Site icon 4woodi

Taurus i Furnipack w centrum uwagi

Cutter Taurus firmy Gerber Technology, nagrodzony na targach DREMA 2013 Złotym Medalem MTP, to urządzenie cieszące się dużą popularnością wśród polskich producentów mebli tapicerowanych z racji zalet, jakie oferuje w zakresie rozkroju skór. Medalistę prezentowała w Poznaniu firma Intex z Bytomia, przedstawiciel Gerber Technology na Polskę.

Taurus to zaawansowany system automatycznego, jednowarstwowego rozkroju bazujący na technologii CNC, dzięki czemu uzyskuje się pożądaną powtarzalność bez konieczności stosowania drogich wykrojników i szablonów. W porównaniu do systemów z wycinaniem ręcznym urządzenie potrafi w tym samym czasie wykonać pracę około 10 krojczych. Taurus oferowany jest w wersji z dwoma stołami krojczymi, dzięki czemu błamy mogą być ładowane naprzemiennie, co zapewnia ciągłą pracę maszyny.

Dzięki automatycznemu skanowaniu powierzchni skóry procesy jej układania i cięcia są znacznie uproszczone i przyspieszone. Nie jest także wymagany wysoki poziom kwalifikacji pracowników obsługujących system. Marcin Krupiński z firmy Intex mówi: „Zainstalowana w urządzeniu kamera skanuje i mierzy powierzchnię błamu oznaczoną uprzednio przez operatora. W procesie skanowania rozpoznane zostają strefy poziomu jakości skóry, uwzględnione później przez algorytm układający szablony. System zapewnia oszczędności w zużyciu skóry do 10% w porównaniu do rozkroju ręcznego. Opcjonalne zastosowanie pracującej równolegle drugiej stacji układającej szablony Simulnest pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności do 2%. Zmniejszenie zużycia skóry, weryfikacja rzetelności dostawców surowca oraz szybkość i dokładność cięcia zapewniają szybką stopę zwrotu inwestycji w urządzenie”.

Furnipack

Na stoisku firmy Intex prezentowana była również nowość – linia do pakowania mebli tapicerowanych Furnipack. Automatyzuje ona przebieg tego procesu. Na początek narożniki mebla są zabezpieczone kartonami, a podajnik materiału pakującego jest ustawiany w zależności od parametrów następnego etapu, takich jak na przykład szerokość mebla. Urządzenie może owijać przedmioty w papier lub folię bąbelkową, możliwość takiego wyboru ma swoje zalety w przypadku, kiedy zachodzi konieczność owinięcia całego mebla lub tylko jego górnej powierzchni.

Kolejnym etapem jest nałożenie folii termokurczliwej. Mebel jest przemieszczany za pomocą podajnika od wejścia aż do głowicy zgrzewającej i odcinającej. Na stanowisku zgrzewającym zostaje on owinięty obustronnie folią z góry i z dołu, a następnie końcowe części tej folii są zgrzewane. Zakończenie procesu pakowania następuje w tunelu grzewczym. Mebel trafia do komory obkurczającej, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury folia się obkurcza.

Dolna dmuchawa na wyjściu z tunelu ułatwia uniesienie nadmiaru folii i pozwala na optymalne prasowanie rolek. Na koniec mebel jest ustawiany w pozycji poziomej i jest już gotowy do transportu.

Urządzenie może transportować przedmioty o maksymalnych gabarytach: szerokości – 1,0 m, długości – 3,0 m i wysokości 1,0 m. Ciężar ładunków nie powinien przekraczać 100 kg. Maksymalna obciążalność urządzeń jest ograniczona przez moc jednostek napędowych oraz wytrzymałość taśm transportowych.

Linia Furnipack daje użytkownikowi następujące korzyści:
• wzrost wydajności uzyskany dzięki ciągłości całego procesu pakowania – zatrzymanie linii następuje tylko jeden raz, celem zgrzania folii,
• możliwość pakowania w folie różnego typu, koloru, jak również z własnym nadrukiem;
• optymalizację miejsca pracy i obsługi maszyny przez pracowników,
• skrócenie terminu dostawy i zwiększenie produktywności.

(z)

Na targach DREMA z firmy Gerber Technology obecni byli Theo Ostendorf, wiceprezes i dyrektor na Europę, Bliski Wschód i Afrykę oraz kierownik sprzedaży na Europę Wschodnią, Oldrich Matela – skierowaliśmy do nich kilka pytań.

MMiA: Gerber Technology to firma działająca na całym globie?
Theo Ostendorf, Oldrich Matela:
Gerber Technology to amerykańskie przedsiębiorstwo, którego główna siedziba jest zlokalizowana w Tolland, w Connecticut w USA, ale działające na całym świecie. Sieć regionalnych przedstawicielstw i dystrybutorów obejmuje 117 krajów, w tym także Polskę. Firma zatrudnia bezpośrednio 800 osób, a dalsze 500 pracuje dla niej w firmach dystrybucyjnych lub współpracujących. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które priorytetowo traktuje rozwój technologii, w tej chwili posiadamy trzy Centra Zaawansowanej Technologii W Brukseli, Connecticut oraz Szanghaju w Chinach.

MMiA: Jaki jest zakres oferty Gerber Technology?
T. O., O. M.:
Nasza oferta obejmuje komputerowe systemy planowania (PDM), projektowania (CAD) i przygotowania produkcji (CAM) oraz urządzenia do warstwowania i rozkroju tkanin, dzianin, skór i tworzyw. Znajdują one zastosowanie w przemyśle odzieżowym, dziewiarskim, skórzanym oraz przy produkcji mebli tapicerowanych. Oferowane rozwiązania pozwalają na komputerowy rozwój produktu i jego realizację z wysoką dokładnością, spójnością i elastycznością. Dzięki nim można szybciej odpowiadać na zachodzące zmiany w trendach wzorniczych, poprawiać wykorzystanie materiału i dokonywać korekcji materiałowych, niedociągnięć takich jak łukowatość i skrzywienia.

MMiA: Jak istotny jest dla Państwa rynek naszego kraju?
T. O., O. M.:
Jesteśmy tu obecni już od prawie 20 lat. Polski rynek jest stabilny i ma cały czas potencjał wzrostu, dlatego czynimy konieczne inwestycje, między innymi uzyskując różne rodzaje atestów. Poza przemysłem meblowym obiecująco wygląda dla nas także branża automotive. Polska to rynek, który z racji swojej dynamiki i wielkości jest w obecnej chwili jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym, dla naszej firmy.

MMiA: Jak oceniacie Państwa tegoroczne targi FURNICA/DREMA?
T. O., O. M.:
Targi nam się podobają. W naszym odczuciu to udana impreza.

MMiA: Dziękujemy za rozmowę.
T. O., O. M.:
Dziękujemy.

.

Exit mobile version