Jak sprzedawać za granicę polskie meble na zamówienie

Przebojem polskiego eksportu są meble tapicerowane. Często roczne wzrosty sprzedaży sięgają kilkudziesięciu procent. Dlaczego o taki sukces trudno jest w przypadku mebli kuchennych, garderób i zabudów? Dlaczego w Niemczech czy we Włoszech funkcjonuje kilkuset producentów z produkcją na poziomie od kilkuset aż do 2-3 tysięcy kuchni dziennie? Czy w Polsce jest to możliwe?

Problem

W naszym kraju, będącym w pierwszej czwórce producentów mebli na świecie (obok Niemiec, Włoch i Chin), na palcach jednej ręki wyliczymy firmy o produkcji większej niż 100 kuchni dziennie, a w przypadku zabudów i garderób jest ich jeszcze mniej. Jest to o tyle zadziwiające, że większość pracowników zatrudnionych w branży meblowej w Polsce to ludzie zajmujący się zabudowami i kuchniami! Są to niestety głównie małe firmy o małym potencjale produkcyjnym i eksportowym. Co czwarty mebel kupowany w Niemczech jest wyprodukowany w Polsce. Dotyczy to mebli tapicerowanych i skrzyniowych (powtarzalnych), ale nie kuchni na zamówienie czy zabudów i garderób.
Dlaczego, mając dostęp do nowoczesnych maszyn, często tych samych materiałów, okuć i akcesoriów oraz czterokrotnie tańszych pracowników o dużych kwalifikacjach, nie jesteśmy w stanie efektywnie produkować i eksportować mebli kuchennych? A przecież na całym świecie produkcja mebli kuchennych na zamówienie, obok mebli designerskich, jest najbardziej zyskowną i stabilną produkcją w branży meblowej. Dobrą pozycję na rynku kuchni (w porównaniu do rynku mebli tapicerowanych) jest dużo trudniej osiągnąć, ale i dużo łatwiej utrzymać. Dlaczego nas nie ma przy podziale tego tortu?

Analiza przyczyn

Produkcja – technologia i park maszynowy
Jeśli spojrzymy na meble kuchenne i porównamy je technologicznie ze skrzyniowymi meblami pokojowymi to różnica nie jest wielka. Jedne i drugie można produkować w oparciu o podobny park maszynowy, w większości z tych samych materiałów i okuć, przy większym zróżnicowaniu akcesoriów kuchennych. Podobne maszyny zobaczymy w każdej fabryce produkującej z płyty meblowej, podobne okucia i podobny proces technologiczny. Są oczywiście różnice: produkcja blatów i większy udział operacji i obróbek nietypowych, ale z technicznego punktu widzenia, są to podobne operacje, jak w każdej fabryce mebli. Wniosek – to nie sfera techniczna jest barierą wzrostu w dziale produkcji kuchni na zamówienie i ich eksportu.

Produkcja – czynnik ludzki
Polscy pracownicy firm meblowych, którzy trafiają za granicą do pracy w tej samej branży, są cenionymi fachowcami. Łatwo uczą się nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Są rzetelni i pracowici. Oczywiście za większe wynagrodzenie, ale i przy większych kosztach utrzymania. Jeśli polscy producenci mebli tapicerowanych są w stanie skutecznie eksportować, zatrudniając tych samych pracowników, to możemy wykluczyć tę przyczynę jako powód ograniczeń branży kuchni.

Produkcja – organizacja pracy
To wielki i niewykorzystany zasób rezerw polskiego przemysłu. Braki w tym obszarze nadrabiane są większym czasem i zaangażowaniem ludzi w realizację procesów. Z pewnością organizacja produkcji u producenta kuchni na zamówienie jest większym wyzwaniem niż przy produkcji powtarzalnych mebli stokowych. Zautomatyzowana produkcja w 100% sterowana zamówieniami musi podlegać rygorom zasad „Lean Manufacturing”. Korzyści z takiego podejścia są duże: niższe koszty magazynowania materiałów i komponentów, magazynowania robót w toku i wyrobów gotowych, niższe koszty całego procesu logistyki i składowania.

Produkcja – przygotowanie i przepływ informacji
O sukcesie stosowania zasad „Lean Manufacturing” stanowi dokładna, zindywidualizowana informacja o każdym produkcie i jego elemencie, która jest dostępna przy produkcji wg schematu „just in time”. Wymaga on, aby na każdym etapie produkcji mebla i każdego jego komponentu była dostępna dokładna i czytelna informacja o sposobie jego wykonania dla danego stanowiska obróbki czy montażu oraz niezbędne zasoby, materiały i komponenty. Informacja powinna być automatycznie czytana, a w przypadku centrów CNC wykonywana automatycznie przez maszynę dla właściwej formatki. Dotyczy to całego procesu od pobrania materiału z magazynu po montaż, pakowanie, kompletację i wysyłkę zleceń. W całym tym procesie kluczowym jest dostęp do pełnej, zindywidualizowanej informacji o produkowanym meblu.

Produkcja – informacja zindywidualizowana
Zdecydowana większość firm posiada już jakieś rozwiązania informatyczne do przygotowania danych dla produkcji mebli. Są to programy magazynowe, technologiczne czy całe systemy zarządzania produkcją i zasobami firmy. Systemy te radzą sobie ze wsparciem technologów w przygotowaniu dokumentacji produkowanych mebli, często skomplikowanych konstrukcyjnie, jak na przykład meble tapicerowane.
Istotą stosowania tych programów jest to, że do każdego nowego typu mebla technolog przygotowuje osobną dokumentację, wykaz materiałowy BOM czy zestaw kodów CNC oraz dane dla systemu MRP/ERP. Są to czynności, które mogą zajmować od kilku do kilkunastu godzin wysokokwalifikowanej pracy. Jeśli w oparciu o tak stworzoną dokumentację możemy produkować setki czy tysiące mebli, to taki koszt czasowy jej przygotowania jest uzasadniony. Jednak w przypadku indywidualnych mebli na zamówienie takie podejście się nie sprawdza. Kilka do kilkunastu godzin pracy dla przygotowania każdej kuchni do produkcji stanowi problem i główną barierę rozwoju produkcji mebli na zamówienie.
W sytuacji, kiedy każda szafka jest albo może mieć inną konstrukcję czy nawet inne okucia, uchwyty, akcesoria i wyposażenie, nietypowe kształty blatów czy specjalne wykonanie, mamy do wyboru albo organizować firmę jako dużą, zautomatyzowaną stolarnię, gdzie każde zlecenie to osobny projekt i przedmiot indywidualnej troski technologa i szefa produkcji, albo zasadniczo zmienić podejście.

Sprzedaż, proces zamawiania, produkcja – komunikacja
Jeśli przepływ informacji o skomplikowanym produkcie i tysiącach jego wariantów stanowi duży problem wewnątrz jednej organizacji, jaką jest fabryka, to przetwarzanie zamówień spoza firmy stanowi prawdziwe wyzwanie. Trudność zostaje zwielokrotniona jeszcze bardziej w przypadku zleceń od odbiorców zagranicznych. Wyjaśnianie wątpliwości i wszystkich niuansów konfiguracji mebli nietypowych przez telefon czy email jest codziennym, bolesnym doświadczeniem pracowników działów przyjmowania zamówień. W eksporcie mebli jest to zasadniczą barierą ekspansji firmy.
Zmiana podejścia musi zatem obejmować całość procesu. Nie tylko produkcja i przyjmowanie zleceń, ale i sprzedaż mebli musi być objęta jednym, spójnym rozwiązaniem.

Rozwiązanie – nowe podejście
Jeżeli chcemy dalej dostarczać wysoce zindywidualizowane meble, ale produkować i sprzedawać je w sposób efektywny, to musimy założyć, że przygotowanie zlecenia do produkcji nie powinno zająć więcej niż 10 minut pracy pracownika przyjmującego zamówienia do realizacji. W przypadku mebli na indywidualne zamówienie taki cel jest nierealny w oparciu o narzędzia stosowane przy produkcji powtarzalnej.
Jak zatem realnie przygotować produkcję i sprzedaż mebli nietypowych w sposób zautomatyzowany? Jest tylko jeden sposób – musimy zautomatyzować proces przypisywania technologii do mebla! Zastosować system interaktywnego budowania mebla dostępny już na etapie jego sprzedaży czy w fabryce na etapie rozbudowy katalogu.
Na początku rodzą się pytania i wątpliwości.
–  Co z ograniczeniami konstrukcyjnymi i technologicznymi?
–  Czy to nie jest groźne, żeby projektant czy sprzedawca decydował o konstrukcji i technologii mebla?
–  Jaki będzie koszt produkcji i ile ten mebel będzie kosztował w detalu, jeśli nie jest z góry zaprojektowany?
–  Jak zaaplikować naszą własną technologię i zasady konstrukcyjne?
I wiele innych…
Odpowiedź – należy zapisać zestaw zasad i reguł dotyczących konstrukcji, technologii i sposobów realizacji procesów produkcyjnych odnoszących się do produkowanych mebli, a następnie uruchomić ich automatyczne aplikowanie do zamówień.
Jak…?

Rozwiązanie – sposób
Automatyczne stosowanie reguł konstrukcyjnych, technologicznych i produkcyjnych do mebla nietypowego – czy to w ogóle jest możliwe? Tak. W ponad 450 fabrykach mebli w Europie to działa, szczególnie w tych krajach, gdzie klienci cenią sobie meble indywidualne i nietypowe rozwiązania, na przykład we Włoszech: LUBE, DOIMO, STOSA, PEDINI… ale i w Niemczech BULTHAUP czy we Francji Salm/SCHMIDT.

W firmie ABRYS zajmujemy się wdrażaniem właśnie takich systemów, najlepszych wzorców i technologii w Europie i w Polsce. Celem, jaki nam przyświeca, jest wdrażanie najnowszych rozwiązań w polskim przemyśle meblowym, sprawdzonych u czołowych producentów mebli w Europie i rozwijanie ich w sposób dający im przewagę. Stosowane rozwiązania są dostosowane do specyfiki każdej firmy, bo właśnie ich indywidualność stanowi o ich konkurencyjności na rynku.
Więcej informacji o rozwiązaniach wspierających przemysł meblowy na stronie internetowej www.abrys.com.pl

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług