Struganie to podstawowa operacja w procesie obróbki drewna, nic więc dziwnego, że producenci tego typu maszyn nieustannie poszukują nowych rozwiązań technicznych, pozwalających zachować najwyższe parametry wydajnościowe i jakościowe. Cel jest jeden: sprostać wysokim wymaganiom producentów stolarki budowlanej i otworowej, drewna klejonego, mebli i podłóg. Dowodem na to, że zadanie to da się zrealizować, jest producent strugarek do drewna, tajwańska firma LEADERMAC, na rodzimym rynku obecna pod nazwą LEADERMAC Polska Sp. z o.o.
LEADERMAC rozpoczął projektowanie i produkcję strugarek do obróbki czterostronnej czterdzieści lat temu. Choć przez ten czas wiele się zmieniło, a tajwański producent urósł do rangi jednego z wiodących w świecie oferentów strugarek, który sprzedaje swoje maszyny do ponad 60 krajów na całym świecie, to jedna rzecz pozostała niezmienna. Podobnie, jak było to na samym początku istnienia przedsiębiorstwa, również teraz dostarcza ono klientom najlepsze, wydajne i solidne maszyny, które są w stanie sprostać potrzebom rynku.
Mocna jedenastka!
Szeroka gama strugarek LEADERMAC obejmuje jedenaście serii. Maszyny mogą być wyposażone w dotykowy panel kontrolno-sterujący LCD, który zwiększa kontrolę operatora nad przebiegiem procesu strugania oraz poprawia jakość pracy, umożliwiając jeszcze lepsze planowanie produkcji. Co istotne, maszyną można zarządzać z biura, kontrolując proces produkcji.
Wysoka jakość strugania jest zagwarantowana dzięki konstrukcji strugarek – m.in. za sprawą monolitycznego, solidnego korpusu żeliwnego, który jest utwardzany cieplnie oraz dzięki wyważanym wrzecionom o różnych średnicach.
Wszystkie wrzeciona poziome w strugarkach LEADERMAC posiadają dodatkowo system mocowania typu Hydro-Lock. W wyposażeniu standardowym występuje również szybki, elektroniczny system pozycjonowania wrzecion górnych. Opcjonalnie dostępne są proste lub profilowe jointery. Producenci, którzy posiadają maszyny LEADERMAC mogą liczyć na w pełni profesjonalny serwis świadczony przez firmę LEADERMAC POLSKA Sp. z o.o. z Susza (woj. warmińsko-mazurskie).
Pięć wariantów dla elastycznej produkcji domów i konstrukcji
Serią maszyn kierowaną do producentów domów drewnianych i konstrukcji z drewna litego jest strugarka PLANERMAC, która umożliwia obróbkę drewna wielkowymiarowego przy jednoczesnym zachowaniu bardzo rygorystycznego reżimu tolerancji wymiarowej. Obróbka dużych elementów jest możliwa dzięki ciężkiemu, monolitycznemu korpusowi maszyny, w którym zamontowane są pokryte chromem stoły, hydro-wrzeciona i rolki posuwowe.
W zależności od potrzeb klienta docelowego, może on wybierać pomiędzy pięcioma wariantami strugarki PLANERMAC, z których każdy wyposażony jest w inną ilość wrzecion: od czterech w najmniejszym modelu o symbolu LMC 445, aż do ośmiu w największym urządzeniu z tej serii –LMC 845. Strugarka może być wyposażona w wrzeciona o średnicy 50 mm, które pozwalają na montaż głowic o szerokości strugania wynoszącej 460 i 610 mm. Pracują one z prędkością obrotową 5500 obr./min. Napędzane są silnikami o mocach od 5 do 37 kW. Maksymalna grubość strugania to 300 mm.
Opcjonalnie można doposażyć maszynę we wrzeciono uniwersalne lub jednostkę rozcinającą.
Napęd na rolki posuwowe przekazywany jest za pomocą wałków Kardana. W standardzie strugarka może pracować z płynnie regulowaną prędkością posuwu do 26 m/min, a na życzenie klienta – nawet z prędkością do 40 m/min. Posuw napędzany jest silnikami o mocach od 11 do 17 kW.
Produkcja płyty klejonej
Strugarką zaprojektowaną z myślą o producentach płyty klejonej jest maszyna LEADERMAC GLUEMAC, w której zastosowano technologię strugania najważniejszych przy klejeniu, bocznych powierzchni drewna frezami o dużej średnicy. Narzędzia te pracują powierzchnią czołową i strugają jednocześnie lewą i prawą powierzchnię elementu, co daje idealne powierzchnie styku. Również ten model może być wyposażony w różną ilość wrzecion o średnicy 40 mm (cztery lub pięć), pracujących z prędkością 6000 obr./min. W strugarkach montowane są silniki o mocach od 5 do 15 kW. Maksymalna szerokość strugania w modelu GLUEMAC wynosi 230 mm, natomiast grubość 100 mm. Napęd rolek posuwowych, z silnika o mocy 3 kW, przekazywany jest dokładnie w taki sam sposób jak w wyżej opisywanych modelach. Struganie odbywa się z maksymalną prędkością wynoszącą 30 m/min.
Strugarka do zadań specjalnych
Maszyną, która została zaprojektowana z myślą o szczególnie wydajnej produkcji bez kompromisów na rzecz jakości wyrobu finalnego jest strugarka serii THUNDERMAC. Może ona posiadać różną ilość wrzecion (od czterech do maksymalnie dziesięciu), które są przystosowane do bardzo ciężkich warunków pracy. Prędkość obrotowa wrzecion wynosi 6000, 7200 lub 8000 obr./min, a napędzają je silniki o mocy od 11 do 45 kW. Średnica wrzeciona wynosi 50 mm.
Maksymalna szerokość strugania w modelu THUNDERMAC wynosi 230, 305 lub 330 mm, natomiast grubość 152 lub 203 mm. Napęd na rolki posuwowe przekazywany jest również za pomocą wałków Kardana, przy czym prędkości posuwu wynoszą 120, 150 i 200 m/min. Posuw napędzany jest silnikiem o mocach od 15 do 37 kW. Strugarki z tej serii mają także zamontowane w stole pełnej szerokości napędzane rolki. Dla szczególnie wymagających klientów dedykowany jest z kolei model „THUNDERMAC +”, który struga z prędkością do 300 m/min. Przy tak dużych prędkościach posuwu niezbędna jest pełna automatyzacja procesu obróbki, i to zarówno na etapie przygotowywania maszyny do pracy, jak i w trakcie samego cyklu strugania. Producent wyposaża maszyny z serii THUNDERMAC w automatyczne podajniki i odbiorniki materiału.
http://www.leadermac.pl/
Fot. Leadermac