Robotyzacja procesu produkcji mebli

Produkcja mebli tapicerowanych zwyczajowo prowadzona jest w sposób ręczny. Na poszczególnych stanowiskach wykwalifikowani pracownicy wykonują poszczególne etapy montażu. Projekty automatyzacji i robotyzacji tych czynności obejmują przede wszystkim montaż elementów stelaży, skrzyń, elementów konstrukcyjnych, klejenie oraz pakowanie. W poniższym artykule przedstawiamy dwa przykłady takich realizacji, które wykonała firma S-Machines Sp. z o.o.

 

Stanowisko do montażu skrzynek łóżek i kanap

Założenia tego projektu obejmowały dostarczenie elastycznego stanowiska o średniej wydajności. Miało się ono składać z dwóch stołów montażowych z obrotnikami oraz robota przemysłowego z wymiennymi narzędziami.

Dostawca zastosował tu robota Fanuc M-710iC/12L z uwagi na wyjątkowo długie ramię – aż 3123 mm. Dostępna koperta pracy pozwala na operację nawet w trudno dostępnych miejscach. Ramię wyposażone w zszywacz dzięki udźwigowi 12 kg zapewnia bezproblemową pracę. Wysoki stopień ochrony IP67 gwarantuje, że urządzenie nie ulegnie zapyleniu. W projekcie zastosowano układ wymiany narzędzia, dzięki czemu używane są dwa pistolety do zszywek o różnej długości. Każdy z pistoletów posiada dedykowaną stację załadunku. Daje to wielogodzinną autonomię pracy.

Obydwa stanowiska montażowe posiadają obrotnik z precyzyjnym serwomechanizmem, który pozwala na dokładne pozycjonowanie dużych elementów. Na stanowisku montowane są przyrządy dostosowane do konkretnego asortymentu. Operatorzy za pomocą zacisków mocują elementy składowe montowanego łóżka w przyrządzie. Następnie, po wyjściu ze strefy pracy robota i potwierdzeniu przez operatora, otwierają się ogrodzenia ochronne i następuje montaż. W tym czasie możliwy jest wyładunek na drugim stanowisku oraz załadunek kolejnych elementów.

Koncepcja stanowiska z ręcznym załadunkiem i wyładunkiem sprawdza się przy średniej skali produkcji. Wydajność względem produkcji ręcznej wzrasta o ok. 30-50% przy jednocześnie dużej poprawie jakości. Możliwa jest przy tym jednoczesna produkcja dwu różnych wyrobów. Wadą tego rozwiązania jest konieczność opracowania przyrządu montażowego do każdego produkowanego asortymentu.

Linia montażowa do skrzyń pościelowych oraz wezgłowi

Firma S-Machines Sp. z. o.o. wykonała również i dostarczyła w pełni zautomatyzowane i zrobotyzowane stanowisko do montażu skrzyń pościelowych oraz wezgłowi. Zastosowanie automatycznego magazynu oraz czterech robotów Fanuc dało możliwość pracy z dużą wydajnością i powtarzalnością.

Automatyczny magazyn jest w stanie pomieścić cztery palety z materiałem – płytami wiórowymi o długości do 2500 mm, które podawane są do robotów montażowych. Użyte zostały trzy roboty R-2000iC/165F współpracujące z dwoma pozycjonerami 1-osiowymi, na których zamontowane zostały stoły robocze.

Pierwszy stół posiada osprzęt do chwytania i pozycjonowania elementów składowych montowanych mebli. Ma on możliwość dostosowania do produkowanego asortymentu. Opcjonalnie możliwe jest zautomatyzowanie stołu w taki sposób, aby jego rekonfiguracja odbywała się automatycznie bez interwencji operatora. Pozycjoner umożliwia pochylenie stołu, zwiększając możliwości montażu przez roboty.

Pierwszy z robotów posiada chwytak, którym pobiera płyty z przenośnika magazynu i umieszcza je na stole montażowym. Drugi ma zamontowany na chwytaku pneumatyczny pistolet na zszywki, za pomocą których łączy podawane elementy oraz posiada duży chwytak pozwalający na przetransportowanie zmontowanego szkieletu mebla na drugi stół.

Kolejny stół montażowy ma mechanizm pozwalający na precyzyjne spozycjonowanie montowanego mebla oraz podobnie jak na pierwszym stole pozycjoner pozwalający na pochylenie stołu. Trzeci z robotów za pomocą ssawek nakłada płytę HDF lub tekturę na mebel, a następnie za pomocą zszywacza łączy ją ze zmontowanym uprzednio szkieletem. Ponadto narzędzie robota posiada wrzeciona umożliwiające wiercenie otworów technologicznych. Gotowy element meblowy podawany jest trzecim robotem na przenośnik odbiorczy.

Dodatkowo użyty został robot M-20iA/35M, który realizuje funkcję klejenia i przybijania elementów konstrukcyjnych – drewnianych klocków do elementów z płyty wiórowej. Elementy konstrukcyjne, takie jak drewniane klocki czy drobne elementy z płyty, podawane są niezależnie.

Takie zrobotyzowane stanowisko pozwala na wysokowydajną, powtarzalną produkcję skrzyń pościelowych z wydajnością ok. 400 szt./zmianę. Dostosowując osprzęt do różnorodnego asortymentu i zapewniając odpowiedni strumień surowców, możliwe jest dostarczenie elastycznego stanowiska zgodnego z koncepcją Industry 4.0.

Korzyści

Robotyzacja montażu mebli przynosi korzyści, które są widoczne niemal od razu po wdrożeniu. Oprócz spodziewanego wzrostu produktywności uzyskujemy wysoką i powtarzalną jakość produkcji. Najlepsze efekty daje w pełni zautomatyzowane stanowisko. Unikamy wówczas wąskiego gardła, którym najczęściej są operatorzy i uzyskujemy stały strumień jakościowych produktów.

S-Machines

Portfolio zrealizowanych przez S-Machines Sp. z o.o. aplikacji zawiera układy transportowe dla tarcicy, desek, płyt drewnopochodnych, klepek itp. Firma współpracuje z dostawcami technologii kontroli wizyjnej, realizując układy transportu, sortowania i sztaplowania.

W ofercie firmy znajduje się także foliarka do pakowania elementów mebli gabarytowych, takich jak: materace, skrzynie pościelowe czy wezgłowia, bez konieczności przestawiania czy programowania maszyny. Maszyna dostosowuje się na bieżąco do wymiarów pakowanych elementów.

https://s-machines.pl/

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług