Elastyczne, zawieszane ramiona regałów wysięgnikowych to doskonała propozycja dla tych przedsiębiorstw, które oczekują dużej wydajności magazynowej, a jednocześnie możliwości szybkiego dostosowania regału do wymiarów gotowych elementów. Na takie rozwiązanie zdecydowała się polska firma Jagram Pro, która jest jednym z wiodących producentów łuków gięto-klejonych.
W siedzibie Jagram Pro w Suszu składowane są nie tylko elementy drewniane wykorzystywane do produkcji, ale również gotowe łuki dla odbiorców końcowych. Firma produkuje łuki gięto-klejone o promieniu gięcia od 45 centymetrów (na przykład do mebli ogrodowych o rozpiętości do 19 metrów). Oznacza to, że magazyn musi być odpowiednio dostosowany do artykułów o długości od 1,5 do 2 metrów. Aby można było optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową, należało nieznacznie dostosować odstęp pomiędzy poziomami składowania – zależnie od rozmiaru składowanych łuków gięto-klejonych oraz paczek drewna.
Postawili na sprawdzonego dostawcę regałów
Firma OHRA oferuje systemy regałowe i magazynowe między innymi dla handlu w branży budowlanej, metalowej oraz drewnianej. Ten lider na rynku europejskim i specjalista w dziedzinie regałów wspornikowych wykorzystuje do produkcji wyłącznie wysokiej jakości pełnościankowe, walcowane na gorąco, standardowe konstrukcje stalowe. Będąc w stałym partnerstwie z dostawcami kompletnych magazynów oraz z producentami techniki transportu bliskiego, OHRA oferuje kompleksowe rozwiązania systemowe w obszarze regałów wspornikowych i paletowych, również jako generalny wykonawca. Portfolio firmy uzupełniają zautomatyzowane rozwiązania z urządzeniami obsługi regałów, stacjami kompletowania zleceń i swobodnie konfigurowalnym oprogramowaniem magazynowym oraz komputerową kontrolą przepływu towarów.
Już przy pierwszym wyposażaniu swojego magazynu w roku 2003 firma Jagram Pro zdecydowała się na zastosowanie systemu regałowego marki OHRA, a przy kolejnym powiększaniu powierzchni magazynowej w 2015 roku ponownie zamówiła regały europejskiego lidera. W systemie OHRA ramiona wysięgnikowe nie są zgrzewane lub skręcane, lecz zawieszane w dowolny sposób na szerokość wsporników w siatce 100 milimetrów. Ramiona wysięgnikowe można regulować bez narzędzi, a regały mogą być szybko dostosowane do wymiarów składowanych artykułów. Do tego po uderzeniu zawieszone ramiona odchylają się. W ten sposób można uniknąć uszkodzeń regału i magazynowanych artykułów.
Łącznie magazyn Jagram Pro obejmuje obecnie dwanaście rzędów regałów o wysokości 5 metrów i długości prawie 20 metrów. Regały OHRA pozwoliły zarówno na zwiększenie wydajności magazynowej, jak i na zredukowanie kosztów spowodowanych uszkodzeniami regałów i towarów. Jednocześnie regały umożliwiają lepszy przegląd stanu magazynowego oraz szybsze czasy dostępu do towaru.
Odporna i wytrzymała stal pełnościenna
Wszystkie elementy nośne regałów wysięgnikowych OHRA są wykonane z pełnościennej, walcowanej na gorąco stali. Również po uderzeniu konstrukcja ta zachowuje swoje własności statyczne. Poza tym wytrzymuje ona duże obciążenia i ma wąskie przestrzenie między regałami, co pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni.
Regały w firmie Jagram Pro są zamontowane na zewnątrz, poza budynkiem, zdecydowano się więc na ich dodatkowe zabezpieczenie – jego funkcję pełni zadaszenie, które jest położone bezpośrednio na wspornikach. Firma OHRA wyliczyła możliwe obciążenia statyczne z uwzględnieniem lokalnych warunków klimatycznych – przede wszystkim oczekiwanych opadów śniegu.
Fot. OHRA