Norman Foster, Zaha Hadid, Paul Smith, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Alex de Rijke, Richard i Ab Rogers, Allen Jones – to jedni z najwybitniejszych architektów i projektantów, którym Terence Conran, współzałożyciel Benchmark Furniture, zadał nurtujące go pytanie: „Jaki przedmiot zawsze chcieliście mieć w swoim domu, ale nigdzie nie mogliście go znaleźć?”. Odpowiedzi projektantów stały się inspiracją dla wspólnego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i Benchmark Furniture. W jego wyniku powstanie wystawa „The Wish List – What I Have Always Wanted Is…” na tegoroczny Festiwal Designu w Londynie.
W ramach tego przedsięwzięcia młodzi, obiecujący projektanci wykonają na życzenie światowej sławy architektów i designerów 10 obiektów swoich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Efekty ich pracy będzie można oglądać w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta od 13 do 21 września 2014 r.
O czym marzą znani architekci i projektanci? Na liście ich życzeń znalazły się między innymi: idealna temperówka, ukośne drzwi, szezlong, trójkątna półka, stanowisko do pracy, patera na owoce lub sery czy altana ogrodowa. Taka różnorodność projektów podkreśli szeroką gamę zastosowań amerykańskiego drewna liściastego. Wszystkie przedmioty zostaną wykonane w lipcu podczas tygodniowych warsztatów w pracowniach firmy Benchmark Furniture, która słynie z kunsztu rzemiosła oraz innowacyjnego podejścia do obróbki drewna.
„Różnorodny charakter przedmiotów z „Listy życzeń” i ich wykonanie w ciągu zaledwie jednego tygodnia będzie dużym wyzwaniem dla wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Jestem przekonany, że młodzi projektanci doskonale sobie z nim poradzą i w naszych warsztatach zyskają cenne doświadczenie w pracy z drewnem” – powiedział Sean Sufcliffe, współzałożyciel Benchmark Furniture.
Według Davida Venables, dyrektora AHEC na Europę, motywem przewodnim kolekcji „The Wish List” jest wszechstronność zastosowań amerykańskiego drewna liściastego oraz możliwość eksperymentowania z wielkimi i małymi formami. „Tak eklektyczna kolekcja pięknych i unikalnych przedmiotów może być wykonana wyłącznie z drewna” – powiedział David Venables.
Pracując nad poszczególnymi przedmiotami, młodzi designerzy będą dokumentować zużycie surowca i energii, aby w oparciu o dane z przeprowadzonego przez AHEC badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla 19 gatunków amerykańskiego drewna liściastego, ocenić wpływ każdego produktu na środowisko.
Źródło: AHEC
Fot.: Petr Krecji