Drewno uszlachetnione za pomocą twardych olejowosków zyskuje od pewnego czasu coraz więcej zwolenników, zarówno wśród producentów, jak też wśród nabywców podłóg czy mebli. Powłoki olejowoskowe nadają drewnu naturalny wygląd, pozwalają mu oddychać i jednocześnie zapewniają parametry odpornościowe podobne do lakierów. Producenci tej grupy środków do ochrony drewna oferują klientom produkty o zróżnicowanym stopniu połysku i bogatej kolorystyce. Obszerną ofertę w tym zakresie oferuje brytyjska firma Fiddes & Sons, której dystrybutorem na terenie Polski jest madrona.pl.
Fiddes oferuje olejowosk bezbarwny w trzech stopniach połysku – macie, satynie oraz półpołysku/połysku. Pozwala to na dopasowanie oferty do oczekiwań klientów czy architektów wnętrz. Co ważne, olejowosk tej firmy minimalnie ingeruje w kolorystykę drewna, pozostawiając je naturalnym i nowoczesnym w wyglądzie, bez zbędnego „podpalenia” i podbarwienia, które z kolei zapewniają liczne oleje tego producenta.
Poza olejowoskiem bezbarwnym w ofercie znajduje się też kilkanaście kolorów, które można nanosić zarówno na drewno surowe, jak też wcześniej bejcowane.
Olejowoski barwione są transparentne i nie oferują tak intensywnego nasycenia drewna kolorem, jakie ma miejsce w wypadku stosowania bejc. Najczęściej olejowoski barwione stosuje się do wykańczania drewnianych podłóg i parkietów. Jako że oferują jednak specyficzny typ zabarwienia, często stosuje się je też przy produkcji mebli, szczególnie szczotkowanych.
Najciekawsze jednak efekty – zarówno na wysokiej klasy meblach, jak też podłogach – uzyskuje się poprzez zastosowanie tzw. przecierek – nanoszenia barwionych olejowosków na drewno zabejcowane, niejednokrotnie kontrastowo. Metodę tę warto polecić szczególnie przy stosowaniu olejowosków w modnych odcieniach szarości i bieli. Kolor biały czy szary buduje się wówczas na różnych odcieniach brązu, czerni czy bieli. Przy tego typu operacjach należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
– W zasadzie olejowosków nie powinno nanosić się na bejce o dużej ilości spoiwa, ponieważ nie pozwala ono przeniknąć olejowi w głąb drewna, a tym samym może być ono niewystarczająco zabezpieczone.
– Najbezpieczniejsze jest stosowanie bejc i olejowosków tego samego producenta. Firma Fiddes poleca tu swoje bejce spirytusowe i wodne.
– Wszystkie olejowoski barwione firmy dostępne są w satynie – półmacie. Chcąc więc uzyskać wykończenie matowe bądź w połysku, jako ostatnią warstwę nanosi się odpowiedni olejowosk bezbarwny. Warstwę olejowosku bezbarwnego zaleca się również przy wykańczaniu drewnianych podłóg.
– Aby efekt tzw. przecierki był ciekawszy, warto drewno przed barwieniem delikatnie wyszczotkować.
– Chcąc uzyskać delikatne zmieszanie barw, stosuje się bejce spirytusowe. Częstym efektem jest nanoszenie olejowosku białego na bejcę brązowo-czarną. Uzyskuje się wówczas ciekawy efekt szarości czy popielu.
– Przy stosowaniu bejc wodnych drewno może wymagać dodatkowej, trzeciej warstwy olejowosku.
– Podczas uszlachetniania mebli na bejcę najlepiej nanieść tylko jedną warstwę olejowosku barwionego, a następnie bezbarwny. Uzyskany efekt będzie bardziej subtelny, lepiej widoczny będzie też kolor bejcy.
– Chcąc uzyskać minimalne podbarwienie drewna, olejowosk barwiony nanosi się na naniesiony wcześniej olejowosk bezbarwny.
– Aby uzyskać efekt pięknej satyny bądź połysku, pod olejowosk można nanieść dostępny w ofercie firmy środek Barrier Seal na bazie naturalnego szelaku.
– Aby podkreślić woskowy charakter powierzchni, można po wyschnięciu powierzchni nanieść dodatkową warstwę pasty woskowej Fiddes Supreme Wax lub Fiddes Mellow Wax.
– W zależności od stopnia szlifowania uzyskamy różne nasycenie kolorystyczne.
Produkty firmy Fiddes stosowane są przez wielu renomowanych producentów mebli i podłóg, uszlachetniły też drewno wielu muzeów, budowli sakralnych, a ostatnio wnętrza sali koncertowej NOSPR w Katowicach.
.