Jakie są najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz? I jakie wnioski architekci i projektanci wynieśli z tegorocznej edycji Salone del Mobile, najbardziej prestiżowych międzynarodowych targów designu? 30 lipca, podczas oficjalnej premiery Raportu wzorniczego ze słynnego mediolańskiego wydarzenia, o wszystkim tym opowiedzieli eksperci, którzy wspólnie z Domoteką pracowali nad dokumentem. Raport „Mediolańskie Inspiracje” można już pobrać bezpłatnie na stronie internetowej Domoteki.
Salone del Mobile eksperckim okiem
30 lipca w Centrum Designu Domoteka w Warszawie miała miejsce premiera Raportu wzorniczego „Mediolańskie Inspiracje” z Salone del Mobile 2024. Tak jak w poprzednich latach, także i w tym roku Domoteka opracowała raport z tego najistotniejszego międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie designu oraz projektowania i architektury wnętrz. Do współpracy nad dokumentem zostali zaproszeni cenieni eksperci – architekci, dziennikarze i influencerzy. Jego premiera odbyła się w ramach spotkania z cyklu Domopasje. Podczas niego autorzy przedstawili najnowszy raport wzorniczy Domoteki prezentowany pod hasłem „Mediolańskie Inspiracje”. Opowiedzieli także o tegorocznej edycji targów. Spotkanie było okazją do wymiany opinii na temat obowiązujących trendów wśród organizatorów wydarzenia oraz poszczególnych marek. Rozwinęła się także żywa dyskusja, do której zaproszono osoby z publiczności. Chętnie dzieliły się one swoimi wrażeniami z Salone del Mobile. Ich uwagi dotyczyły: programu, wystaw, oferty stoisk zebranych w przestrzeni wystawienniczej Rho Fiera Milano oraz showroomów na terenie całego Mediolanu.
Trendy, inspiracje, design
Raport wzorniczy Domoteki „Mediolańskie Inspiracje” to swego rodzaju autorski przegląd. Wyselekcjonowano i merytorycznie omówiono w nim wybrane propozycje z szerokiej oferty targów Salone del Mobile 2024. Jakie są najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz? Co zaproponowały topowe designerskie marki? Czym wyróżniało się tegoroczne wydarzenie? Które tendencje utwierdziły swoją pozycję, potwierdzając tym samym, że są czymś więcej niż tymczasową modą? I jak w designie przejawiają się ogólne zjawiska i zmiany, które zachodzą też w innych dziedzinach sztuki i nauki?
Eksperci poruszają w raporcie Domoteki takie tematy jak m.in. współczesne interpretacje wzorniczej klasyki, renesans rzemiosła, cyrkularność i ekologia, „cicha elegancja”, „przytulny minimalizm” czy formy i kolory, które powracają w wielkim stylu. Zagadnienia te opracowali specjaliści i specjalistki, do grona których należą: Anna Chwalińska („Elle Decoration”), Anna Grużewska („Czas na Wnętrze”), Magdalena Federowicz-Boule (Tremend), Aneta Dudek i Martyna Leśniewska (NABOO), Małgorzata Liebhart (WZ Studio), Łukasz Siwiec, Alina Badora, Katarzyna Sosińska, Anna Koszela, Katarzyna Bobocińska (Conchita Home), Ireneusz Bednarz (Calligaris) i Szczepan Zalewski oraz Olga Kisiel-Konopka (OKK! PR). Wszyscy miłośnicy designu mogą bezpłatnie pobrać raport wzorniczy „Mediolańskie Inspiracje” na stronie www.domoteka.pl.
Pasja do designu
Premiera Raportu wzorniczego odbyła się w ramach trzeciego już spotkania z serii Domopasji. Domopasje to autorski cykl wydarzeń Centrum Designu Domoteka w Warszawie. Podczas każdego ze spotkań przedstawiane są najbardziej inspirujące postaci z branży architektonicznej, wnętrzarskiej i projektowej oraz przybliżane są ich historie. Spotkaniom tym towarzyszą kameralne rozmowy w otoczeniu najwyższej jakości designu. Do tej pory gośćmi Domopasji były znana projektantka biżuterii Anna Orska oraz założycielki cenionej pracowni WZ Studio, architektki, Ada Skwira i Małgorzata Liebhart.
Domoteka
To pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany designowi. Położona niespełna 20 minut od centrum Warszawy, posiada w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Właścicielem Domoteki oraz parków handlowych HOMEPARK jest fundusz Pradera European Retail Parks. Należy do Pradery – wiodącego na rynku specjalistycznym funduszu zarządzającego aktywami centrów oraz parków handlowych w Europie. Praderę założono w 1999 r., a jej portfel wart jest 3,4 miliarda euro. Znajduje się w nim ponad 59 centrów i parków handlowych. Zlokalizowano je w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mieszczą one łącznie 2500 sklepów. Nieruchomością zarządza spółka BNP Paribas Real Estate Poland. Za komercjalizację odpowiada Cushman & Wakefield.