Podczas tegorocznych targów Interforst w Monachium (16-20 lipca) przedstawiciele Lasów Państwowych spotkali się z niemieckimi organizacjami zajmującymi się przedsiębiorczością leśną. Delegacji LP przewodniczył Wiesław Krzewina, dyrektor ds. strategii, organizacji i rozwoju.
W trakcie licznych spotkań, m.in. z przedstawicielami Stowarzyszenia Zarządzania Jakością RAL, Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz Europejskiej Sieci Przedsiębiorców Leśnych, poruszono szereg tematów związanych z sytuacją na rynku usług leśnych po obu stronach granicy.
Zarówno na polskim jak i niemieckim rynku przeważają małe firmy, zatrudniające do pięciu pracowników. Tym samym struktura niemieckich firm jest podobna do polskich przedsiębiorstw.
Jednym z omawianych punktów było znaczenie certyfikacji przedsiębiorstw specjalizujących się w usługach leśnych. Klaus Wigan, przewodniczący Stowarzyszenia Zarządzania Jakością RAL, które od 20 lat prowadzi certyfikację przedsiębiorstw leśnych w Niemczech, wyjaśnił że celem certyfikacji jest przede wszystkim stworzenie warunków umożliwiających przedsiębiorcom świadczenie wysokiej jakości usług za dobre wynagrodzenie.
Według dyrektora Krzewiny możliwość korzystania z wieloletnich doświadczeń partnerów zagranicznych, powinna przyspieszyć proces certyfikowania i podnoszenia jakości świadczenia usług leśnych w Polsce. Jednak ze względu na inne warunki, niemieckich rozwiązań nie można wprost przenieść na polski grunt.
Podczas prowadzonych rozmów pojawiła się kolejna szansa na nawiązanie współpracy Lasów Państwowych z podmiotami zagranicznymi. Klaus Wigan zauważył, że nawiązywanie współpracy to kolejny ważny krok w kierunku wymiany doświadczeń oraz ważny sygnał , że rozpoczyna się kolejny etap budowania relacji gospodarczych w leśnictwie pomiędzy krajami.
Wobec aktualnych wyzwań rynku i gospodarki europejskiej budowanie spójnych systemów zarządzania jakością w Europie staje się koniecznością. Edgar Karstenholz z ENFE w wystąpieniu mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed przedsiębiorcami w związku ze zmianami demograficznymi w Europie.
Delegacja z Polski przywiozła dla niemieckich partnerów zaproszenie na konferencję poświęconą sytuacji na rynku usług leśnych w środkowej Europie i Polsce.
Spotkanie, które ma się odbyć już jesienią będzie podsumowaniem kolejnego etapu projektu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne zainicjowanego przez RDLP w Gdańsku.
Konferencja zostanie poświęcona rozwojowi współpracy międzynarodowej w leśnictwie ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług leśnych.
Końcowym efektem powinno być wdrożenie do końca 2016 r. funkcjonującego systemu certyfikacji usług leśnych na całym obszarze zarządzanym przez Lasy Państwowe.
Źródło i fot: Lasy Państwowe
.