Kündig AG 20 lat temu postawił sobie za główny cel opracowanie absolutnie najwyższej klasy szlifierek do obróbki drewna. Dziś ten cel udało się osiągnąć, o czym świadczą różne nagrody i pochlebne opinie użytkowników. Opatentowana technika skośnego szlifowania okazuje się być innowacją w technologii szlifowania szerokotaśmowego. Wyróżnienie na największych targach przemysłu drzewnego „Challenger Award” (IWF, Atlanta, USA) to nie tylko kolejny dowód uznania dla najwyższej jakości, ale i zachęta do podejmowania nowych wyzwań.
W ostatnich dziesięcioleciach Kundig zainwestował dużo pracy w badania procesu szlifowania, z których przedsiębiorstwo wyciągnęło ważne wnioski. Zaowocowały one serią innowacyjnych rozwiązań. Do najbardziej spektakularnych należą:
Agregat skośny (Oblique)
Przy zastosowaniu agregatu skośnego, jakość powierzchni oraz żywotność taśmy szlifierskiej są znacznie wyższe. Odchylenie jednostki szlifującej daje efekt szlifowania krzyżowego. Pozwala to na uzyskanie znacznie bardziej równomiernej i gładkiej powierzchni.
Szlifowanie poprzeczne (Cross-Sanding)
Zastosowane w szlifowaniu poprzecznym osobne napędy taśmy szlifującej i sierżanta pozwalają na pracę z różną prędkością liniową. Dzięki temu unika się docisku sierżanta zawsze w tym samym miejscu, co znacznie wydłuża żywotność taśmy szlifującej, skraca rysę i zapewnia wyższą gładkość powierzchni. Aby zapobiec uszkodzeniu taśmy i sierżanta przez krawędź obrabianego elementu, cały agregat wraz ze stopą opuszczany jest na element.
Skośna stopa dociskowa (Pad)
System wykrywania krawędzi z dociskiem pneumatycznym jest elektronicznie sterowany. Ciśnienie docisku na krawędziach materiału może być regulowane po każdej stronie oddzielnie. Docisk może być zmniejszony lub zwiększony w procentach w stosunku do innych miejsc na detalu, co nie powoduje przeszlifowań przy wejściu i wyjściu materiału ściernego. Segmenty stopy dociskowej są dostępne w dwóch szerokościach: 22 mm i 35 mm.
Automatyczny pomiar (Enormatic)
W pełni automatyczny system pomiaru obrabianego elementu jest szczególnie praktyczny podczas obróbki większych elementów. Maszynę obsługuje jeden operator. Prostotę i intuicyjną obsługę panelu sterowniczego zapewnia oprogramowanie OMRON.
Budowa wieloramowa
W przypadku stosowania tak ekstremalnych warunków obróbki, jak duże naddatki (1,5mm i więcej) oraz prędkość posuwu do 120 m/min, aby zachować parametry dokładności, stosuje się budowę wieloramową. To innowacyjne rozwiązanie pozwala uniknąć przenoszenia niepożądanych drgań z obróbki wstępnej na wykańczającą. To właśnie dzięki temu można szlifować 500 kilogramowy blat o wysokości 600 mm w jednym przejściu!
System podciśnieniowy (Vacuum)
Podciśnieniowy stół transmisyjny z perforacją daje dużą stabilność elementów obrabianych w procesie szlifowania. Wentylatory próżniowe są montowane pod stołem obrabiarki. Odessane powietrze jest odzyskiwane i kierowane do systemu odmuchiwania i oczyszczania taśm ściernych.
Dodatkową zaletą jest system kompensacji i stabilizacji ciśnienia w przypadku jego wahań w sieci dystrybucyjnej.
Funkcja ECO
KUNDIG jest jednym z pierwszych na świecie producentów w branży maszyn, który reaguje na uzasadniony problemem ekonomicznego wykorzystania zasobów energetycznych. Opracowane przez to przedsiębiorstwo oprogramowanie przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii w maszynach bez obniżania ich wydajność. Tryb oszczędzania energii ECO posiadają wszystkie szlifierki szerokotaśmowe KUNDIG najnowszej generacji. W przypadku braku działań operacyjnych po krótkim czasie urządzenie rozpocznie funkcję oszczędzania prądu, automatycznie obniżając prędkości obrotowe agregatów, przesuwu stołu transmisyjnego i odcięcie sprężonego powietrza. Dla przeciętnego warsztatu średnia oszczędność energii elektrycznej wynosi od 10 – 15% co potwierdzają badania.
W inżynierii mechanicznej szlifierki KUNDIG wyróżnia przede wszystkim solidność i niezawodność. Począwszy od najwyższej jakości podzespołów używanych do produkcji naszych maszyn, kończąc na precyzyjnym montażu i uruchomieniu u klienta. Jest to jedyny sposób, aby mieć pewność, że maszyny szlifierskie nawet po wielu latach będą pracować tak precyzyjnie, jak pierwszego dnia.
Fot. KUNDIG
- Agregat skośny.
- Agregat skośny.
- Szlifowanie poprzeczne
- Szlifowanie poprzeczne
- Skośna stopa dociskowa.
- Skośna stopa dociskowa.
- Automatyczny pomiar.
- Automatyczny pomiar.
- System podciśnieniowy.
- System podciśnieniowy.