania się piły. Jest odporny na temperaturę do 150°C. W konsekwencji piła zachowuje wyjściowy stan naprężenia. Z drugiej jednak strony, materiał jest stosunkowo elastyczny. Jest to istotne, gdy na przykład elementy kory uderzą w klocek. Ponieważ materiał nie jest kruchy, klocek nie pęka. Z takiej kombinacji cech są szczególnie zadowoleni właściciele traków taśmowych, którzy zdecydują się na zastosowanie klocków dociskowych do prowadzenia pił taśmowych.
Dostępne w ofercie Prety klocki dociskowe mogą być stosowane do maszyn: Primultini, Bongioanni, Artiglio, Ustunkarli, Mebor i wykonywane są w różnych wariantach w zależności od modelu traka. Proponowane są również półprodukty w postaci płyt lub pasków o różnej długości, szerokości i grubości. Klient może zamówić odpowiedni element materiału (blok) i sam wykonać odpowiadający mu kształt.
Fot. Preta