TopSolid Wood jest zintegrowanym systemem CAD/CAM dedykowanym przemysłowi meblarskiemu. To rozwiązanie do projektowania, wizualizacji, wyceny, generowania dokumentacji montażowej i produkcyjnej oraz sterowania maszynami numerycznymi CNC. TopSolid Wood nie ma ograniczeń w zakresie tworzenia modeli i kształtów.
W TopSolid Wood można zaprojektować parametrycznie dowolne konstrukcje. Gdy zmienimy wymiary np. gabarytowe, model będzie przebudowywał się zgodnie ze zdefiniowaną logiką. Zdarza się bowiem, że potrzebujemy jednej konstrukcji w różnych wariantach wymiarowych. Podczas zmian wymiarów nie trzeba za każdym razem projektować jej od nowa, wystarczy, że zmienimy parametry zgodnie z naszymi wytycznymi, a program sam przebuduje cały projekt.
Jednym z takich przykładów jest wykonany w TopSolution projekt konstrukcji szkieletowej altanki. Powstał on w oparciu o funkcję komponent wyciągnięty. Funkcja sama w sobie nie jest skomplikowana, wymaga jedynie wcześniejszego przygotowania elementu do biblioteki. Kiedy komponent jest już gotowy, wystarczy, że zostanie on wstawiony na krzywych będących szkicem 3D szkieletu altanki. Trzeba jednak pamiętać, że całość musi się przebudowywać, dlatego zaczynamy od tworzenia szkicu. W tym przypadku jest to prostokąt z umieszczonymi kwadratami w każdym z narożników. Wyciągamy kwadraty na określoną wysokość, co daje podstawę do skopiowania krawędzi, na których następnie wstawiamy gotowy komponent wyciągnięty.
Wykorzystanie funkcji komponentu wyciągniętego niesie za sobą zaletę znacznego skrócenia czasu projektowania konstrukcji szkieletowych. W kolejnym kroku wykonaliśmy dokumentację 2D, która również przy zmianie paramentów będzie się automatycznie przebudowywać. Wynikowym efektem projektu jest lista części zawierająca informacje o nazwie, długości, kątach zacięcia czy krotności elementów.
Analogicznie rysujemy krawędzie dachu i dodajemy na nich komponent wyciągnięty. Tworzymy krokiew, powtarzamy ją liniowo. Przycinamy ją tak, by dopasowywała się do zarysu dachu. Końcowym elementem, sprawiającym, że projekt jest spójny, było uzupełnienie modelu w podcięcia technologiczne w miejscu połączenia krokwi z resztą dachu.
(az)