Jesień to okres wzmożonej produkcji zarówno w sektorze meblowym, jak i stolarki budowlanej. Co roku zakłady stolarskie odnotowują większe zainteresowanie wszelkimi wyrobami z drewna i materiałów drewnopochodnych. Problem w tym, że w bieżącym roku popyt na niektóre gatunki zaczyna przerastać podaż surowca. Efektem tego są rosnące ceny i ciągły brak materiału do produkcji.
Sosny przerabia się najwięcej
Od lat w Polsce rośnie rynek produkcji architektury ogrodowej. Ponadto jesień to okres wzmożonych prac ciesielskich, więc część surowca po prostu przerabiana jest w więźby i elementy budowlane. Stąd pojawia się problem niewystarczającej ilości surowca. Dodatkowo odżywiczanie drzew iglastych stało się po prostu nieopłacalne ze względu na pojawienie się żywić syntetycznych, stąd większość nadleśnictw zaniechało tego zabiegu. Niestety, efektem tego jest obniżenie wartości surowca sosnowego dla sektora stolarskiego.
Notoryczny brak dębiny
Podobny problem dotyka producentów wykorzystujących surowiec dębowy. Tartacznicy skarżą się zarówno na niedobory surowca, jak i na obniżenie jakości tego, który jest dostępny. A jeśli pojawia się surowiec wysoki jakościowo, to jego cena osiąga niebotyczne rozmiary, które są nie do zaakceptowania dla sektora stolarskiego.
Stabilność zaopatrzenia
Stabilność dostaw to dziś dla wielu producentów podstawowy argument wyboru dostawcy. Warto więc poszukać składów drzewnych lub hurtowni, które żyją z magazynowania i dystrybucji towaru bezpośrednio do producentów. Rozwiązanie takie pozwala pominąć konieczność magazynowania towaru na późniejszy okres, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi brakami. Poza tym umożliwia to szybsze reagowanie na potrzeby rynku. Najważniejsze jest, aby wybrać hurtownię, która będzie w stanie zapewnić ciągłość dostaw w różnych gatunkach, grubościach i klasach. Jedną z takich firm jest na pewno hurtownia firmy Mabor ze Swarzędza, która od 20 lat zaopatruje producentów krajowych i zagranicznych w tarcicę suchą, przystosowaną do obróbki stolarskiej. Hurtownia ta cechuje się dużą rozmaitością oferowanych grubości i gatunków, a okazałej wielkości powierzchnie magazynowe umożliwiają zapewnienie ciągłości zatowarowania nawet w tak trudnych okresach jak obecna jesień.
(pm)
.