Nagrodzony Złotym Medalem MTP tegorocznych targów FURNICA 2013 cutter UNICAT 3C50 to urządzenie, które spełnia potrzeby najbardziej wymagających producentów mebli tapicerowanych. Jest to rozwiązanie, które zastępuje pracę 3 maszyn i pozwala oszczędzić czas, powierzchnię oraz surowiec.
Dla kogo UNICUT 3C50?
Cutter przeznaczony jest dla przedsiębiorstw o zróżnicowanej wielkości produkcji, gdzie proces produkcyjny wymaga rozkroju różnych ilości warstw oraz różnego rodzaju materiałów. To idealne rozwiązanie dla producentów posiadających ograniczone miejsce w hali produkcyjnej, gdzie wdrożenie kilku odrębnych rozwiązań do cięcia surowca nie jest możliwe. Dzięki połączeniu funkcjonalności cuttera wielowarstwowego i jednowarstwowego oraz dodaniu funkcji cięcia owaty cutter 3C50 może służyć jako multifunkcyjne urządzenie do automatycznego rozkroju różnego rodzaju tkanin, dzianin, materiałów technicznych, obiciowych, a w tym skajów, materiałów syntetycznych i elastycznych. UNICUT 3C50 szczególnie polecany jest producentom mebli tapicerowanych z uwagi na efektywny rozkrój surowców typu owata.
Zoptymalizuj pracę swojej krojowni
Instalacja cuttera 3C50 to wiele korzyści – począwszy od niskich kosztów eksploatacji urządzenia oraz zmniejszenia ogólnych kosztów produkcji, poprzez oszczędność miejsca i czasu, a na zmniejszeniu strat surowca skończywszy. Zmniejszenie kosztów eksploatacji wynika z zastosowania w maszynie sprawdzonych i ogólnie dostępnych podzespołów. Pole pracy 3C50 pokryte jest systemem szczotek o podwyższonej wytrzymałości – Nylon Brushes. Maszyna dodatkowo zaopatrzona jest w system Clean Flow filtrów vacuum, co eliminuje potrzebę kosztownej ich wymiany.
Oszczędność czasu i miejsca
UNICUT 3C50 zastępuje pracę 3 maszyn, a dodatkowo, dzięki zastosowaniu systemu przesuwu MMS (Machin Moving System), może współpracować z kilkoma stanowiskami pracy – zarówno ze stołami wyposażonymi w taśmociąg, jak i z różnego rodzaju odwijarkami i podajnikami, automatycznie przemieszczając się między nimi. Cutter może rozkrajać materiał z rolki, podczas gdy na innym stanowisku trwa już lagowanie i przygotowanie kilku warstw do cięcia, co pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu produkcyjnego.
Dedykowany software pozwala na wybranie odpowiedniego trybu pracy (wielowarstwowego, jednowarstwowego lub cięcia materiałów typu owata) przeznaczonego do cięcia wskazanego typu materiału. Po wybraniu odpowiedniego trybu pracy maszyna uruchamia właściwe parametry oraz wszystkie wcześniej zapamiętane dla danego trybu pracy ustawienia, a głowica automatycznie dostosowuje się do wskazanej opcji cięcia.
Oszczędność surowca
Duże straty surowca na krojowni to zmora wielu producentów mebli tapicerowanych. Jednak i na to producent UNICUT 3C50 znalazł kilka sposobów. Jednym z nich jest brak konieczności stosowania buforów bezpieczeństwa podczas procesu cięcia. Zastosowany w urządzeniu nóż oscylacyjny tnie z dużo większą precyzją aniżeli noże krążkowe, nie pozostawiając przy tym zacięć – dlatego też maszyna wykraja z najwyższą jakością elementy układu ściśle do siebie przylegające.
Dodatkowym sposobem na oszczędność surowca jest optymalizacja wykroju. Unicut by OptiTex to oprogramowanie dedykowane tworzeniu efektywnych układów kroju. Program poprzez zastosowanie specjalnych algorytmów układa elementy tak, aby zapewnić ich maksymalne zagęszczenie na materiale, co pozwala na jego wydajniejsze wykorzystanie.
3 niezbędne tryby cięcia w jednej maszynie
Charakterystyczną cechą UNICUT 3C50 jest jakby scalenie trzech maszyn w jedną. Czym zatem charakteryzują się 3 wspomniane tryby pracy?
Otóż tryb wielowarstwowy to przede wszystkim szybki i precyzyjny rozkrój warstw materiału do wysokości 50 mm po kompresji. Drgania głowicy, przy pracy z dużą prędkością oscylacji noża (do 6000 cykli na minutę), zostały wyeliminowane dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań. Przy cięciu materiałów topliwych istotną kwestią jest zastosowanie systemu chłodzenia noża, który skutecznie chroni przed uszkodzeniem surowca. W trybie cięcia jednowarstwowego konstruktorzy również zadbali o dużą szybkość i precyzję cięcia, zwiększając dynamikę głowicy oraz podwyższając prędkość oscylacji noża.
Dodatkowo brak konieczności stosowania buforów bezpieczeństwa pozwala na efektywniejsze wykorzystanie surowca. Jakość cięcia jest nieporównywalna w stosunku do cutterów zaopatrzonych w nóż krążkowy (chociażby sam fakt rozkroju bez zacinania).
Nowością wprowadzoną przez producenta jest tryb cięcia surowca typu owata. Na pewno ucieszy to zwłaszcza zakłady produkujące meble tapicerowane. Urządzenie dostosowane jest do cięcia zarówno jednej, jak i wielu warstw tego surowca, a nawet do rozkroju owaty w jednym układzie razem z materiałem podstawowym, zachowując przy tym bardzo wysoką jakość cięcia.
Szczególne znaczenie dla osiągania świetnych rezultatów w cięciu owaty ma zastosowanie specjalnych rozwiązań w systemie vacuum. Innowacyjne sterowanie systemem odsysania powietrza z pola pracy całkowicie eliminuje efekt rozprężania się nakładu materiału podczas cięcia. Maszyna automatycznie reguluje poziom podciśnienia vacuum na różnych etapach rozkroju. Turbina vacuum nie wymaga żadnej dodatkowej obsługi technicznej, czyszczenia, kalibracji czy wymiany filtrów.
Dodatkowo maszyna dostosowana jest do współpracy z podajnikami na jedną lub wiele rolek do rozwijania watoliny. Intuicyjne oprogramowanie pozwala na swobodne zmienianie trybów cięcia, przez co proces produkcyjny staje się bardziej dynamiczny i efektywny.
Pokaz na targach FURNICA 2013
UNICUT 3C50 było można zobaczyć na targach FURNICA 2013, w pawilonie 7a, na stoisku nr 50, należącym do firmy Allcomp Polska. Podczas pokazu była możliwość obejrzenia maszyny w trakcie pracy, przetestowania jej oraz uzyskania informacji na temat rewolucyjnych rozwiązań, które posiada.
(at)
.