Taras na lato czy taras na lata?

Czy może być coś lepszego niż odpoczynek na tarasie w ciepły, letni dzień? Owszem – odpoczynek na tarasie… z drewna! Długie dni oraz piękna pogoda to doskonałe okoliczności, żeby docenić jego naturalnym wygląd – nie tylko w ciągu lata, ale również przez kolejne lata…

 

Rodzime, egzotyczne lub termowane drewno, a także deski kompozytowe – oferta desek tarasowych jest szeroka i zróżnicowana. Dlatego zanim zamówimy konkretny produkt, warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim wyglądem i właściwościami. Która z desek będzie najlepsza? O różnicach i zaletach tego typu materiałów opowiadają eksperci z JAF Polska.

Taras drewniany

Taras z drewna to wytrzymała i efektowna konstrukcja. Pasuje do każdego domu, a zarazem jest jego funkcjonalnym przedłużeniem. Z łatwością komponuje się z pozostałymi elementami ogrodu, a możliwości aranżacji drewna są nieograniczone. W przeciwieństwie do płytek, drewno jest przyjemne w dotyku i nie nagrzewa się latem oraz nie wychładza jesienią. Dzięki temu możemy swobodnie chodzić po nim boso. Drewno amortyzuje także upadki, więc jest bezpieczniejsze dla dzieci i innych domowników. Ponadczasowe piękno i funkcjonalność czynią z drewna ulubiony materiał tarasowy.

„Drewno na taras powinno być trwałe, stabilne wymiarowo i wytrzymałe na obciążenia. Dlatego wielkim powodzeniem cieszą się gatunki egzotyczne z Azji, Ameryki Południowej oraz syberyjska odmiana modrzewia. Są wytrzymałe w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych oraz bardziej odporne na użytkowanie i uszkodzenia mechaniczne. Łączą w sobie wytrzymałość, elegancki wygląd, niepowtarzalny charakter i usłojenie. Drewno egzotyczne to także bardzo dobry wybór związany z polskimi warunkami klimatyczno-pogodowymi. Przede wszystkim jego odporność biologiczna jest bardzo wysoka. Nawet jeśli zaniedbamy czyszczenie i pielęgnację, to nie ma to większego wpływu na jego żywotność, a jedynie na estetykę, gdyż taras powierzchniowo spatynuje” – mówi Piotr Lisowski, Product Manager w JAF Polska.

W kwestii drewna egzotycznego na szczególną uwagę zasługuje gatunek bangkirai. Pochodzi on z Azji Południowej, którego znakomita wytrzymałość na warunki atmosferyczne jest od dawna znana w Europie. Jego barwa znana jest od jasnobrązowej do czerwonawej, zależnie od danej deski. Wyróżnia się mało widocznym rysunkiem drewna. Co więcej, bardzo trwały, stabilny wymiarowo i wytrzymały na obciążenia jest gatunek ipe. To południowoamerykańskie drewno w stanie świeżym jest jasnobrązowe lub jasnożółto-zielone i stopniowo ciemnieje, aż do barwy ciemnobrązowej lub oliwkowej. Choć kolory poszczególnych desek różnią się od siebie, ich wspólnym mianownikiem jest niewielka liczba sęków.

W przypadku odmian pochodzących z Ameryki Południowej na tarasy z drewna stosuje się także odmianę o nazwie cumaru. Należy ona do jednych z najbardziej odpornych i najtrwalszych gatunków drewna egzotycznego. Posiada matowy wygląd, o barwie od czekoladowej do czerwonobrązowej. Pokryte jest gęstym, falistym rysunkiem, o ściśle ułożonych włóknach. Oprócz cumaru w tym samym kanonie znajdziemy także massaranduba. Ze względu na niebywałą wytrzymałość gatunek ten stosowano przy budowie statków. Jego olśniewająca, ciemnoczerwona barwa i drobne usłojenie zamieniają taras w dzieło sztuki.

Jednym z najbardziej popularnych gatunków jest teak. Posiada on znaczną ilość substancji oleistych oraz kwasu krzemowego, dzięki czemu nie nasiąka wodą i jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Mówiąc o drewnie egzotycznym, warto wspomnieć także o modrzewiu syberyjskim. Jest to pachnący i wytrzymały gatunek drewna iglastego, odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Dzięki wysokiej zawartości żywicy świetnie znosi zmiany pogodowe. Niska chłonność wody sprawia, że można zrezygnować z jego impregnacji.

Drewno krajowe

W przypadku gatunków drewna pochodzących z Polski najbardziej klasycznym z nich jest sosna. Żywica zawarta w drewnie czyni sosnę wytrzymałą, jednak w postaci surowej wymaga zabezpieczenia odpowiednim impregnatem. Miłośnicy drewna docenią jej niezwykły charakter, który tworzą jednolita kolorystyka oraz ciekawa struktura usłojenia. Drugim z gatunków jest świerk charakteryzujący się małymi sękami oraz niewielką ilością pęcherzyków żywicy. Posiada kremowo-biały kolor z lekkimi żółtymi zabarwieniami. Jest bardzo łatwy w obróbce i barwieniu. Przy stosowaniu na zewnątrz wymaga impregnacji.

Taras termowany

Jeśli zdecydowaliśmy się na drewno krajowe, warto postawić na odmiany obrabiane termiczne, którego zakup zwróci się podczas użytkowania. W ten sposób ograniczamy ilość prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Godny uwagi w tej kwestii jest termojesion. Należy on do najbardziej trwałego drewna w tej części świata. Wystawiony na działanie różnych czynników atmosferycznych może służyć z powodzeniem nawet kilkadziesiąt lat. Początkowo jasnobrązowy z ciemnym twardzielem z czasem przybiera ciemny odcień „Latte Macchiato”, od którego odcinają się kontury słojów. Przyjemny w dotyku jesion jest ekologicznie pozyskiwany z kontrolowanych terenów występowania w Europie. Oprócz niego jest także termososna. Dzięki uszlachetnieniu termicznemu drewno sosnowe zyskuje parametry, które pozwalają na wykorzystanie go do zastosowań zewnętrznych. Zachowuje żywy, kontrastowy rysunek surowego drewna sosnowego z zaznaczonymi sękami. Dzięki uszlachetnieniu przybiera ciepłą barwę karmelu. Oprócz żywicy wyeliminowane zostały związki emitujące formaldehyd, co czyni ją bezpieczną i ekologiczną. Pozyskiwana z kontrolowanych terenów występowania w Europie.

„Termowanie, czyli poddanie drewna obróbce cieplnej, sprawia, że zmianie ulega struktura celulozy, a co za tym idzie – parametry jakościowe. Sam proces jest całkowicie ekologiczny. Drewno poddawane jest działaniu wysokiej temperatury bez udziału środków chemicznych. W rezultacie odznacza się najwyższą klasą trwałości. Jest odporne na warunki atmosferyczne oraz degradację biologiczną. Dzięki redukcji wilgotności zapewnia wzorową stabilność wymiarową” – mówi Darina Lazarova, product manager w JAF Polska

Deski termowane są pozbawione żywicy, co skuteczne zapobiega powstawaniu wycieków. Równocześnie wzrasta ich kruchość, dlatego nie powinny być stosowane jako elementy konstrukcyjne. W kwestii systemów niewidocznego montażu szczególnie polecamy systemy wyposażone w złączki wykonane z karbonu (np. Clipfix). Podobnie jak w przypadku tradycyjnego cukru również celuloza ulega karmelizacji, a drewno uzyskuje nowy odcień – od miodowego do czekoladowego. Jest jednak podatny na szarzenie. Dlatego dla utrzymania pięknego, koniakowego koloru zalecamy stosowanie oleju barwiącego.

Taras kompozytowy

Co, jeśli chcemy cieszyć się wyglądem drewnianego tarasu, a nie mamy czasu dbać o jego regularną konserwację? Wtedy z pomocą nadchodzi taras kompozytowy – sprawdzony przepis na bezproblemowy w utrzymaniu taras o estetycznym wyglądzie. Co więcej, jest on bezproblemowy w samodzielnym montażu.

„Kompozyt to materiał uzyskiwany z połączenia polimerów oraz włókien drzewnych ze specjalnymi uszlachetniaczami. Wykonane z niego deski łączą w sobie cechy obu materiałów – prezencję drewna oraz trwałość tworzywa sztucznego. Dzięki zawartości włókien drzewnych kompozyt jest przyjazny dla ludzi, a zarazem pozbawiony słabości drewna. Jest stabilny wymiarowo, odporny na działanie wilgoci i ataki szkodników. Nie deformuje się, nie rozwarstwia i nie wymaga konserwacji, a po zimie wystarczy go jedynie zmyć! Idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność i wygodę” – wyjaśnia ekspert firmy JAF Polska.

Wśród desek kompozytowych prym wiedzie Dekard, czyli deski na bazie PVC i mączki drzewnej, ze specjalnymi uszlachetniaczami. Ich atutem jest fakt, że można je zamówić na wymiar. Deski dostępne są w 2 rodzajach wykończenia – szlifowanym oraz głęboko szczotkowanym. Drugą pozycją jest Gardin Plus – deska o mocnej konstrukcji, a zarazem znakomitej estetyce wykonania. Posiada sześciokomorową budowę podpartą 7 solidnymi wspornikami. Deski te są przyjaznym i bezpiecznym rozwiązaniem systemu tarasowego, od lat cieszącym się popularnością na rynkach Europy Zachodniej i USA.

Taras z deski kompozytowej jest wygodny w utrzymaniu, jak i układaniu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do ukrytego montażu, a na powierzchni swojego tarasu nie uświadczymy widoku wkrętów. Cięcie desek kompozytowych również nie stanowi żadnego problemu. Używamy w tym celu tych samych przyrządów co do obróbki drewna.

Co więc wybrać?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, która z opcji będzie najbardziej odpowiednia dla naszego tarasu, warto wtedy zajrzeć na stronę www.jaf-tarasy.pl i przekonać się, jak wybrana deska prezentuje się na tarasie. To intuicyjne w obsłudze narzędzie, które znacznie ułatwia dobór optymalnego produktu do przewidzianego projektu. Oprócz wizualizacji gatunków oraz przeglądu opcji wykończenia strona pozwala także na zestawienie ich z kolorem posiadanej elewacji. Wizualizator JAF pomoże oszczędzić czas i rozwiać wątpliwości.

„W przypadku wyceny najlepiej skontaktować się z doradcą JAF, który doradzi optymalne rozwiązania i dokona szczegółowej wyceny. W sezonie czas oczekiwania może być odrobinę wydłużony, więc w międzyczasie warto skorzystać z narzędzia Kreator Tarasu dostępnego na stronie JAF Polska i samemu dokonać obliczeń. Po zalogowaniu otrzymujemy dostęp do generatora kosztorysów. Oprócz wykonania spersonalizowanej wyceny generator automatycznie stworzy kompletny schemat montażu wszystkich elementów! Teraz wystarczy już tylko zamówić materiały, a wygenerowany konspekt przekazać monterowi” – podpowiada ekspert firmy JAF Polska.

Przy wyborze pamiętajmy, że każdy taras wymaga innej pielęgnacji. Jej zakres zależy m.in. od specyfiki wybranej deski, otoczenia, podłoża oraz tego, czy jest zadaszony. Taras z drewna to szlachetne piękno oraz siła z natury, taras kompozytowy to synonim wygody, natomiast taras termowany zgrabnie łączy zalety obu powyższych. Niezależnie od wybranego materiału początek lata to najlepszy moment na dokonanie montażu i czerpanie radości z pięknego oraz trwałego tarasu.

http://www.jaf-polska.pl

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług