Site icon 4woodi

Sprawdzone przez lata wymagającej eksploatacji

Ponad 10 lat temu firma STOLARNIA KMP Sp. z o.o. nabyła optymalizerkę OWD-1400 firmy Metal-Technika. Była to jedna z pierwszych maszyn, którą ten polski producent dostarczył na rynek. Od tego czasu rozpoczęła się współpraca między tymi dwoma przedsiębiorstwami trwająca do dziś. Karol Kukułka, dyrektor produkcji firmy KMP, zgodził się opowiedzieć nam trochę o historii i rozwoju tej relacji.

 

MMiA: Jak długo firma KMP działa na rynku i czym się zajmuje?

Karol Kukułka: Jesteśmy rodzinną firmą z 30-letnim doświadczeniem. Działalność naszego zakładu skupia się na kompleksowym przetwarzaniu oraz obróbce drewna iglastego, przede wszystkim sosny oraz modrzewia. Bardzo dbamy o jakość naszych produktów i usług.

MMiA: Jakie produkty znajdują się w Państwa ofercie?

K.K.: Mamy dość szerokie spektrum wyrobów, przy czym obecnie zajmujemy się dostarczaniem komponentów do mebli tapicerowanych oraz produkujemy elementy z programu ogrodowego:, takie jak: ziołowniki, warzywniki, doniczki, a także deski boazeryjne, deski ryflowane i jeszcze inne wyroby pod zamówienia klientów.

MMiA: Jak doszło do zakupu maszyny od firmy Metal-Technika? był to początek działań tego producenta w obszarze optymalizerek.
K.K.: W tym czasie nasza firma była na etapie posiadania 6-7 pił kapowych i dążyliśmy do zwiększenia wydajności. Stwierdziliśmy wtedy, że zamiast wstawiać kolejne stanowisko piły kapowej musimy iść w innym kierunku. Zaczęliśmy szukać opymalizerki. Zapoznaliśmy się z ofertą rynkową i ostatecznie wybraliśmy model OWD-1400 firmy Metal-Technika. Maszyna ta miała większą wydajność od konkurencji, no i dużo korzystniejszą cenę, która w tamtym momencie była dla nas istotną kwestią. Wiedzieliśmy, że jest to nowość na rynku, ale firma wykonała ją z pewnymi modyfikacjami pod nasze potrzeby, pod nasz szeroki asortyment. OWD-1400 miała pewne mankamenty, jednak znacząco zwiększała wydajność produkcji, a tego od niej przede wszystkim oczekiwaliśmy.

MMiA: Jak dalej układała się współpraca z Metal-Techniką, która sukcesywnie rozwijała swoją linię maszyn.

K.K.: Gdy Metal-Technika wypuściła kolejny model o większej wydajności – OWD-1500, postanowiliśmy go nabyć. Miał on wiele udoskonaleń, które nam bardzo pasowały i pozwalały jeszcze zwiększyć moc przerobową w naszym zakładzie. Na tej maszynie pracowaliśmy około 3 lat. Następnie znów pojawił się nowy model OWD-1600. Także on miał pewne zalety, które sprawiły, że dokonaliśmy kolejnej wymiany.

MMiA: Co się stało ze starą maszyną?

K.K.: OWD-1500, która też dobrze spełniała swoją rolę, została odsprzedana firmie, która nie potrzebuje wycinać tyle co my. Tu trzeba zaznaczyć, że my na optymalizerce wycinamy praktycznie cały czas na 3 zmiany, od poniedziałku do piątku. Jest więc ona mocno eksploatowana. Przy czym jest na tyle dobrze wykonana, że się praktycznie nic przy niej nie dzieje. Oczywiście następuje naturalne zużycie określonych elementów.

MMiA: Czy posiadany model spełnia całkowicie Państwa oczekiwanie, czy też planujecie za jakiś czas wymianę?

K.K.: Właściwie to jesteśmy już na etapie takiej zmiany. Model OWD-1600 użytkujemy 4 lata. Teraz zmienimy go na wersję z kolejnymi udoskonaleniami wykonanymi pod nasze potrzeby. Jest to też spowodowane tym, że w ostatnim czasie trochę zmodyfikował się nam profil produkcji, mamy nowych klientów, w pewnym stopniu o innych potrzebach. Dlatego chcemy wprowadzić inne rozwiązania. OWD-1600 po regeneracji zaś sprzedamy.

MMiA: Jakie zalety OWD-1600 z punktu widzenia Państwa firmy szczególnie się sprawdziły?

K.K.: Optymalizerka Metal-Techniki oczywiście przyspieszyła nam produkcję. Daje ona możliwości wycinania w pakietach. Szybkość pracy jest duża około 3,5 -4 km elementów na zmianę. Oczywiście nie jest to możliwe u każdego, zależy jaki jest zakres obróbki: czy tylko wycinanie wad, czy przecinanie, czy tniemy w pakietach. Jest na tyle elastyczna, że bez problemów możemy dopasować się do potrzeb każdego klienta. My wycinamy zróżnicowane produkty. Do mebli tapicerowanych wykonujemy elementy o najmniejszym przekroju 20 x 25 mm i najkrótszej długości 5,5 cm , a najdłuższej 2 m, ale za chwilę też potrzebujemy wycinać kantówkę o przekroju 120 x 120 mm. Pracujemy na około 20 profilach. W OWD-1600 wystarczy delikatnie dopasować wysokość urządzenia pomiarowego, zajmuje to około 30 sekund, żeby móc już realizować inny przekrój elementów.
Wszystko to sprawia, że jesteśmy z tej maszyny bardzo zadowoleni.

MMiA: Czy inwestycja w taką nowoczesną optymalizerkę szybko się zwraca?

K.K.: Przy naszym trybie pracy bardzo szybko, po roku lub dwóch.

MMiA: Czy macie plany posiadania więcej niż jednej optymalizerki?

K.K.: Maszynę mamy jedną, ponieważ ogranicza nas powierzchnia w zakładzie. Jeśli nastąpi rozbudowa na pewno nabędziemy kolejny egzemplarz od Metal-Techniki.

MMiA: Dziękuję bardzo za rozmowę.

K.K.: Dziękuję.

Więcej informacji o produktach firmy KMP można znaleźć na jej stronie internetowej: www.kmp.org.pl.

https://metal-technika.com.pl/

(jz)

Exit mobile version