Site icon 4woodi

Szlifowanie międzyoperacyjne

Klucz do wysokiej jakości powierzchni elementów drewnopodobnych


Uszlachetnianie powierzchni frontów meblowych, elementów konstrukcyjnych stołów czy krzeseł, zwłaszcza kiedy posiadają one nieregularne kształty, jest operacją niełatwą. Kluczową obróbką warunkującą uzyskanie wysokiej jakości jest szlifowanie.

Dzisiejsze wymogi dotyczące jakości powierzchni elementów meblowych stawiają wysokie wymagania dostawcom technologii lakierowania i szlifowania. Z jednej strony rosną wymagania jakościowe, a z drugiej rozwijająca się technologia lakierowania, zmierzająca do minimalizacji nakładów lakierów, zmusza do coraz dokładniejszego szlifowania. Elementy mebli barwione lub pokryte lakierem zabezpieczającym przed działaniem promieni UV muszą być szlifowane tak precyzyjnie, aby nie doprowadziło to do przeszlifowań powłoki lakierniczej, bowiem to dyskwalifikuje ich dalszą przydatność. Przynosi to niewątpliwie ogromne oszczędności na zużyciu energii elektrycznej, widoczne rezultaty w jakości wyprodukowanego wyrobu, w mniejszej emisji substancji lotnych z lakierów do powietrza – a więc istotny wkład w poprawę środowiska pracy i naturalnego, w podniesieniu wydajności i zmniejszeniu kosztów pracy.

Po co szlifujemy?
Proces ten ma na celu:
• wyrównanie powierzchni po obróbce mechanicznej – szlifierki szerokotaśmowe,
• usuwanie podniesionych włosów – szlifierki szczotkowe,
• zebranie gradu z płaszczyzn i krawędzi – szlifierki szczotkowe,
• matowienie powierzchni w celu uzyskania dobrej przyczepności dla następnej warstwy powłoki – szlifierki szczotkowe.

Szlif międzyoperacyjny
Skupmy się na szlifowaniu międzyoperacyjnym, gdzie zastosowanie mają szlifierki szczotkowe. Zasadą tej operacji technologicznej jest szlifowanie bez korekty kształtu. Zastosowane narzędzia szlifierskie mają „skopiować” kształt elementu, nie naruszając krawędzi.

Szlifierki szczotkowe szlifują powierzchnie o zróżnicowanym kształcie i doskonale sprawdzają się, gdy konieczne jest wyszlifowanie fragmentów wystających ponad powierzchnię oraz miejsc zagłębionych. Szlifierki tego typu pozwalają na obróbkę wstępną (po obróbce mechanicznej, a przed pierwszym malowaniem) i obróbkę międzyoperacyjną (szlifowanie po pierwszym malowaniu lub po szpachlowaniu). Można nimi także, przy użyciu specjalnych wkładów ściernych, wykonać polerowanie po olejeniu lub woskowaniu.

Szlifierki te wyposażone są w głowice z segmentami szczotkowo-ściernymi zbudowanymi z płótna ściernego o odpowiedniej granulacji oraz ze szczotek z naturalnego włosia agawy, gwarantującymi dokładne penetrowanie kształtu i skuteczne szlifowanie powierzchni.

Bardzo ważny jest dobór szlifierki z odpowiednią konfiguracją głowic szlifujących oraz dobór samych narzędzi ściernych do procesu technologicznego i konkretnych elementów.

Firma Wikoma Maszyny i Urządzenia Przemysłowe ze Zbąszynia od ponad 20 lat dostarcza szlifierki szczotkowe na rynek polski i zagraniczny. W jej ofercie znajdują się maszyny w wielu różnych konfiguracjach agregatów szlifujących. Obrabiarki mogą być, w zależności od zapotrzebowania klienta, wyposażone w dowolną konfigurację agregatów przystosowanych do wykonywania wszelkich prac w zakresie od szlifowania surowego elementu, szlifowania po pierwszym i drugim lakierze, aż po polerowanie po woskowaniu czy olejeniu.

Maszynami odpowiednimi do wykańczania powierzchni frontów meblowych są szlifierko-polerki Typu SP-3 i SP-4. Obrabiarki są produkowane w wielu wersjach produkcyjnych, począwszy od maszyn do prostych i mało skomplikowanych zadań produkcyjnych, niezbędnych niemalże w każdym warsztacie stolarskim czy niewielkim zakładzie produkcyjnym, jak prezentowana na zdjęciu szlifierko-polerka Typu SP-3/M, do wysoce zaawansowanych, wielozadaniowych, przystosowanych do pracy indywidualnej bądź w linii lakierniczej.

Rodzina szlifierko-polerek wielozadaniowych Typu SP-3 i SP-4 znajduje zastosowanie w większych zakładach przemysłowych, gdzie ważna jest duża wydajność, szybkość przezbrajania, współpraca z innymi urządzeniami w liniach produkcyjnych.

Na szczególną uwagę zasługuje szlifierko-polerka SP-4 300-1300 GP, która jest wyposażona w dwie przeciwbieżnie pracujące klasyczne głowice wałowe oraz w innowacyjny agregat oscylacyjny z 16 talerzowymi głowicami planetarnymi. Ruch oscylacyjny agregatu daje przewagę w postaci możliwości obniżenia ilości aplikowanego lakieru czy bejcy przy zachowaniu wysokiej jakości wykańczanej powierzchni. Ta cecha decyduje o przewadze głowic tego typu nad klasycznymi. Ponadto można tu zastosować mniejszą granulację ścierniwa i większą prędkość obrotową głowic planetarnych, co sprawia, że obróbka jest bardziej „delikatna” i pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty szlifowania.

Wszystkie szlifierko-polerki są wyposażone w transporter taśmowy oraz opcjonalnie w system vacuum do elementów o niewielkich wymiarach, gdzie konieczne jest dokładne przytrzymanie elementów do taśmy transportowej. Pracą maszyny można sterować przy pomocy przyjaznego w użyciu panelu sterowniczego, mikroprocesorowego z dostępną listą alarmów i komunikatów bądź w postaci ciekłokrystalicznego, dotykowego z wbudowaną prezentacją multimedialną obrazującą w prosty i przyjazny w użyciu sposób pracę maszyny. Z panelu można regulować płynnie prędkość transportu, prędkość obrotową wrzecion, kierunek pracy wrzecion – istotne parametry dla pracy szlifierko-polerki. Z panelu reguluje się również wysokość unoszenia ramy stołu w zależności od grubości elementu obróbczego. Istotnym udogodnieniem dla operatora pozostaje możliwość wyłączania z pracy poszczególnych bloków maszyny, jak na przykład: systemu vacuum, głowic itp., w zależności od stopnia zużycia ścierniwa, siły penetracji ścierniwa bądź wyłączenia z pracy poszczególnego agregatu. Maszyny w standardzie posiadają system odpylania powietrza oparty na recyrkulacji, spełniający wymogi normy ISO 14000 i zapewniający idealną czystość i porządek w środowisku pracy maszyn.

Absolutna nowość w ofercie Wikomy to dwie szlifierki do elementów krzeseł (nóg i elementów oparć) – szlifierko-polerka SNK1 oraz szlifierko-polerka SEO1.

Szlifierko-polerka SNK1 pozwala na obróbkę 2-stronną nóg krzeseł (płaszczyzny kątowe). Każda powierzchnia szlifowana jest przez 8 głowic. Pozwala to na szlifowanie 6 nóg jednocześnie. Ustawienie głowic oraz prowadzenie elementów w maszynie jest dostosowywane pod konkretny element – jego przekrój, kąt wygięcia, technologię nanoszenia powłok. Maszyna zapewnia bardzo dużą wydajność – do 2100 elementów na godzinę.

Szlifierko-polerka SEO1 do oparć krzeseł pozwala na 4-stronną obróbkę krzywoliniowych elementów oparć krzeseł. Jest wyposażona w 12 głowic szlifujących. W maszynie zastosowano system próżniowego przysysania (przytrzymania) elementów firmy PIAB. Obsługa operatora ogranicza się jedynie do umieszczania elementów w magazynku podawczym oraz ich odbioru z transportera odbiorczego. Obrabiarka gwarantuje bardzo dużą wydajność – 1200 elementów na godzinę. W obu maszynach cały proces sterowany jest z panelu sterowniczego.

(pg)

.
Exit mobile version