Na targach LIGNA 2019 Grupa HOMAG zaprezentowała rozwiązania, które mają ułatwić codzienną pracę i wesprzeć procesy produkcyjne w małych i średnich zakładach meblarskich. Należy podkreślić, że producent przygotował kompleksowe rozwiązania nie tylko do produkcji wielkoseryjnej, ale także do produkcji pojedynczych elementów. Inteligentne oprogramowanie oraz wiele przydatnych aplikacji, które można łatwo zintegrować z posiadanym parkiem maszynowym, ma ogromne znaczenie i istotnie wpływa na skalę planowanych inwestycji.
HOMAG przedstawił 3 nowoczesne koncepcje produkcji dotyczące różnych klas wydajności.
„Start w cyfryzację” – to koncepcja dla zakładów, które chcą uzyskać większą przejrzystość w produkcji, zoptymalizować i ulepszyć dotychczasowe procesy produkcyjne. Skupia się ona na uzyskiwaniu danych niezbędnych do produkcji, wykorzystaniu ich oraz poszerzeniu posiadanego już oprogramowania.
„Zintegrowany, cyfrowy warsztat” – to koncepcja, która zakłada, że każdą maszynę obsługuje jeden operator, a obszary przygotowania produkcji, parku maszynowego oraz obróbki ręcznej są oddzielone od siebie pod względem organizacyjnym, zaś operatorzy maszyn otrzymują dane dotyczące zleceń częściowo w formie cyfrowej. Tu HOMAG skupia się na właściwym wykorzystaniu danych cyfrowych z różnych systemów, kwestii zarządzania obrzeżem we wstęgach, szybkości zamawiania elementów oraz sposobami wykorzystania danych cyfrowych w obszarze obróbki ręcznej.
„Połączone gniazda produkcyjne” – produkcja gniazdowa to koncepcja, która powstała specjalnie z myślą o małych i średnich zakładach produkcyjnych z branży meblarskiej w zakresie wydajnej obróbki płyt. Jej istotą są gniazda produkcyjne z możliwością rozbudowy. Gniazda te połączone są bezzałogowym transporterem (TRANSBOT), a za nadrzędne sterowanie odpowiada system kierowania produkcją ControllerMES. Jest to idea zapewniająca w pełni automatyczną produkcję pojedynczych elementów – począwszy od rozkroju aż po pakowanie. W koncepcji uwzględniono także takie zagadnienia, jak: redukcja nakładu czasu i pracy podczas tworzenia zamówień, efektywne sprostanie indywidualnym życzeniom klientów, radzenie sobie z wysokimi kosztami osobowymi i brakiem wykwalifikowanych pracowników, reagowanie na silną konkurencję oraz presję kosztową powstającą wskutek konsolidacji rynku.
Na LIGNA 2019 HOMAG poza mocno zautomatyzowanymi maszynami zaprezentował także nowe, nowoczesne aplikacje i rozwiązania z zakresu oprogramowania: konfigurator mebli, cyfrową mapę zamówień, aplikacje pomocnicze do sortowania i zarządzania obrzeżem, jak i nowe funkcje oprogramowania CAD/CAM. Wszystkie maszyny na targowej prezentacji były połączone z chmurą tapio, dzięki czemu miały dostęp do cyfrowych narzędzi i dodatków takich, jak: oprogramowanie intelliDivide do optymalizacji rozkroju, nowy manager narzędzi i materiału oraz aplikacja MachineBoard umożliwiająca monitorowanie pracy maszyny.
Nowe maszyny Grupy HOMAG
Agregat oklejający powerEdge Pro Duo
Jedną z prezentowanych nowości był agregat oklejający powerEdge Pro Duo, wnoszący nowy wymiar w obróbkę obrzeży. Jest to bardzo zaawansowane urządzenie, które na długo powinno zaspokoić aktualne, jak i przyszłe potrzeby producentów oferujących rozwiązania dopasowane do trendów rynkowych. Doskonałą jakość obróbki obrzeża gwarantuje technologia dokładnego definiowania i ustawiania parametrów wzdłuż całego konturu.
Centra CNC CENTATEQ P-210
W Hanowerze premierę miała seria niedużych, a wszechstronnych centrów obróbczych CNN CENTATEQ P-210, będących następcami centrów CENTATEQ P-110. Oferują one dużą wydajność, zajmując niewielką powierzchnię oraz posiadają bardzo bogate jak na tę klasę urządzeń wyposażenie. Maszyny te mają konstrukcję bramową, obustronny napęd, 2 niezależne osie Z, pozwalające na osobne rozmieszczenie głowicy wiertarskiej i wrzeciona frezarskiego, dynamiczny podział pola obróbczego do obróbki wahadłowej oraz dwuobiegowy system próżniowy z podwójną uszczelką, gwarantujący płynne rozmieszczenie elementów mocujących.
CNC CENTATEQ P-210 może też posiadać aż 24-pozycyjny magazynek na narzędzia, który może pomieścić maksymalnie 21 pionowych i 10 poziomych wrzecion wiertarskich z opatentowanym systemem mocowania. Wśród zalet tej serii wymienić też należy dostęp do maszyny z trzech stron.
Oklejarka 1240 z serii EDGETEQ S-240
Kolejną nowością pokazaną przez HOMAG była okleiniarka z regulacją osi przeznaczona dla początkujących użytkowników. Model 1240 umożliwia użytkownikowi wykorzystywanie różnorodnych materiałów oraz możliwość zmiany profilu. Okleiniarka pozwala na pracę z zastosowaniem każdego rodzaju kleju, w tym klejów PUR. Jednostka do nanoszenia kleju QA65N posiada funkcję opróżniania i czyszczenia. Maszyna jest mocno zautomatyzowana, jeśli chodzi o strefę docisku, agregat odcinający, agregat wyrównujący oraz agregat zaokrąglający – dzięki temu jej przezbrajanie jest łatwe i szybkie.
Kabiny lakiernicze SPRAYTEQ S-100
HOMAG przedstawił także nową generację kabin lakierniczych – SPRAYTEQ S-100. Charakteryzują się one ulepszoną konstrukcją, przez co więcej lakieru trafia na powierzchnię elementu, a to powoduje, że cały proces jest bardziej wydajny. Eliminacja nadmiernego natrysku wpłynęła także na wydłużenie żywotności filtrów, co z kolei zmniejsza nakłady pracy związane z ich czyszczeniem. Optymalizacji uległy także systemy odprowadzania powietrza – przełożyło się to na znacznie cichszą pracę wentylatorów.
(jz)