Site icon 4woodi

Skorpion 160 S – mobilny rębak spalinowy do 750 kg

Rębaki w formie przyczepy specjalnej ze względu na łatwość ich przemieszczania cieszą się bardzo dużą popularnością. Model Skorpion 160 S firmy Teknamotor jest jeszcze lżejszą propozycją uniwersalnego, mobilnego rozdrabniacza odpadów, który można ciągnąć samochodem osobowym. Ten nie przekraczający 750 kg rębak jest skierowany do szerokiej grupy nabywców, w tym przedsiębiorstw, które bez dużych inwestycji chcą wykorzystać posiadane odpady drzewne.

 

Łatwa jazda

Istotnym atutem tego mobilnego rębaka jest możliwość rejestracji na podstawie europejskiej homologacji w kategorii przyczep O1. Oznacza to, że może go transportować przy użyciu samochodu osobowego kierowca z kategorią prawa jazdy B. Maksymalna prędkość drogowa z jaką może się poruszać wynosi 100 km/h. Skorpion 160 S posiada podwozie jednoosiowe z zaczepem holowniczym pod sworzeń kulisty. Na wyposażeniu znajdują się też dwa hamulce: najazdowy i postojowy. Oświetlenie drogowe rębaka wykorzystuje diody LED, co zapewnia dobrą widoczność maszyny w czasie jazdy.

Kompaktowe gabaryty rębaka: 3700 x 1780 x 2200 mm, pozwalają na jego szybki transport w każdych warunkach. Mobilność to czynnik kluczowy dla wszystkich przedsiębiorstw realizujących prace w terenie. Skorpion 160 S jest więc doskonałym wyborem pod tym względem. Może być on łatwo dostarczony w każde miejsce, co pozwala zaoszczędzać czas i dobrze organizować przebieg pracy.

Benzyna lub diesel

Klienci maja do wyboru cztery silniki spalinowe, które można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to mocne silniki benzynowe, dwucylindrowe, chłodzone powietrzem: 38-konny silnik KOHLER Command PRO EFI ECH980, 37-konny silnik BRIGGS&STRATTON Vanguard EFI 37 oraz 32,6-konny silnik LONCIN LC2V90FD. W drugiej grupie znajdziemy trzycylindrowy silnik Diesla, KOHLER-Lombardini KDW 1003, chłodzony cieczą. Jego pojemność wynosi 1028 cm3 i generuje moc 24,5 KM. Rozruch silników odbywa się elektrycznie, a ich długą, ciągłą pracę zapewnia 20 litrowy zbiornik paliwa.

Wszystkie wymienione jednostki to nowoczesne konstrukcje spełniające wymogi dotyczące emisji spalin nowej normy Euro Stage V.

Poddane ciężkiej pracy silniki zabezpiecza przed przeciążeniem system No-stress, który automatycznie zatrzymuje układ podający. Jest to jedno z najnowocześniejszych, elektronicznych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku europejskim. System ten posiada łatwo edytowalne oprogramowanie, co pozwala dostosować jego pracę do potrzeb użytkownika.

Wydajne i żywotne urządzenie

Kompaktowa, ale solidna konstrukcja Skorpiona 160 S, zapewnia duże możliwości przerobowe i stabilną, bezawaryjną pracę.

Duży, ośmiokątny kosz załadowczy oraz gardziel rębaka o szerokości 285 mm i wysokości 180 mm umożliwiają podawanie wszelkiego rodzaju gałęzi wraz z liśćmi. Surowiec wciągany jest przez układ dwóch rolek zębatych napędzanych osobnymi silnikami hydraulicznymi z pompy hydraulicznej zamontowanej na rębaku. Rozdrabniać można także drewno okrągłe, którego średnica nie przekracza 16 cm. Wydajność zrębkowania może sięgać 12 m3/h. Uzyskiwany zrębek ma szerokość od 9 do 11 mm.

Układ tnący rębaka składa się z tarczy tnącej, posiadającej 2 noże główne i 2 ostrza podporowe. Mają one podwójnie wydłużoną żywotność, ponieważ są obustronnie zaostrzone. Umożliwia to, po stępieniu jednej strony, ich obrócenie i dalsze wykorzystanie. Noże wykonano z odpowiednio dobranej stali narzędziowej i poddano profesjonalnej obróbce cieplnej.

Tarcza tnąca spełnia również rolę elementu wyrzucającego uzyskane zrębki przez rurę wyrzutową poza maszynę. Rurę tę można ustawiać w dowolnym kierunku, w pełnym zakresie 360o.

Bezpieczeństwo

Skorpion 160 S posiada systemy zwiększające bezpieczeństwo pracy. Zabudowany na rębaku linkowy system umożliwia zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego poprzez pociągnięcie linki w dowolnym kierunku. Rębak wyposażono także w dwa dodatkowe przyciski awaryjnego zatrzymania.

Ekologiczny surowiec

W dobie przemian energetycznych zrębki drewniane mają dużą wartość. Jako w pełni ekologiczne źródło energii można je wykorzystać do bezpośredniego spalania w piecach lub po rozdrobnieniu przez młyn bijakowy jako surowiec do produkcji brykietu i pelletu. Można oczywiście wykorzystać je w innych celach, takich jak produkcja kompostu czy jako element dekoracyjny w ogrodach.

https://www.teknamotor.pl/

(jz)

 

Exit mobile version