Sklejka strukturyzowana jest znana na światowym rynku, ale nikt do tej pory w naszym kraju nie podjął się jej produkcji. Sklejka-Eko S.A., dostarczająca do polskich i zagranicznych odbiorców ponad 40 tysięcy m3 wyrobów rocznie, postanowiła wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i jako pierwsza rozpoczęła produkcję tego wyrobu. Obchody jubileuszu 100-lecia firmy Sklejka-Eko S.A. były idealnym momentem na wprowadzenie do oferty nowych produktów.
Sklejka strukturyzowana to sklejka sosnowa suchotrwała lub wodoodporna poddana procesowi szczotkowania. Szczotkowanie to nic innego jak wybranie z powierzchni arkusza drewna wczesnego i pozostawienie na nim tylko drewna późnego. Takie drewno ma większą gęstość, dzięki temu jest twardsze i bardziej odporne na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Drewno późne nie pęka na powierzchni nawet przy zmieniającej się wilgotności i temperaturze. Strukturyzowana powierzchnia eksponuje naturalne walory drewna, jest „cieplejsza”, ma też poszukiwany przez projektantów, architektów i designerów interesujący wygląd.
Linia do strukturyzacji sklejki pracująca w firmie Sklejka-Eko S.A. składa się z dwóch maszyn i umożliwia obróbkę arkuszy o szerokości do 1250 mm i grubości od 4 do 80 mm. Pierwsza z maszyn służy stricte do strukturyzacji i jest wyposażona w szereg głowic, które pozwalają uzyskać ciekawe efekty strukturyzacji – od bardzo delikatnej aż po głęboką. Druga maszyna – szlifująca, nadaje gładkość i zapewnia perfekcyjne wykończenie obrabianych elementów. Linia posiada także system transportowy automatyzujący proces załadunku i rozładunku.
Z uwagi na sposób zastosowania i przeznaczenie sklejki strukturyzowanej Sklejka-Eko wyodrębniła następujące asortymenty tego wyrobu: sklejkę boazeryjną (Eko-dekor), meblową (Eko-meb), podłogową (Eko-pan), do strukturyzacji betonu (Eko-bet) oraz elewacyjną (Eko-frez).
Sklejka boazeryjna (Eko-dekor) to nowa, ekologiczna propozycja do aranżacji klasycznych i rustykalnych wnętrz. Jest to sklejka sosnowa suchotrwała, naturalna lub oklejona fornirem (dobór rodzaju forniru zależy od klienta), poddana procesowi szczotkowania, nacinania rowków oraz wykonania zakładki w celu łączenia sąsiednich arkuszy. Stosując ją, uzyskujemy ciepły i przytulny charakter wnętrza. Produkt jest łatwy w utrzymaniu czystości, a dzięki specjalnej budowie nie podlega procesowi paczenia. Jak każdy materiał drzewny posiada właściwości izolacyjne i wygłuszające.
Sklejka meblowa (Eko-meb), która szczególnie powinna zainteresować producentów mebli, oferowana jest w gotowych formatkach meblowych oraz grubościach oczekiwanych przez klientów. Może być ona okleinowana fornirami, a także rowkowana jedno- lub dwustronnie. Eko-meb z powodzeniem może być stosowana na przykład na fronty. Meble wyprodukowane ze sklejki strukturyzowanej pozwalają uzyskać nowy design, dodając wnętrzu ciepła i niepowtarzalności.
Sklejka podłogowa (Eko-pan) to sklejka sosnowa, naturalna lub oklejona okleiną dębową bądź jesionową. Poddana jest ona procesowi delikatnego szczotkowania i posiada spodnią warstwę z korka, dzięki czemu zapewnia efekt wygłuszający i wyrównujący podłoże. Panele produkowane są w wymiarach: 2400 x 300 x 15 mm i 1200 x 190 x 15 mm oraz 400 x 400 x 15 mm. Posiadają one pióro i wpust, co umożliwia ich szybki i sprawny montaż. Zastosowanie tego typu paneli daje możliwość otrzymania efektu postarzałej podłogi o dużej wytrzymałości na ścieranie. Panele Eko-pan wnoszą też do pomieszczenia atmosferę spokoju i elegancji, łącząc tradycję ze współczesnością.
(jsz)