Na targach DREMA nie mogło zabraknąć największego polskiego producenta modułów laserowych, firmy Semicon Sp. z o.o. Odwiedzający poznańskie targi mogli zapoznać się m.in. z nową serią laserów liniowych ML-87, zielonych i czerwonych, dedykowanych dla przemysłu drzewnego i kamieniarskiego (jako wskaźniki linii cięcia i markery ułatwiające pozycjonowanie materiału obrabianego). Na targowej ekspozycji został też zaprezentowany zielony laser liniowy LP-520L-10 do zastosowań przemysłowych z regulacją ogniskowej.
Hermetyczny laser do zadań specjalnych
Jednym z prezentowanych podczas targów DREMA urządzeń był laser liniowy ML-87PGL-520-15 (zielony) oraz ML-87PGL-635-15 (czerwony) wyposażony w dużą, masywną obudowę (Φ40 x 200 mm) z wewnętrznym wysokosprawnym zasilaczem sieciowym. Urządzenia z tego typu można zasilać bezpośrednio z sieci szerokim zakresem napięć wejściowych 87-260 VAC.
Nowe lasery linii ML-87 gwarantują stabilną pracę w trudnych warunkach (klasa szczelności IP67) i są idealnym rozwiązaniem dla wymagających aplikacji przemysłowych. Dostępne są w komplecie z dedykowanym uchwytem mechanicznym, który umożliwia kilka wariantów montażu oraz pełną regulację pozycji lasera.
Zielony laser liniowy o regulowanej ogniskowej
Odwiedzający stoisko polskiego producenta laserów podczas targów DREMA mogli się zapoznać również z zaletami modelu zielonego lasera liniowego LP-520L-10. Urządzenie pozwala na regulację ogniskowej w zakresach od kilku centymetrów do kilkunastu metrów i korekcję prostoliniowości.
LP-520L-10 generuje wyraźną zieloną linię, gwarantuje stabilną pracę w trudnych warunkach i stanowi uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu drzewnego. Mocowanie lasera jest ułatwione dzięki gwintowanej obudowie (mosiężny, chromowany gwint M18 x 1).Na odwiedzających stoisko firmy Semicon podczas targów DREMA czekają vouchery zniżkowe na zakup lasera (-10%).
Semicon Sp. z o.o. oferuje moduły laserowe o różnych długościach fali i mocach wyjściowych, różnych rozmiarach i konstrukcjach mechanicznych, z modulacją zewnętrzną i wewnętrzną lub bez. W ofercie znajdują się generatory linii, krzyża, lasery punktowe, a także laserowe urządzenia pomiarowe służące do badania przesunięć współosiowości i prostoliniowości obiektów. Przedsiębiorstwo ma także w ofercie szerokie spektrum podzespołów optoelektronicznych i akcesoriów do laserów (uchwyty mechaniczne, okulary ochronne itp.), a obok stałej oferty standardowych urządzeń oferuje też możliwość modyfikacji modułów i takich wartości, jak np. długość fali czy zasilanie. Semicon zapewnia również serwis urządzeń własnej produkcji oraz innych producentów
Urządzenia produkowane w Dziale Optoelektroniki Semicon znajdują zastosowanie w przemyśle, nauce, wojsku i medycynie, a firma dysponuje pełną gamą podzespołów do modułów laserowych (diody laserowe, zasilacze, elementy optyczne, układy scalone, sterowniki itp.). Dzięki doświadczonemu zespołowi przedsiębiorstwo jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez zaawansowane technicznie firmy, również międzynarodowe. Przykładem jest tutaj japoński koncern Canon, dla którego Dział Optoelektroniki Semicon zaprojektował i zbudował podczerwony laser, będący elementem składowym tomografu SOCT (Spectral Optical Coherent Tomography – spektralna koherentna tomografia optyczna), o bardzo dużej rozdzielczości i szybkości skanowania.
Rozmowa z Pawłem Puchalskim, kierownikiem Działu Optoelektroniki firmy Semicon
MwPD: Jakie korzyści płyną ze stosowana laserów liniowych?
Paweł Puchalski: Przede wszystkim umożliwiają zwiększenie wydajności i szybkości produkcji oraz utrzymanie wysokiej jakości produktów. Pomagają wykonać precyzyjne cięcie i zaplanować obróbkę tak, by zminimalizować ilość odpadów materiałowych.
MwPD: Czy stosowanie laserów jest bezpieczne?
P.P.: Wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem pracy z laserami reguluje norma PN-EN 60825-1:2014, która dzieli urządzenia laserowe na klasy bezpieczeństwa. Klasy opisujące urządzenia, które są bezpieczne dla użytkownika i nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych środków zabezpieczających, na przykład okularów ochronnych, to 1M oraz 2M. Należy jednak pamiętać, że są to profesjonalne urządzenia przemysłowe, a nie zabawki. Wszelkie nieodpowiedzialne zachowania, celowe wpatrywanie się w wiązkę lasera czy kierowanie jej na innych zawsze mogą być niebezpieczne.
MwPD: Czy zakup lasera to duży koszt?
P.P.: Koszty urządzenia zależne są od wielu czynników, takich jak moc, długość generowanej linii czy miejsce montażu, na przykład na zewnątrz, w doświetlonej hali lub w zakładzie o stałym oświetleniu. Moduły laserowe polskich firm, jak na przykład firmy Semicon, są znacząco tańsze niż podobne urządzenia zagranicznych gigantów, przy zachowaniu takiej samej jakości. Podstawowy laser czerwony z osprzętem rodzimego producenta to koszt około 1000-1100 zł, na który składa się laser dedykowany dla przemysłu drzewnego (850 zł netto), zasilacz (60-80 zł) oraz komplet uchwytów (160 zł). Na najbardziej zaawansowane urządzenie o bardzo dużej mocy optycznej trzeba przeznaczyć znacznie więcej, nawet do kilku tysięcy złotych.
Ceny materiałów rosną, tak jak i konkurencja w branży. Zastosowanie laserów pozwala na zwiększenie przewagi konkurencyjnej i dlatego powoli staje się standardem. Klienci coraz częściej traktują zakup lasera jako szybko zwracającą się inwestycję. I słusznie.
MwPD: Czym kierować się przy wyborze lasera?
P.P.: Przy podejmowaniu decyzji o zakupie lasera należy skupić się na parametrach, takich jak kolor lasera – czerwony lub zielony – długość linii, jaką chcemy wyświetlać, bo od tego zależy moc optyczna lasera, sposób montażu – aby wybrać odpowiednie uchwyty mechaniczne. Kolor wiązki wiąże się bezpośrednio z tym, gdzie urządzenie będzie wykorzystywane. Im mniej korzystne dla lasera warunki – jasne, mocne światło – tym wyraźniejsza musi być generowana linia. Najlepiej widoczna w jasnej hali czy na nasłonecznionym placu będzie linia zielona i na ten kolor należy postawić. Długość linii jest związana z mocą optyczną lasera – im dłuższą linię chcemy uzyskać, tym więcej mocy optycznej potrzebujemy.
MwPD: Jak wyglądają kwestie montażu lasera?
P.P.: Moduł laserowy w idealnym położeniu znajduje się dokładnie pod kątem 90° do płaszczyzny obrabianego materiału. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Zazwyczaj jest montowany pod kątem, na niewielkiej wysokości, z boku maszyny. Dlatego należy brać pod uwagę jej budowę, bo aby linia była odpowiednio długa, cienka i dobrze widoczna, laser musi być zogniskowany na odpowiednią odległość wynikającą z gabarytów maszyny. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są urządzenia o regulowanej ogniskowej, które można montować na różnych uchwytach i dostrajać do danego położenia, na przykład LP-520L-10 marki Semicon. Wybierając laser, warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dokonać optymalnego wyboru i zapewni informacje niezbędne do bezpiecznej pracy z tymi urządzeniami.