Site icon 4woodi

Pionierska inicjatywa amerykańskiego przemysłu drewna liściastego

Odwiedzający stoisko AHEC na tegorocznych targach interzum w Kolonii mieli okazję dowiedzieć się o najnowszym przedsięwzięciu amerykańskiej branży drzewnej, czyli innowacyjnym systemie Profili Środowiskowych Amerykańskiego Drewna Liściastego (American Hardwood Environmental Profile – AHEP). Jest to wspólny projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i PE International, firmy konsultingowej odpowiedzialnej również za badania Oceny Cyklu Życia (Life Cycle Assessment – LCA) dla amerykańskiej tarcicy liściastej. System łączy w sobie dane dotyczące LCA z informacjami na temat legalnego pochodzenia surowca i jego prośrodowiskowego charakteru.

Profile Środowiskowe Amerykańskiego Drewna Liściastego to użyteczne narzędzie dla eksporterów tego surowca, którzy do każdej partii wysyłanego towaru będą mogli załączyć szczegółowe informacje na temat zamówionego drewna, jego pochodzenia i wpływu na środowisko. Profile będą zawierać następujące dane:

• nazwę dostawcy drewna,

• nazwę biologiczną i handlową surowca,

• opis surowca,

• ilość zakupionego drewna,

• miejsce wycinki,

• dokumenty potwierdzające legalne pochodzenie surowca,

• wpływ transportu surowca na środowisko.

Importerów amerykańskiego drewna liściastego zainteresuje fakt, że struktura i treść profili środowiskowych będzie spełniać wymogi ustanowione w rozporządzeniu EUTR, które reguluje handel drewnem na terenie Unii Europejskiej. Dane znajdujące się w profilach środowiskowych będą ponadto obejmować wszystkie kategorie związane z wpływem produktu na środowisko zawarte w Środowiskowych Deklaracjach Produktu (Environmental Product Declarations – EPDs) zgodnie z normą EN 15804 dotyczącą zrównoważonego budownictwa.

„Dzięki tej inicjatywie eksporterzy amerykańskiego drewna liściastego będą pionierami w zakresie dostarczania klientom informacji o wpływie każdej partii zamówionego surowca na środowisko” – powiedział Mike Snow, dyrektor wykonawczy AHEC.

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, dodał: „AHEC połączył wyniki własnych badań z ekspertyzą branży amerykańskiego przemysłu drewna liściastego oraz z danymi amerykańskich agencji monitorujących zasoby leśne. W wyniku tego powstał system Profili Środowiskowych Amerykańskiego Drewna Liściastego, czyli narzędzie, dzięki któremu europejscy importerzy będą mogli nie tylko spełnić wymogi nowego rozporządzenia EUTR, ale również przyczynić się do tworzenia projektów i budynków jeszcze bardziej przyjaznych środowisku”.

Dane, które posłużyły do opracowania Profili Środowiskowych Amerykańskiego Drewna Liściastego pochodzą z następujących źródeł:

• Forest Inventory and Analysis (FIA) – program rządu federalnego USA monitorujący stan lasów na terenie kraju,

• niezależne badania wykonane przez Seneca Creek na zlecenie AHEC zatytułowane „Ocena legalnego wyrębu drzewa oraz odnawialnych zasobów amerykańskiego drewna liściastego przeznaczonego na eksport” – dowodzą one, że ryzyko wprowadzenia do obrotu w USA drewna pozyskanego nielegalnie wynosi mniej niż 1%,

• ocena legalnego pochodzenia drewna obejmująca ponad 150 krajów, przeprowadzona przez niezależną organizację Forest Stewardship Council (FSC).

PE International

PE International to wiodąca firma konsultingowa oferująca szeroką gamę usług z dziedziny zrównoważonego rozwoju. Jej działalność obejmuje przygotowywanie Środowiskowych Deklaracji Produktów (Environmental Product Declarations – EPDs), a także doradztwo w zakresie opracowywania produktów przyjaznych środowisku przy zastosowaniu oprogramowania GaBi do badania Oceny Cyklu Życia. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.pe-international.com.

Informacje o rozporządzeniu EUTR

EUTR to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej obowiązujące od 3 marca 2013 roku, które nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu drewno i produkty z drewna obowiązek potwierdzenia legalności pochodzenia surowca. Zobowiązuje ono firmy, które po raz pierwszy wprowadzają produkty z drewna do obrotu na terenie Unii Europejskiej, do wdrożenia systemu „należytej staranności” (analizy „due diligence”). Celem rozporządzenia jest zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia do obrotu w Unii Europejskiej drewna lub produktów z drewna pozyskanego w nielegalny sposób. Rozporządzenie EUTR wymaga, aby importer drewna lub produktów z niego wykonanych był w stanie zidentyfikować dla każdej grupy produktów następujące informacje: kraj pochodzenia i tam, gdzie jest to konieczne, region, z którego ono pochodzi oraz zezwolenie na pozyskanie drewna. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej AHEC pod adresem: http://americanhardwood.org/sustainability/responsible-sourcing/eu-timber-regulation/.

(ah)

.
Exit mobile version