Site icon 4woodi

Recykling to przyszłość planety

Kronospan Polska został partnerem akcji specjalnej gazety „Rzeczpospolita” – „Walka o klimat”. To cykl debat, artykułów i raportów, w których specjaliści mówią o tym, jak skutecznie walczyć ze zmianami klimatu i odpowiadają na jedno z najważniejszych pytań – dlaczego recykling to przyszłość świata.

 

– Mamy jedną planetę i wszyscy musimy o nią dbać – mówił podczas jednej z cyklu rozmów o klimacie prof. dr hab. inż. Zenon Tartakowski, niezależny ekspert ds. odzysku materiałów i energii. – Myśląc o przyszłych pokoleniach nie możemy tak intensywnie korzystać z zasobów naturalnych. Zasoby naturalne kiedyś się skończą – dodał.

Inwestujemy w środowisko

W trosce o planetę firmy na całym świecie szukają coraz skuteczniejszych technologii odzyskiwania surowca z odpadów. Firma Kronospan jako jeden z wiodących producentów materiałów dla branży meblarskiej od lat prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju i inwestuje w rozwój wykorzystywania recyklingu. Spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska, co potwierdzają certyfikaty i nagrody, które otrzymuje za swoje proekologiczne działania.

Chronimy lasy

Kronospan posiada szereg wewnętrznych uregulowań chroniących środowisko zarówno w cyklu produkcji, jak i pozyskiwania materiałów. Dostawcy najważniejszego surowca w produkcji płyt meblowych, czyli drewna muszą spełniać surowe wymagania dotyczące jego pochodzenia. Kronospan zaopatruje się u dostawców prowadzących zrównoważoną gospodarkę leśną z poszanowaniem środowiska. Firma we współpracy z Lasami Państwowymi prowadzi w regionach, w których posiada zakłady, akcję sadzenia nowych drzew – KronoDrzewko. Dzięki niej w Polsce rośnie ponad pół miliona drzew zasadzonych przez pracowników Kronospan.

Międzynarodowa Kapituła Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2018 doceniła akcję sadzenia drzew – Kronodrzewko, przyznając firmie Kronospan nagrodę w kategorii Eko-Hit. Fot. Kronospan

 

Odzyskujemy surowiec

Duża część produkcji płyt opiera się o surowiec recyklingowany z drewna poużytkowego. W zasadzie 100% płyt wiórowych może powstawać w obiegu zamkniętym z wykorzystania surowca wtórnego oszczędzając tym samym cenne zasoby leśne, zatrzymujące wodę i produkujące tlen. Produkcja z drewna poużytkowego ma duży wpływ na środowisko. Wilgotność takiego surowca jest kilkukrotnie niższa niż świeżego drewna, to oznacza, że do jego suszenia potrzeba mniej energii.

Reagujemy pierwsi

Najszybciej na potrzebę zmian i ochronę klimatu odpowiedział biznes. Firmy prześcigają się w inwestowaniu w nowe, zielone technologie. Sami przedsiębiorcy nie są jednak w stanie zmienić przyszłości. Żeby się to udało, potrzebne są zmiany we wszystkich dziedzinach życia. Jakie? Między innymi tego dowiecie się z bezpłatnego e-booka przygotowanego przez „Rzeczpospolitą”.

Link do bezpłatnego e-booka: https://energia.rp.pl/walka-o-klimat-e-book

Exit mobile version