Dziś dla branży obróbki drewna liczy się nie tylko niezawodność urządzeń, ale także fachowe doradztwo, dopasowanie i doposażenie maszyn do indywidualnych potrzeb, a także możliwość ich przetestowania przed zakupem. Między innymi te aspekty są mocną stroną firmy Steblo, która zakładom klejącym drewno lite w płyty, jako alternatywę dla dużych maszyn oferuje tanie i proste w obsłudze śrubowe ściski ręczne.
Duża siła docisku
W przedsiębiorstwach, w których podczas klejenia drewna wymagana jest duża siła nacisku (klejenie blatów meblowych, parapetów, siedzisk, stopni schodowych, doklejek itp.) lub gdy klejone są pakiety o większej grubości, sprawdzą się ściski śrubowe wzmocnione przesuwne Typ SRW-1. Ścisk wykonany jest z profilu stalowego i cechuje się dużą sztywnością. Wyposażony jest w śrubę trapezową TR26/5, która zapewnia docisk 1000 kg oraz w rolki toczne, które pozwalają na swobodne przesuwanie elementu klejonego po ramie stojaka. Na profilach ścisków (lub szczękach/podtrzymkach) wygodnie układa się pakiet elementów gotowych do klejenia. Swobodne dysponowanie polem roboczym daje bezstopniowa regulacja długości klejenia.
Ściski śrubowe wzmocnione przesuwne SRW-1 można także stosować na stojaku pionowym wzmocnionym, wyposażonym w płytę otworową. Takie rozwiązanie pozwala na zamocowanie do płyty dodatkowego osprzętu do klejenia elementów ramowych, przestrzennych i kształtowych. Możliwe jest także zastosowanie stojaka pionowego Typ SW-1. W celu wyrównania klejonej powierzchni zaleca się stosowanie docisków wyrównujących, dostępnych w ofercie firmy Steblo.
Wszystkie stojaki wyposażono w zabezpieczenie przed niekontrolowanym wysunięciem ścisku z ramy. Elementy są malowane proszkowo, co zwiększa ich odporność mechaniczną i antykorozyjną.
Standardowy komplet zawiera stojak pionowy z płytą otworową typ SPO/stojak pionowy SW-1 oraz pięć ścisków śrubowych wzmocnionych przesuwnych Typu SRW-1. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można zwiększyć ilość sztuk ścisków. Dodatkowo do kompletu można dokupić dociski wyrównujące płaszczyznę klejoną oraz inny osprzęt umożliwiający klejenie łuków, ram, skrzynek itp. Stosowanie docisku wyrównującego zaleca się w przypadku klejenia cienkich płyt, w granicach do 50 mm.
Docisk do 300 kg
Do klejenia drewna w płyty i na grubość przeznaczone są z kolei ręczne ściski śrubowe typ SR z listwą wyrównującą płaszczyznę klejoną oraz ze stojakiem obrotowym typu SO. Można na nich kleić blaty, stopnie schodowe, parapety, siedziska, krawędziaki, belki, doklejki, a także montować elementy prostokątne płaskie lub przestrzenne. Urządzenie jest proste w obsłudze i konserwacji.
Cechujące się dużą sztywnością ściski są wykonane z profili stalowych, na których wygodnie układa się pakiet elementów przeznaczonych do sklejenia. Dzięki bezstopniowej regulacji długości klejenia swobodnie dysponuje się polem roboczym. Załadunek drewna na ściskach ułatwia ustawienie ramy obrotowego stojaka w pozycji poziomej. Po dociśnięciu śrub na czas klejenia (oraz kiedy nie jest używany), ramę można przechylić do pozycji pionowej, co pozwala zaoszczędzić miejsce w zakładzie.
Ścisk wyposażony jest w śrubę trapezową TR20/4 o docisku 300 kg oraz wymienną metalową listwę wyrównującą płaszczyznę klejoną. Dzięki możliwości jej demontażu łatwo można kleić grubsze elementy.
Aby zabezpieczyć ściski i stojak przed szkodliwym działaniem klejów, przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi, są one malowane proszkowo. Producent duży nacisk położył też na względy bezpieczeństwa, dlatego na stojaku zamontowana jest blokada przed niekontrolowanym wysunięciem ścisku z ramy stojaka oraz blokada przed niekontrolowanym obrotem ramy.
Standardowy komplet zawiera jeden stojak obrotowy Typ SO oraz pięć ścisków śrubowych z listwą wyrównującą Typ SR. Istnieje możliwość zakupu i montażu dowolnej ilości ścisków.
Fot. Steblo