Site icon 4woodi

Termodrewno, czyli inny wymiar świerku i sosny

Świerk i sosna kojarzą się przeważnie z miękkim drewnem, wyciekami żywicy i obecnością grzybów. W powszechnym przekonaniu gatunki te, w swojej naturalnej formie, postrzega się jako przeciwieństwo drewna egzotycznego oraz modrzewia syberyjskiego, które symbolizują piękno i wytrzymałość. Czy jednak sosna i świerk mają ukryty potencjał, który może dorównać egzotykom? Jak go uwolnić opowiedziała nam Darina Lazarova, ekspert z firmy JAF Polska.

 

Termowanie to proces obróbki drewna, który polega na jego podgrzewaniu w specjalnych piecach. Metoda ta wywodzi się z Finlandii, a proces ten przebiega z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych metod, takich jak ciepło i para wodna. Drewno poddawane jest działaniu wysokiej temperatury, od 160 do 230°C, w obecności pary wodnej przez okres od 48 do 96 godzin. Dopiero jednak termowanie trwające dłużej niż 70 godzin zapewnia pożądaną jakość drewna. Ważne jest, że podczas tego procesu nie są używane żadne chemikalia, dzięki czemu powstaje produkt całkowicie nietoksyczny, naturalny i odnawialny.

– Proces termowania znacząco poprawia właściwości drewna, zwłaszcza sosny i świerku. Dzięki niemu drewno staje się stabilne wymiarowo, odporne na gnicie i nadaje się do użytku w każdym klimacie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Termodrewno jest w pełni pozbawione żywicy, co eliminuje problem lepkich plam. To doskonały wybór na tarasy i elewacje, a także do saun. Termowane drewno dorównuje wydajnością gatunkom egzotycznym i stanowi świetną alternatywę dla modrzewia syberyjskiego – mówi Darina Lazarova z JAF Polska.

Estetyczne i funkcjonalne

Termoświerk charakteryzuje się łagodniejszym wyglądem sęków niż Termososna, jednak oba gatunki osiągają podobnie wysoką jakość. Podczas procesu termowania, drewno zyskuje elegancki, ciemny kolor dzięki karmelizacji zawartego w nim cukru. Zmiana koloru obejmuje całe drewno, co ułatwia jego obróbkę i zapewnia długowieczność. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieatrakcyjne dla szkodników, grzybów i bakterii, co zapewnia odporność na korozję biologiczną. Drewno staje się lżejsze, ale zyskuje na walorach użytkowych, w tym na izolacyjności, która wzrasta o 25%. Wilgotność zostaje obniżona do bezpiecznego poziomu 4-6%.

– Istnieje wiele sposobów termowania drewna, jednak nie wszystkie spełniają normy oraz są zgodne z opatentowaną metodą ThermoWood, co nie gwarantuje takich samych rezultatów. Produkty najwyższej jakości można rozpoznać po znaku towarowym ThermoWood®, który jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA) – podkreśla Darina Lazarova.

Termodrewno z czasem pięknie patynuje, przybierając srebrzysty odcień. Jeśli naturalna zmiana koloru nam odpowiada, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej impregnacji. Dla podkreślenia koloru i struktury można użyć olejowania. Deski można zamocować za pomocą niewidocznego systemu Profix 2.

Ekologiczne i trwałe

Drewno poddane odpowiedniemu procesowi termowania staje się trwałym i estetycznym materiałem budowlanym. Po zakończeniu okresu użytkowania, Thermowood, jako produkt całkowicie naturalny, można spalić, by wytworzyć bioenergię lub poddać recyklingowi. Co więcej, materiały oznaczone skandynawską etykietą ekologiczną Nordic Swan spełniają wymagania budownictwa ekologicznego, są wolne od metali ciężkich i szkodliwych pestycydów. Termodrewno jest przyjazne dla użytkowników i neutralne dla środowiska.

Trwałość to kluczowy element ekologii. Termososna i Termoświerk od Lunawood spełniają normy ISO 9001, posiadają znak CE oraz certyfikaty KOMO, TMT i PEFC, a także prawo do używania fińskiego godła i flagi. Drewno pochodzi z europejskich terenów, co minimalizuje logistykę i zmniejsza ślad węglowy. Cały proces produkcji i dostaw jest zrównoważony i kontrolowany, a wszystkie produkty powstają w Finlandii. Termowane deski tarasowe i elewacyjne oraz akcesoria montażowe są dostępne w JAF Polska.

JAF

Przedsiębiorstwo działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest ona dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 75-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów, stawia ją na pozycji jednego z liderów tej branży.

https://www.jaf-polska.pl/

Exit mobile version