Site icon 4woodi

Razem, a osobno. Zastosowanie przegród w architekturze wnętrz

Chcemy, by nasze wnętrza były przestronne i dawały miejsce na oddech. Nie zawsze jednak mieszkanie czy biuro urządzone na otwartym planie zapewnia komfort mieszkańcom i pracownikom. Przeszklone przegrody architektoniczne to najlepsze rozwiązanie tego dylematu.

 

Loftowe klimaty

Styl loftowy podbija nasze wnętrza. Nic dziwnego – nowoczesny charakter, hołdowanie przestronności i niezwykły klimat świetnie pasują do miejskich mieszkań. Wiele starych poprzemysłowych obiektów czy magazynów wraca na rynek. Aranżowanie ich na potrzeby mieszkań daje olbrzymie pole do popisu. Wysokie sufity, ceglane ściany, otwarte hale to miejsce, w którym architekt może pokazać pełnię możliwości. Szkoda w takiej sytuacji stawiać ściany i rezygnować z rozmachu. Zarazem w łazience czy sypialni nie może zabraknąć odrobiny prywatności. Jak wydzielić te przestrzenie od reszty wnętrza?

Rozwiązaniem tego wyzwania są przeszklone przegrody z matowego szkła. Osadzone w czarnych, matowych ramach idealnie pasują do industrialnego charakteru loftów. Ponadto stosując systemy takie jak Lumi marki Komandor możemy wprowadzić drzwi przesuwne w konstrukcję ścian działowych. Dzięki nim łatwo powiększymy otwartą przestrzeń w mieszkaniu lub zamkniemy jego część – w zależności od potrzeby czy pory dnia.
Przegrody z matowego szkła świetnie sprawdzają się np. przy łączeniu salonu z sypialnią. Zapewniają odpowiedni poziom intymności, ale też pozwalają przenikać światłu słonecznemu do całego mieszkania. To cenne, gdy część wnętrza nie ma dostępu do okien. Specyfikacja techniczna Lumi sprawia, że system sprawdza się w wysokich wnętrzach. Konstrukcje powstałe na bazie tego systemu mogą mieć do 3 metrów wysokości i 5 metrów szerokości.

Francuski styl

Mieszkania lub biura w starych kamienicach trochę rzadziej aranżujemy w nowoczesnym, miejskim stylu. Sięgamy raczej po klasyczne, sprawdzone wzorce, dzięki którym otoczka (budynek) i esencja (wnętrze) będą stanowiły harmonijną całość. Klimat takiego mieszkania tworzą stylowe, wygodne fotele i kanapy z drewna, skór i naturalnych tkanin, lekkie meble o ażurowej konstrukcji czy dzieła sztuki rozwieszone w całym mieszkaniu. Do tego – dużo światła wpadającego przez wysokie okna.
Architekci coraz częściej ciasne (oraz często też wysokie) wnętrza kamienic „otwierają”. Ściany są wyburzane, szukamy nowych funkcjonalności i układów przestrzennych. Nowe czasy wymagają innej organizacji domu.

Nie każdemu jednak odpowiada pomysł na w pełni otwarte wnętrze. Architektonicznym rozwiązaniem dylematu będzie ulokowanie między oboma pomieszczeniami jedno- lub dwuskrzydłowych drzwi uchylnych. W systemie Lumi możemy je połączyć z różnymi układami bocznych i górnych naświetleń. W ten sposób sprawimy, że wnętrze pozostanie przestronne. Spektakularna ściana to też subtelne nawiązanie do stylu francuskiego – idealnie pasującego do wielkomiejskich kamienic.

Więcej oddechu

Szklane przegrody są też ciekawym pomysłem na nietypową aranżację mniejszych pomieszczeń. Paradoksalnie dodatkowa ściana może optycznie je powiększyć. Zamiast masywnej, drewnianej zabudowy meblowej możemy wprowadzić szklane drzwi przesuwane po szynie mocowanej do sufitu. Prosty zabieg sprawi, że domowa przestrzeń złapie dodatkowy oddech. Uwolnimy też dodatkowe, cenne centymetry kwadratowe.

Za szklanymi przegrodami możemy urządzić garderobę czy dużą szafę w sypialni lub spiżarnię w kuchni. To idealny sposób na zagospodarowanie wnęk czy niedużych pokoi. Gdybyśmy je zamknęli normalnymi ścianami, stałyby się klaustrofobiczne i niezdatne do codziennego użytkowania. Przesuwne ściany dają im nowe życie. Dodajmy do tego półki i wieszaki mocowane na smukłych, wąskich profilach (np. Orto od marki Komandor), które podkreślą lekkość wnętrza.

Do hoteli i biur

Szklane i ruchome przegrody architektoniczne sprawdzają się też znakomicie w przestrzeniach komercyjnych. Pozwalają elastycznie zarządzać np. powierzchnią biura czy sal konferencyjnych. Specjalne systemy ruchomych przegród pozwolą zespołom pracować w open space albo mniejszych pomieszczeniach w zależności od bieżących potrzeb.

Przeszklone ścianki działowe to także idealne rozwiązanie na wydzielanie konkretnych stref w niezbyt dużych wnętrzach, np. pokojach hotelowych. Dzięki nim architekt może wykreować atrakcyjną aranżację – np. salonu kąpielowego połączonego z sypialnią. Świetnie sprawdza się w takich zastosowaniach system ścianek Aurora. Przeznaczony jest do dowolnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej lub biurowej. Wysokiej jakości przegrody modułowe z aluminium i szkła pozwalają uzyskać niezwykłe efekty.
– Projektanci wnętrz chętnie korzystają z systemów ścianek do tworzenia przeszklonych biur, nietypowych połączeń salonów z kuchnią czy łazienek w sypialni. Możemy wprowadzić w ten sposób do wnętrz dodatkowe funkcje bez zamykania ich i pomniejszania – podkreśla Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

Exit mobile version