Niemiecka firma ritterwerk, działająca na rynku od roku 1905, specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń ułatwiających codzienną pracę w kuchni. Szczególną popularnością cieszą jej produkty przeznaczone do zabudowy. Umieszczone w szafach, szafkach lub szufladach pozwalają uzyskać więcej wolnej przestrzeni w kuchni, a pojawiają się tylko, gdy są używane.
Należy podkreślić, że cały proces produkcyjny odbywa się wyłącznie w zakładzie Gröbenzell koło Monachium w Niemczech. Firma bardzo dba o zachowanie wysokich standardów jakości, co przekłada się na trwałość wytwarzanych produktów. Użytkownik dostaje na nie 2-letnią gwarancję. Producent dużą wagę przykłada również do funkcjonalnego designu wzorującego się na okresie Bauhausu lat dwudziestych XX wieku.
Superpłaskie krajalnice
Krajalnice BFS 62 SR i SL zabudowuje się w płytkiej, pierwszej pod blatem roboczym szufladzie. Modele te różnią się od siebie tym, że w BFS 62 SL krojony produkt podaje się z lewej strony, a w BFS 62 SR z prawej. Urządzenia wykonane są z metalu i wyróżniają się swoją płaskością. W stanie złożonym ich wysokość to zaledwie 7,5 cm. Umożliwia to montaż w szufladach o niskich bokach (przy szerokości szuflad minimum 45 cm).
Standardowo krajalnice posiadają wzmocniony, uniwersalny nóż falisty o średnicy 17 cm, przeznaczony do krojenia różnych artykułów. Grubość krojenia ustawia się bezstopniowo w zakresie od 0 do 14 cm. Urządzenia mają także tackę do odbioru pokrojonych produktów i popychacz chroniący palce. Jako wyposażenie dodatkowe dostępny jest nóż gładki do krojenia suszonych, twardych produktów (np. szynki parmeńskiej).
Krajalnice wytwarzane przez ritterwerk to produkty najwyżej jakości. Zapewniają łatwą i bezpieczną obsługę oraz niezawodną pracę. Charakteryzują się stabilnością, precyzją oraz trwałością.
Bezprzewodowe blendery do zabudowy
BHB 50 oraz vertico7 to blendery zasilane akumulatorami, dzięki czemu dają one użytkownikom ogromną swobodę podczas ich używania przy przygotowywaniu posiłków. Wreszcie podczas pracy w kuchni nie ma ograniczającego ruchy kabla zasilającego.
W blenderach uzyto akumulatory litowo-jonowe o pojemności 2,1 Ah i napięciu 7,2 V. Inteligentna technika ładowania, wykluczająca efekt powstania przeładowania, zapewnia ich długą żywotność. Wskaźnik LED pokazuje aktualny poziom naładowania akumulatora. Stacje bazowe zapewniające ładowanie i przechowywanie blenderów montuje się w szufladach. Ich demontaż, celem czyszczenia, odbywa się bez użycia narzędzi.
Obudowy blenderów wykonano z wysokiej jakości aluminium. Jedynie uchwyty wykonano z tworzywa sztucznego, co ma na celu zapewnienie lepszej ergonomii ich użytkowania.
Urządzenia posiadają system włączania 2 przyciskami, który eliminuje niezamierzone uruchomienie i tym samym wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Ochrona silnika przed przeciążeniem automatycznie wyłącza blendery w razie ich przegrzania lub zablokowania noża.
Prezentowane modele posiadają w standardzie cztery stalowe końcówki: nóż uniwersalny – do rozdrabniania większości artykułów spożywczych, krążek ubijający – do ubijania, np. piany, krążek mieszający – do mieszania gęstych potraw, nóż tnący – do cięcia czy rozdrabniania mięsa oraz włóknistych owoców i warzyw.
Pracować one mogą z trzema prędkościami obrotowymi: 12.000, 9000 i 6000 obrotów na minutę.
Blender Vertico 7 posiada dodatkowo dwie miski o wysokich ścianach przeznaczone do miksowania, jedna z tworzywa, druga ze stali szlachetnej, obydwie z naniesiona skalą. Pozwalają one uzyskać optymalne rezultaty rozdrobnienia.
BHB 50:
– wymiary: długość – 420 mm, średnica – 62 mm,
– waga –1 kg,
– wymiary stacji bazowej: wysokość – 73 mm, szerokość – 138 mm, głębokość – 420 mm, przeznaczona do szuflad o szerokości 300 mm.
Vertico7:
– wymiary: szerokość – 60 mm, wysokość – 420 mm, głębokość – 70 mm,
– waga – 1,0 kg,
– stacja bazowa wymiary: szerokość – 150 mm, wysokość – 440 mm, głębokość – 155 mm.
BVC 10 – odkurzacz chowany w cokole
W ofercie firmy ritterwerk znajduje się także odkurzacz montowany w cokole mebli kuchennych – model BVC 10. Dzięki niemu użytkownik nie musi schylać się przy sprzątaniu podłogi. Nie musi też przynosić standardowego odkurzacza, co zwykle jest dość uciążliwe. Nowy, wykończony stalą szlachetną odkurzacz będzie w kuchni zawsze pod ręką, gotowy do użycia.
Prezentowane rozwiązanie można z powodzeniem, w łatwy sposób, montować w użytkowanych już meblach. Do jego instalacji potrzebny jest cokół o wysokości minimalnej 100 mm oraz szerokości umożliwiającej wykonanie wycięcia na 345 mm. Odkurzacz jest zasilany prądem 230 V, a więc należy też podłączyć kabel ze standardowej instalacji domowej.
„W tylnej części odkurzacza, umieszczone są rolki, które umożliwiają łatwe uniesienie i wysuniecie go, celem wymiany worka. Po jego opuszczeniu szczelina ssąca leży na poziomie podłogi, dzięki czemu odkurzacz nie przesuwa się, ponieważ jego położenie jest ustalone dzięki wycięciu w cokole. Nie jest więc już konieczne żadne dodatkowe mocowanie do mebla” – tłumaczy funkcjonowanie urządzenia Janusz Kuźmiński, właściciel firmy Biuro Przedstawicielskie Janusz Kuźmiński, dostarczającej produkt na polski rynek.
Odkurzacz wygodnie włącza się poprzez naciśnięcie stopą lub szczotką przycisku ze stali szlachetnej, ponowne jego naciśnięcie powoduje zatrzymanie pracy.
Sposób funkcjonowania urządzenia jest identyczny jak standardowych odkurzaczy. Mocny, 600-watowy silnik wytwarza podciśnienie, dzięki któremu powstały strumień powietrza błyskawicznie wciąga zanieczyszczenia do wnętrza odkurzacza. Szczelina ssąca może zbierać cząstki o maksymalnej wielkości 12 mm.
Odkurzacz zbiera zanieczyszczenia do standardowych, dostępnych w handlu worków Swirl® A07, posiadających certyfikację antyalergiczną. Wymiana worka jest prosta, wymaga wyciągnięcia odkurzacza, otworzenia jego pokrywy i poprzez kliknięcie zamiany worka na nowy.
Dodatki
Firma ritterwerk dostarcza opcjonalne akcesoria w postaci rury ssącej o długości 3 metrów i średnicy 27 mm z płaską dyszą umożliwiającą jej połączenie z odkurzaczem oraz końcówki ze szczotką i końcówki szczelinowej. Czynią one urządzenie jeszcze bardziej użytecznym. Końcówka szczelinowa pozwala stosować odkurzacz do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, na przykład wnętrz szuflad, zaś szczotki używa się choćby do czyszczenia blatu roboczego czy narożników przy podłodze.
(jz)