Szlifierkę do pił tarczowych z zębem węglikowym Vollmer CP 650 zaprojektowano z myślą o użytkownikach oraz serwisach naprawczych pił. Oczekują oni bezkompromisowej precyzji ostrzenia, a jednocześnie zakup bardziej zaawansowanej szlifierki nie jest dla nich ekonomicznie uzasadniony. Pomimo że model CP 650 jest „najmniejszą” maszyną w ofercie firmy VOLLMER, oferuje swoim użytkownikom szeroki wachlarz możliwości ostrzenia praktycznie wszystkich geometrii pił do cięcia drewna, płyty czy aluminium.
Vollmer CP 650
Dzięki precyzyjnej kinematyce dokładności ostrzenia są stałe oraz powtarzalne bez względu na doświadczenie operatora i nie przekraczają ±0,2 stopnia podczas ostrzenia kąta natarcia i przyłożenia oraz 0.003 mm na średnicy piły. Odpowiada to standardowym dokładnościom pił dla przemysłu drzewnego stosowanym przez producentów pił. Istotną cechą maszyny jest automatyczne pozycjonowanie do kąta natarcia oraz przyłożenia według zaprogramowanych parametrów ostrzenia.
Maszynę w wersji podstawowej przygotowano do pracy w emulsji wodnej. Jeśli użytkownik planuje wykorzystanie maszyny w dłuższym czasie oraz w większym obłożeniu, np. podczas pracy wielozmianowej, dobrym rozwiązaniem jest doposażenie maszyny w systemy pozwalające na pracę w oleju syntetycznym: filtrację oleju chłodzącego oraz elektrostatyczny wyciąg powietrza.
Praca w osłonie oleju chroni zarówno narzędzia ostrzone przed korozją, jak i same komponenty maszyny, konserwując oraz smarując części mechaniczne, które normalnie zużywają się podczas wielu lat eksploatacji. Dodatkowo praca w oleju, który jest na bieżąco filtrowany przez np. dedykowany dla maszyn VOLLMER filtr odśrodkowy VMZ 140 lub centralny, przewidziany dla kilku maszyn system TRANSOR, sprawia, że maszyna jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, gdyż wszystkie większe pozostałości po ostrzeniu odkładane są w zbiorniku stacji filtrującej, a olej w obiegu pozostaje czysty, wymaga jedynie uzupełniania w trakcie użytkowania.
Praca szlifierki w układzie chłodzenia olejowego jest niezwykle wygodna i znacznie redukuje koszty serwisu maszyny na przestrzeni wielu lat użytkowania, natomiast wymaga dodatkowej inwestycji we wspomniane systemy filtrujące oraz zabezpieczające przed zapłonem (manualny bądź automatyczny – wybór należy do użytkownika).
Oprogramowanie
Opcjonalnie maszyna może zostać doposażona w specjalistyczny program dla obróbki wielopowierzchniowej zęba.
Oznacza to, że oprócz większości geometrii uzębień stosowanych przez przemysł drzewny operator, wykorzystując pakiet programowy MULTI SURFACE, może swobodnie programować dowolną sekwencję grupy uzębień oraz indywidualnie dobierać parametry szlifowania dla poszczególnych powierzchni. Przykładami takich uzębień są na przykład grupy zębów G5 czy G7.
Systemy filtrujące do szlifierek VOLLMER
Klienci, którzy oczekują wysokiej skuteczności oczyszczania, mogą połączyć szlifierkę z urządzeniem filtrującym VMZ 140 lub w przypadku pracy z kilkoma maszynami naraz – z systemem TRANSOR. Obydwa rozwiązania posiadają wbudowany interfejs zoptymalizowany do podłączenia maszyn VOLLMER.
Urządzenie VMZ 140 można zainstalować do współpracy z jedną szlifierką VOLLMER za pomocą standardowego przyłącza. Pompa sterowana jest przez szlifierkę, a cykl czyszczenia chłodziwa uruchamia się według potrzeb użytkownika – przy rozpoczętym procesie szlifowania lub w innym zadanym przedziale czasowym. Co istotne, praca urządzenia nie wpływa na wzrost temperatury chłodziwa. Stałe cząstki pozostałe po szlifowaniu osadzają się wewnątrz zbiornika rotacyjnego, a czyste chłodziwo przechodzi do czystego zasobnika.
Urządzenie filtrujące może pracować z każdym chłodziwem używanym do szlifowania: z emulsją wodną, olejami itd. oraz separuje cząstki stałe do 5 µm średnicy, co przekłada się na wysoką skuteczność oczyszczania. Szybki i łatwy dostęp do zbiornika pozwala na odzysk odseparowanych cząstek.
Bardziej zaawansowany system TRANSOR, pracujący docelowo z nawet 3 lub 4 szlifierkami VOLLMER, może posiadać dodatkowo chłodziarkę oleju dla utrzymania stałej, optymalnej temperatury chłodziwa.
Dla użytkowników wymagających większej automatyzacji i powtarzalności ostrzenia partii pił VOLLMER posiada w swoim portfolio model CHX 840 wykonujący pomiar piły wraz z detekcją pozycji zęba, weryfikujący ustawienia operatora oraz eliminujący potrzebę manualnego wskazania pierwszego kontaktu ściernicy z zębem bazowym. Cały proces odbywa się automatycznie. Piła ostrzy się w jednym zamocowaniu zarówno od strony natarcia, jak i przyłożenia. Dla zwiększenia produktywności model ten można fabrycznie doposażyć w automatyczny magazyn pił na ok 30 szt. o różnej średnicy zewnętrznej, wewnętrznej oraz dowolnej geometrii uzębienia.
https://www.vollmer-group.com/
Fot. Vollmer