Klasyka w duecie z nowoczesnością stanowi świetny punkt wyjścia do aranżowania intrygujących, szykownych, a zarazem świeżych i oryginalnych wnętrz. Jedną z pierwszych prób połączenia tych pozornie sprzecznych nurtów stanowił styl art déco, który stał się synonimem luksusu oraz elegancji, a co ważne – inspiruje do dziś. By czerpać to, co najlepsze z tej konwencji, warto wyjść od umiejętnie dobranych dekorów. Gotowe pomysły w tym zakresie prezentuje firma Pfleiderer.
Narodził się z przesytu secesją i jej nieuporządkowania oraz podbił dosłownie cały świat. Syntetyczny, pełen dyscypliny styl art déco do dziś potrafi zaskoczyć futurystyczną formą. Jego nazwa pochodzi z francuskiego i oznacza dosłownie „sztukę i dekorowanie”. W stylistyce mebli w tej konwencji główną rolę odgrywały linie geometryczne (prostokąt, kwadrat i koło), a powierzchnię najczęściej politurowano. Dekoracyjność nigdy jednak nie dominowała nad funkcjonalnością. Art déco z jednej strony nawiązywał do rodzącego się właśnie wzornictwa przemysłowego, z drugiej zaś stanowił wyraz tęsknoty za odchodzącym klasycyzmem, kojarzącym się z klasą i szykiem. Można więc go określić jako jeden z pierwszych przejawów nurtu modern classic.
Inspiracje art déco widać do dziś. Geometryczne wzory na tapetach i tkaninach, charakterystyczne lampy czy połączenie czerni i bieli w stylu Coco Chanel to wyróżniki stylu. Art déco jest świetną propozycją dla osób lubiących wzornictwo wyrafinowane, niebojących się nastrojowych, ciemnych wnętrz. Pozwala też na tworzenie wysmakowanych kompozycji z drewnem, szlachetnym kamieniem, a także blaskiem mosiądzu czy brązu.
Szykowna baza wystroju
Nowoczesne wcielenia stylu art déco przejawiają się przede wszystkim w łączeniu zgeometryzowanych form ze szlachetnymi materiałami. Bardzo ważną rolę odgrywa też zdyscyplinowana, szykowna baza aranżacji, którą najlepiej tworzą odpowiednio dobrane dekory. Pfleiderer proponuje skupić się na ciepłych, eleganckich wzorach oraz odcieniach drewna. Dekor Orzech Okapi (R30135) wprowadza do wnętrza ciemny akcent i wyrazisty rysunek plankowanego drewna. Z kolei Laos Teak (R50095) i Malaysia Teak (R50088) eksplorują piękno teczyny – materiału cenionego nie tylko za walory estetyczne, lecz także długowieczność. Pierwszy z dekorów ma klasyczny, stonowany wydźwięk, drugi zaś – bardziej ekspresyjny. Warto również zwrócić uwagę na dekor Jesion Portland Czarny (R34032), który łączy kwiecistą strukturę drewna z modnym, aksamitnym wcieleniem czerni. Dzięki niemu we wnętrzu mogą powstać zarówno stonowane, jak i kontrastowe kompozycje. Propozycję Pfleiderer w trendzie art déco zamyka dekor Kito Brązowy (F76110), który kreatywnie odwzorowuje bogaty rysunek metalu z charakterystycznymi przetarciami. Wszystkie wymienione dekory dostępne są na płytach laminowanych oraz laminatach HPL.
Dobre połączenia
Zjawiskowe efekty we wnętrzach można uzyskać, łącząc ze sobą różne dekory. To doskonały sposób na podkreślenie inspiracji art déco, a także uzyskanie kreatywnych kompozycji. Metaliczny dekor Kito Brązowy doskonale wypada w zestawieniu zarówno z Jesionem Portland Czarnym, jak i z Malaysia Teak. Obydwie opcje świetnie wpisują się w szykowną konwencję, w której klasyka podejmuje dialog z nowoczesnością. Kito Brązowy to także świetny kompan dla plankowanych słojów dekoru Jesion Firenze Jasny (R34021), mocnego Fresko Antracytu (S60031) czy chłodnej i malowniczej Stali Hartowanej (F76006). A z czym można zestawić klasycznie elegancki Orzech Okapi? Tu dobrych przykładów jest co najmniej kilka. Z Kito Brązowym, mosiężnymi dodatkami oraz marmurem stworzy wytworną kompozycję. Bardzo ciekawie wypadnie także w połączeniu z industrialną, ciemnoszarą Materą (F73071), głęboką zielenią Labrador (U19008) czy z opisanymi wyżej teczynami. Warto również pamiętać, że trend art déco lubuje się w kontrastach. Dlatego, by nieco ożywić i zdynamizować wystrój, dobrze jest zestawić np. Jesion Portland Czarny z jasnym, delikatnym dekorem Nordic Teak (R50094) albo ciepłym, wyrazistym Jesionem Górskim (R34033), a Laos Teak z dekorami Zgaszony Błękit (U18001) czy Puder (U16037). Wszystkie wspomniane kombinacje pozwalają uchwycić to, co w art déco najważniejsze, czyli klasę i wytworność. A to tylko wybrane przykłady twórczych zestawień!