AMI Polska to firma, której oferta pozostaje niezmienna od lat, a tworzą ją markowe akcesoria włoskich producentów, w szczególności takich jak Arturo Salice i Camar. Wiele produktów z oferty tych dostawców to innowacyjne i unikalne rozwiązania na skalę europejską.
Lapis
Nowy system zawiasów Arturo Salice ze zintegrowanym cichym domykaniem oznacza absolutną rewolucję w formie i w stylu w porównaniu do wcześniej dostępnych możliwości. Lapis oferuje możliwości kreacji wcześniej niedostępne dla projektantów czy producentów. Jednocześnie nie wymaga jakichkolwiek zmian w konstrukcji – zarówno średnica puszki (o 35 mm), jak i głębokość nawiertu (13,5 mm) pozostają identyczne jak w przypadku systemu Silentia Salice. Zachowana jest także wszechstronna regulacja – pozioma i pionowa.
Oczywiście to, co przede wszystkim przyciąga uwagę, to wygląd. Osłony zawiasu ukrywają otwory montażowe i regulacyjne, ale przede wszystkim zapewniają wyrafinowaną estetykę – jakże inną od tradycyjnie znanych nam kształtów. Już teraz dostępnych jest 12 kolorów co zapewnia… 144 możliwe kombinacje wykończenia – rewolucją jest bowiem także fakt, że osłony mogą być dowolnie mieszane. Jeśli to wciąż za mało – osłony pozwalają także na wybarwienie ich na dowolny kolor.
Wysoki poziom personalizacji przy zachowaniu wyśrubowanych norm technicznych, dowolny system meblowy ze zintegrowanym cichym domykaniem, tradycyjny montaż przy zachowaniu pełnej regulacji. Czy potrzeba czegoś więcej?
Push, Smove i Unica
Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że tak aktualnie popularne prowadnice systemu push to open to także autorski projekt Salice, podpatrzony i wprowadzony później do oferty także przez innych producentów. Ta innowacyjność daje się dostrzec w każdej prowadnicy w ofercie Salice, przyjrzyjmy się trzem typom najpopularniejszych produktów
Salice Push – aktualnie na rynku funkcjonuje kolejna już generacja tych prowadnic Push to Open firmy Salice. To, co pozostaje w nich niezmienne, to precyzja otwarcia i siła sprężyny – niezależnie od długości prowadnic klient zawsze uzyskuje pełny dostęp do przestrzeni szuflady. Prowadnica Push to Open jest całkowicie zintegrowana – nie ma konieczności montowania żadnego dodatkowego elementu służącego wypychaniu szuflady. Wrażenie robi także dostępny asortyment – zarówno w częściowym, jak i pełnym wysuwie dostępna jest szeroka gama długości: od 250 do 600 mm, a także dwa systemy montażu: PIN i klip. Co ciekawe, w przypadku pełnego wysuwu w wersji PIN (a więc szuflada osadzana bezpośrednio na trzpień metalowy w prowadnicy) jedynie Salice posiada dwie zintegrowane regulacje (bez konieczności montowania dodatkowych adapterów). Z kolei w przypadku pełnego wysuwu w wersji CLIP (a więc ze sprzęgłami montowanymi od spodu szuflady) klient ma możliwość wyboru dwóch rozwiązań – podstawowego z dwiema regulacjami i nowego clipu 3D łączącego w sobie sprzęgła i 3 rodzaje regulacji: wysokości (+2,5 mm), głębokości (-2 mm/+2 mm) oraz bocznej (lewo/prawo, -1,5 mm/+1,5 mm). Wreszcie sprawa nie mniej ważna – cena. Dzięki długoletniemu doświadczeniu Salice na każdą z rodzajów prowadnic Push to Open oferuje bardzo korzystne warunki zakupu w porównaniu z konkurencją w tym segmencie jakościowym.
Salice Smove – to system prowadnic ze zintegrowanym cichym domykaniem. Wiele cech charakterystycznych jest tu analogicznych do systemu Push to Open. Także w tym przypadku otrzymujemy prowadnice całkowicie zintegrowane, od razu gotowe do montażu. Klient ma podobną możliwość szerokiego wyboru – tak długości, jak i systemów montażu. Warto podkreślić, że wspominane wyżej sprzęgła w systemie CLIP mają charakter uniwersalny – pasują zarówno do prowadnic Push, jak i Smove.
Salice Unica – niezmiennie rewolucyjna konstrukcja łącząca w sobie system Push to Open ze zintegrowanym cichym domykiem. Wcześniej takie rozwiązanie było możliwe jedynie przy zastosowaniu wspomagających systemów elektrycznych. Tymczasem prowadnica Unica jest konstrukcją CAŁKOWICIE mechaniczną i zintegrowaną. Tajemnica systemu kryje się w specjalnym amortyzatorze zmieniającym charakter wykonywanej przez siebie czynności. Po naciśnięciu na front szuflady następuję jej otwarcie (mniej więcej do 1/3 długości). Po jej całkowitym otwarciu amortyzator zmienia swoje działanie i przy zamykaniu szuflady powoduje jej ciche domknięcie. Cały mechanizm jest zintegrowany w prowadnicy i nie wymaga oddzielnego montażu jakichkolwiek dodatkowych elementów. Cena kompletu prowadnic Unica jest kilkakrotnie tańsza od wersji z napędem elektrycznym.
Stabilizatory do szerokich szuflad
System stabilizacji do szerokich szuflad Arturo Salice to kolejny rewolucyjny produkt. Zamiast stosowania kosztownych i trudnych w montażu prętów stabilizujących producent zaproponował dużo prostsze rozwiązanie – rolki stabilizujące umieszczane na krańcach tylnej części szuflady. Ale to dopiero połowa rewolucji. Dla ułatwienia montażu stabilizator zapinany jest na prowadnik, taki sam jak wykorzystywany przy montażu zawiasów. W tym konkretnym przypadku Arturo Salice proponuje prowadnik krzyżakowy typu BAR3R, mocowany na wkręty z regulacją poziomą i pionową. Dzięki układowi krzyżaka jest prostszy i stabilniejszy w montażu, zaś regulacja pionowa i pozioma pozwala na dopasowanie już zamontowanego stabilizatora.
Sortowniki Elletipi
Firma AMI Polska Sp. z o. o. wprowadziła na polski rynek także nowe serie sortowników do śmieci. Ich producentem jest włoska firma Elletipi. W ofercie jest wiele nowości: City – zewnętrzny sortownik o bardzo oryginalnym wyglądzie, Ecofill – standardowe rozwiązanie, Metropolis – przeznaczony do montażu w szufladach i wreszcie Twist skierowany do koszy narożnych. Temu ostatniemu warto szczególnie przyjrzeć się bliżej, jest to bowiem rzadka na rynku propozycja skierowana do osób posiadających klasyczne kuchenne rozwiązanie, jakim jest tak zwany „ślepy kąt”. W zasadzie jest to odpowiednik słynnych „magic cornerów”, czyli koszy narożnych, ale przeznaczony do sortowania śmieci. W skład zestawu wchodzą 4 kosze, dostęp do nich uzyskujemy po kolei – najpierw pierwsze dwa, przesuwamy je na bok, wysuwamy pozostałe. Seria Twist dostępna jest w dwóch różnych wymiarach.
Zawieszka typ 821 firmy Camar
Do tej pory na rynku brakowało produktu, który pozwalałby na zawieszanie na ścianach dużych regałów czy innych rodzaju konstrukcji pozbawionych pleców. Innym problemem były projekty wiszących szafek składających się wyłącznie z szuflad – zawieszka (nawet najmniejsza) utrudniała montaż górnych prowadnic. Obie te sytuacje (a także wiele innych) rozwiązuje nowa zawieszka typ 821 – nazywaną popularnie „zawieszką do regałów”. W jaki sposób to czyni?
Rewolucją jest tu przede wszystkim fakt, że zawieszka jest całkowicie wpuszczana w bok mebla. Jedynymi widocznymi elementami są dwa otwory regulacyjne o średnicy zaledwie 6 mm. Camar wprowadził do sprzedaży zawieszki o trzech grubościach – 12 mm (do płyty 18 mm), 15 mm (do płyty powyżej 20 mm) i 20 mm (do grubych płyt). Co oczywiste, na polskim rynku najpopularniejszy będzie pierwszy model.
Zawieszka typu 821 posiada regulację poziomą (12 mm) i pionową ( 15 mm). Jest produktem wykonanym całkowicie z metalu, co sprawia, że zdolna jest do przenoszenia bardzo dużych obciążeń. I tu kolejna sensacja – Camar wprowadza ją do sprzedaży bez jakichkolwiek ograniczeń wagowych! W wewnętrznych testach produkt ten wytrzymał ciężar powyżej 1000 kg! Oczywiście przy użyciu wysokiej jakości materiałów, ale to zastrzeżenie jest tak samo oczywiste jak w przypadku funkcjonującej już na rynku zawieszki do szafek dolnych. Produkt posiada wszystkie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa z TUV LGA na czele.
(mn)