Pomysł na dużą przestrzeń

Przestronne wnętrze daje duże możliwości aranżacji, ale warto pamiętać o tym, że nie jest trudno je zagracić i stworzyć przestrzeń niefunkcjonalną. Zupełnie inaczej jest w przypadku tego ponad 200m² domu. Głównym zadaniem biura projektowego było stworzenie uporządkowanej i funkcjonalnej przestrzeni.

 

W tym projekcie, Inwestor oczekiwał wyeliminowania elementów w kolorze brązu, które pozostały po poprzednich właścicielach, a także uporządkowania wnętrza, tak żeby stało się przestronne i funkcjonalne. Architekt Agnieszka Noworzyń miała do dyspozycji dom o powierzchni ok 200 m2, rozdzielony na dwie kondygnacje. Parter to strefa wejścia (hol wejściowy oraz klatka schodowa), salon z kuchnią i jadalnią, łazienka dla gości, pokój biurowy. Na piętrze natomiast znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka z pomieszczeniem gospodarczym, pełniącym także funkcję pralni.

 

„Wizja Inwestora zakładała jasne, przestronne wnętrze z wygodną strefą dzienną, w której domownicy spędzają dość dużo czasu. Dodatkowo Inwestor chciał, aby w łazience zastosowana była kolorowa mozaika w postaci płytek ceramicznych. Reszta wystroju, a w szczególności układ funkcjonalny – był po mojej stronie” mówi architekt Agnieszka Noworzyń z biura i-2.

 

Styl skandynawski,z którego została zaczerpnięta inspiracja przy projektowaniu wnętrza, cechuje się funkcjonalnością, przestronnością, a także naturalnymi barwami i materiałami, które dominują w opisywanej realizacji. Wykreowanie wnętrza z takimi właśnie cechami było głównym oczekiwaniem Inwestora.

 

Projektantka wykorzystała każdą wolną przestrzeń, dzięki temu powstało wiele ciekawych i przemyślanych schowków. Ten na buty to jeden z wielu przykładów, pozostałe to szuflady na różne drobiazgi, które ukryte są w przedłużeniu szafek kuchennych, tak aby zachowana została spójność wnętrza, a jednocześnie nie powstała kolejna półka, która mogłaby zaburzyć kompozycję. Ciekawie wykorzystano przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym, a górną szafką w narożniku wysokiej zabudowy kuchennej – jest to idealne miejsce do schowania np. pojemnika z lekami, cukierniczki czy innych elementów zwykle wprowadzających chaos na blacie kuchennym.

 

„Drewniana ścianka” powstała przede wszystkim jako zawężenie strefy kuchni, a tym samym wydzielenie jadalni. Zamysłem było stworzenie przegrody tylko pozornej, tak aby nie zaciemniać wnętrza.

 

Znalezienie perfekcyjnego połączenia układu kolorystycznego i funkcjonalnego sofy wymagał miesiąca poszukiwań właściwego mebla. Założenie od razu było takie, że wystrój domu będzie stonowany, w myśl wyznawanej przez architekt zasady, iż „wnętrze ma być tłem dla domowników”, ale dzięki zastosowaniu mocnego akcentu w postaci kolorowej sofy nie staje się nudne i nabiera niepowtarzalnego klimatu. Kolorystykę sofy dopełniają plakaty pana Ryszarda Kaji z serii „Polska”, które przedstawiają miejsca ważne dla domowników.

 

W jednej z łazienek widzimy dużo drewna ale też ścianę w płytkach, bardzo ciekawy pomysł biorąc pod uwagę, że te płytki najczęściej widzimy na podłodze a nie na ścianie. Jednym z wytycznych Inwestora było zastosowanie płytek ceramicznych w postaci kolorowej mozaiki w którejś z łazienek. W tym przypadku kolorowa ściana pełni funkcję dekoracyjną gdyż jest pierwszą powierzchnią, którą widzi wchodzący do wnętrza. Podobnie jak w przypadku sofy w pokoju dziennym, jest elementem dopełniającym stonowane wnętrze.

 

W projekcie zastosowano wiele produktów polskich marek, przede wszystkim stół w jadalni firmy FAMEG, wszystkie uchwyty w meblach robionych na wymiar to uchwyty firmy Zobal oraz oświetlenie polskiej marki AQForm Lighting Solutions.

„Wykorzystane w projekcie oprawy marki AQForm Lighting Solutions pochodzą z kolekcji opraw sufitowych natynkowych oraz kinkietów. Plakaty Ryszarda Kaji, zawieszone nad sofą oświetlone zostały kinkietami LED z rodziny BASET. Z kolei delikatne światło wydobywające się spod czarnych kinkietów SMART PANEL, zamontowanych po obu stronach odbiornika TV pozwala zniwelować ostry strumień światła pochodzący z ekranu odbiornika, który to bardzo męczy wzrok. W górnej łazience, nad trzyczęściowym lustrem zamontowano trzy czarne kinkiety SET RAW, o podwyższonej szczelności i długości 90 cm każdy. Ze względu na wydobywający się z nich, równoległy do lustra strumień światła idealnie oświetlają twarz przy goleniu lub tworzeniu makijażu” – mówi Agnieszka Noworzyń – „W projekcie wykorzystano oświetlenie marki AQForm Lighting Solutions, przede wszystkie ze względu na ich elegancką, prostą formę i solidne wykonanie, co pasuje do idei stylu skandynawskiego, który jest główną inspiracją przy tworzeniu opisywanego wnętrza”

 

Wybierając oświetlenie we wnętrzu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt ergonomiczny, czyli to czy dana przestrzeń jest odpowiednio oświetlona dla naszych oczu i wymagań użytkowych. Równie istotnym elementem jest aspekt wizualny samych opraw. Oprawa powinna być dekoracją w ciągu dnia, takim dopełnieniem wystroju wnętrza, a po zmroku „nośnikiem” strumienia światła, bo to on właśnie tworzy niepowtarzalny klimat pomieszczenia. Istotnym czynnikiem jest również sama barwa światła, która nie dość, że wpływa na atmosferę panującą we wnętrzu, to także podkreśla kolor przedmiotów w jej bliskim otoczeniu. Umiejętne dobranie oświetlenia we wnętrzu to dopełnienie układu funkcjonalnego całego projektu. Każde projektowane pomieszczenie potrzebuje innego oświetlenia. Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy, które wymaga przestrzeni jasnej i dobrze doświetlonej. Salon, to miejsce wypoczynku, któremu służy oświetlenie stonowane, ukryte, klimatyczne. Sypialnia i łazienka to pomieszczenia specyficzne, pierwsze użytkujemy zwykle wieczorem, a drugie często nie ma dostępu do światła dziennego. Dlatego też przy doborze oświetlenia trzeba pamiętać także o ich funkcji i sposobie jego użytkowania..

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług