Specjalnością firmy EW-TECH jest produkcja elementów z drewna litego lub klejonego, które następnie wykorzystują zakłady meblarskie w produkcji mebli. W ostatnim czasie Edyta Gruszczyńska, będąca właścicielką tego przedsiębiorstwa, szukała możliwości zwiększenia wydajności głównego procesu produkcyjnego. To sprawiło, że postanowiła wzbogacić park maszynowy o nowoczesną optymalizerkę. Jej wybór padł na model OWD-1600 firmy Metal-Technika.
Elementy do mebli
EW-TECH to firma z historią, która sięga ponad 30 lat wstecz. W obecnym zakresie produkcji działa od roku 2009. Przedsiębiorstwo posiada możliwości pozwalające wytwarzać dowolne elementy meblowe z drewna litego. Obecnie głównie produkuje drążki, szczeble oraz inne elementy okrągłe o różnych średnicach. Są one komponentami do łóżek, stolików, regałów oraz krzeseł. Do ich produkcji wykorzystywane jest przede wszystkim drewno brzozowe, a w mniejszym zakresie sosnowe, bukowe i dębowe. Odbiorcami tych wyrobów są czołowe krajowe i europejskie zakłady meblarskie, jak i mniejsi producenci.
Lepsza wydajność, minimalizacja odpadu
Maszyna OWD-1600 została dostarczona przez jej producenta w wersja katalogowej, bez żadnych modyfikacji. W EW-TECH dokonuje ona optymalizacji materiału pochodzącego z rozcięcia na wielopile pod kątem wad oraz wycina elementy na dany wymiar. Urządzenie wyróżnia się dokładnością i precyzją cięcia. Edyta Gruszczyńska jest zadowolona z funkcjonowania nowego nabytku, jak stwierdza: „OWD-1600 pozwoliła nam zwiększyć wydajność produkcji. Dodatkowo zauważaliśmy, że mamy mniej strat materiału, dzięki czemu mogliśmy tę oszczędność wykorzystać w innym procesie produkcyjnym”.
Wielozadaniowość
Innym warunkiem, jaki musiała spełniać nowa maszyna, była realizacja dodatkowych zadań w jednym procesie cięcia. To także zostało spełnione. „Wcześniej materiał po optymalizacji musiał być sortowany ręcznie. Jego część, która mogła być wykorzystana do innego produktu, musiała być dodatkowo formatyzowana w kolejnym kroku. Pozostała część przeznaczona była na klejonkę. Aktualnie urządzenie daje możliwość realizacji głównego zlecenia oraz dodatkowych zleceń w tym samym czasie bez konieczności wykonywania dodatkowych operacji” – mówi właścicielka zakładu.
Łatwa obsługa
Wygodną i przejrzystą obsługę maszyny realizuje się poprzez duży panel dotykowy. Dzięki automatyzacji i intuicyjnemu interfejsowi OWD-1600 może obsługiwać każdy pracownik. Wcześniej w firmie EW-TECH procesem optymalizacji zajmowała się osoba do tego przeznaczona, posiadająca niezbędne doświadczenie w realizacji całego procesu. Teraz nie jest to już konieczne. Warto podkreślić, bo w pewnych sytuacjach ma to znaczenie, że istnieje możliwość zmiany języka oprogramowania na inny niż polski.
Maszyna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. To element, którego w sposób oczywisty oczekuje się od urządzenia nowej generacji. OWD-1600 ten warunek spełnia.
Bezstresowa produkcja
Stosunek ceny do jakości oraz funkcjonalność były jednymi z głównych czynników decydujących o wyborze optymalizerki Metal-Technika przez firmę EW-TECH, ale nie jedynymi. Ewa Gruszczyńska chciała mieć w swoim zakładzie zapewnione bezpieczeństwo ciągłości produkcji. Metal-Technika, będąc polskim producentem, to gwarantuje, zapewnia wsparcie techniczne, szybki serwis (w tym zdalny) i pełną dostępność części zamiennych.
Schemat działania OWD-1600
Optymalizerka zapewnia bardzo precyzyjnie, ±0,2 mm, rozcinanie desek. Poza nimi może też ciąć listwy, lamele, obłogi i kantówkę. Materiał z zaznaczonymi kredką fluorescencyjną wadami umieszcza się na stole załadowczym maszyny. Czujnik rozpoznaje, że nastąpiło załadowanie i rozpoczyna skanowanie, przejeżdżając ramieniem popychacza nad elementem. Po zeskanowaniu popychacz opuszcza łapę i przesuwa element do zespołu tnącego, zatrzymując się w miejscach cięć. W prowadzeniu deski pomagają 3 dociski: boczny, dociskający ciągle z regulowaną siłą oraz 2 górne dociskające – jeden dociska ciągle, a drugi można dowolnie ustawić. Wycięte elementy trafiają na stół odbiorczy, gdzie następuje ich segregacja. Odpady mogą być automatycznie załadowane do np. bigbagów. W ciągu 8-godzinnej zmiany (6,5 godziny realnej pracy) optymalizerka może przerobić od 3000 do 6500 metrów bieżących materiału.
https://metal-technika.com.pl/
(jz)