Kto nie marzy o tym, by każdego ranka wstawać wypoczętym? Dobry sen to przecież podstawa udanego dnia. By jednak się wyspać, trzeba zadbać o to, na czym się śpi. Elastyczny, odpowiednio sprężysty i cechujący się dobrą cyrkulacją powietrza materac to gwarancja tylko wygodnego i zarazem zdrowego wypoczynku.
Każdy z nas prowadzi inny tryb życia. Każdy też ma inne potrzeby względem snu. Dla wielu najważniejsza jest długość nocnego wypoczynku, inni z kolei stawiają na jego wygodę. Jak połączyć te dwie wytyczne w jedną, by zapewnić pełnowymiarowy komfort podczas snu?
Dobrze zacząć spać
Regularnie spożywana kolacja o stałej porze, wczesne kładzenie się spać, wreszcie długi sen. Warunki do nocnego odpoczynku idealne. Ale mimo spełnienia ich wszystkich dalej budzimy się zmęczeni i obolali – w czym tkwi problem? Prawdopodobnie w tym nie jak długo, ale na czym śpimy. Wysłużony kilkuletni materac może mieć nierówności i wgłębienia, które sprawiają, że nasze ciało np. się zapada, przez co rano czujemy się tak, jakby przegalopowało po nas stado koni. By uniknąć tego uczucia, nie wystarczy jednak przewrócić materaca na drugą stronę, co powinno się robić regularnie. Gdy stale budzimy się z dojmującym bólem pleców, zastanówmy się, czy problem nie tkwi przypadkiem w zbyt dużej miękkości materaca. Bo jeśli nasze ciało zapada się w różnych jego miejscach i bolą nas plecy, to jest to wyraźny sygnał, że nadaje się on po prostu do wymiany – bo zwyczajnie jest za miękki. – Materac musi być przede wszystkim elastyczny i sprężysty – mówi Tomasz Goc, Dyrektor handlowy w firmie Janpol. – I tym samym ma zapewniać odpowiednie podparcie dla sylwetki i kręgosłupa. Materac lateksowy Demeter Fabryki Materacy JANPOL charakteryzuje się tzw. elastycznością punktową. Dzięki temu reaguje on tylko w miejscach nacisku, świetnie dopasowując się do ciała i zapewniając jednocześnie bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa.
Wysoka wytrzymałość i odporność na odkształcenia materaca idzie więc w parze z jego miękkością. Zbyt duża może być spowodowana także jego niedopasowaniem do gabarytów śpiącej na nim osoby. Zwracajmy więc uwagę na wytrzymałość wagową materaca. Jeśli nie będzie dopasowany do naszych „kryteriów wagowych”, to tym bardziej będzie się pod nami zapadał.
Alergii stop też w nocy
Ale nie tylko wypoczynek dla mięśni i ciała jest najważniejszy. Równie istotne są także kwestie zdrowotne związane z różnego typu alergiami. Materace są zazwyczaj wylęgarnią wszelkiego rodzaju roztoczy i bakterii, które mogą bardzo uprzykrzyć nam życie. Ale by się ich pozbyć, nie wystarczy regularnie prać, odkurzać i wietrzyć materaca. Od razu, już w momencie kupna, należy zwrócić uwagę na surowiec, z jakiego został wyprodukowany. Jeśli tego nie zrobimy, możemy przez cały okres jego użytkowania męczyć się z ciągłym katarem i wysypkami spowodowanymi żyjącymi w nim drobnoustrojami. Można temu jednak łatwo zapobiec, wybierając materac wykonany z porowatej pianki lateksowej. Cechuje się ona nie tylko wysoką elastycznością i przewiewnością, ale przede wszystkim ma świetne właściwości bakteriobójcze i antyalergiczne. – W przypadku alergika materac musi być wykonany z surowca, który go po prostu nie uczuli – mówi Tomasz Goc, Dyrektor handlowy firmy Janpol. – Same zaś materace to idealne środowisko do namnażania się w nich wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Warto więc postawić na lateks, z jakiego wykonany jest materac Demeter Fabryki Materacy JANPOL, bo to bardzo niekorzystne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Dzięki wysokiej przepuszczalności powietrza i wilgoci nie stwarza środowiska sprzyjającemu rozwojowi drobnoustrojów.
Spanie samo w sobie nie jest sztuką. Ale jest nią z pewnością wysypianie się. Dlatego zanim położymy się wieczorem spać, sprawdźmy, czy po nocnym wypoczynku wstaniemy następnego ranka przede wszystkim wypoczęci i bez uprzykrzających życie objawów alergii.
Źródło: SFERA PR
Fot. JANPOL