Podczas tegorocznych targów Holz-Handwerk w Norymberdze firma FELDER zaprezentowała na nowo opracowaną wiertarkę wielowrzecionową FD 21 professional, która jest nieodzowną obrabiarką zwłaszcza w zakładach specjalizujących się w produkcji mebli.
Nowa wiertarka wielowrzecionowa umożliwia wiercenie otworów konstrukcyjnych takich, jak: pod kołki do wykonywania na przykład estetycznych połączeń w korpusach meblowych, otworów rzędowych lub otworów pod zawiasy. Przy jej konstruowaniu wykorzystano nie tylko już sprawdzone prawie przez 10 lat rozwiązania z poprzedniczki FD 921, ale również dołożono kilka detali, które wyróżniają ją na rynku.
Spawany korpus wiertarki zapewnia jej bardzo stabilną konstrukcję, a masywny stół z żeliwa szarego, z możliwością jego powiększenia z trzech stron za sprawą systemu Feldera ze stolikami przedłużającymi, pozwala osiągnąć olbrzymią powierzchnię roboczą o wymiarach nawet 2900 x 1380 mm, która zapewnia bezpieczną i komfortową pracę również podczas wiercenia bardzo dużych elementów. Głęboko wysunięta do tyłu rama umożliwia wykonywanie otworów rzędowych w bardzo szerokich elementach nawet do 600 mm i ustawienie przykładnicy do głębokości 300 mm. Sama przykładnica w formie liniału zaopatrzona w ograniczniki ustalające do wiercenia otworów dokładnie w odstępie 37 mm od krawędzi elementu okazuje się bardzo przydatna do wykonywania otworów rzędowych lub pod okucia.
FD 21 professional wyposażona jest w wydajny silnik o mocy 1,5 kW, a prędkość obrotowa podczas wiercenia wynosi 2800 obr./min. Maszyna przeznaczona jest do obróbki elementów o maksymalnej grubości 65 mm i wiercenia otworów o maksymalnej głębokości do 70 mm i wysokości do 55 mm. Posiada 21 wrzecion wiertarskich ułożonych w odstępach co 32 mm. Wrzeciona te wyposażone są w szybkozłącza z zamkiem bagnetowym, które umożliwiają wymianę wierteł bez jakichkolwiek, dodatkowych narzędzi. Wrzeciona obracają się naprzemiennie w lewo, w prawo, w nie zakłada się znormalizowane, odznaczające się kolorem wiertła. W celu wykonania otworów pod okucia w jednym toku pracy najbardziej popularnych producentów, na przykład Blum, Hettich czy GRASS, użytkownik może założyć segmenty wiertarskie kombi z wiertłami o średnicy 35 mm.
Agregat wiertarski, znajdujący się z tyłu maszyny, przechylany pneumatycznie, daje się ustawić i unieruchomić w dowolnej pozycji za pomocą skali w przedziale 0o-90o, a dodatkowo dla kąta 45o obrabiarka posiada ogranicznik krańcowy. Ustawiony w pozycji poziomej agregat wykonuje odwierty w płaszczyźnie czołowej elementu, natomiast ustawiony w pozycji pionowej w płaszczyźnie powierzchni. Ustawień wysokości agregatu wiertarskiego dokonuje się za pomocą pokrętła ręcznego, a wartości odczytuje na liczniku analogowym. Z kolei głębokość wiercenia ustawiana jest z wykorzystaniem skali, na której naniesione są 4 najczęściej stosowane długości wierteł, a punktem odniesienia jest krawędź stołu roboczego. Wiertarka wyposażona jest w kompensację głębokości wiercenia wynoszącą 8 mm, bardzo przydatną podczas wykonywania otworów pod połączenia narożne, która zabezpiecza przed przewierceniem materiału i eliminuje dodatkowe ustawienia.
Przy nowej wiertarce wielowrzecionowej firmy Felder na uwagę zasługuje pneumatyczny system mocowania elementów obrabianych wyróżniający się szybką i nadzwyczaj komfortową obsługą. W standardzie wiertarka FD 21 professional wyposażona jest w 2 pneumatyczne cylindry dociskowe, w razie potrzeby klient może doposażyć ją w dodatkowe tego typu elementy. Ustawianie cylindrów na boki oraz góra-dół odbywa się niezależnie. Pociągnięcie gałki umieszczonej na każdym cylindrze powoduje ich opadnięcie na materiał obrabiany, a zablokowanie pneumatyczne następuje po naciśnięciu pedału nożnego. Po jego zwolnieniu dociski podnoszą się na odpowiednią wysokość umożliwiającą wygodne i jednoczesne bezpieczne wsunięcie kolejnego elementu o tej samej grubości.
Masywne, wykonane z żeliwa przykładnice boczne zaopatrzone w aluminiowe liniały można przesuwać i ustalać w wybranej pozycji za pomocą rączek dociskowych. Odczytu wartości ustawienia dokonuje się wygodnie za pomocą lup wtopionych w przykładnice. Na życzenie użytkownik może otrzymać przykładnice z licznikiem analogowym, który pozwala osiągnąć dokładność ustawień do jednej dziesiątej milimetra. Obrabiarka w standardzie wyposażona jest już w dwa liniały o długości 1500 mm, każdy z dwoma ogranicznikami, które można montować zarówno przy przykładnicach bocznych, jak i przy przykładnicy głębokości.
Firma Felder przy nowej FD 21 professional oferuje bogatą paletę przystawek uzupełniających, a wśród nich godny polecenia system rastrowy do zastosowania dla przykładnic bocznych oraz przykładnicy głębokości. Opiera się on na precyzyjnie osadzonych, w szynie od frontu maszyny lub w liniałach przykładnic bloczkach oraz bolcu ustalającym i pozwala na błyskawiczne pozycjonowanie przykładnic, co przekłada się na oszczędności czasu pracy oraz powtarzalność dokładności podczas wykonywania powtarzających się wierceń. Kolejnym udogodnieniem przy dokonywaniu ustawień przy obrabiarce może być dostępny w opcji wzorzec do przenoszenia odległości przykładnic bocznych, pozwalający na ich proste i symetryczne ustawianie. Opcjonalnie dostępne są także przystawki do wiercenia otworów w ramiakach do połączeń pod kątem prostym i 45o, które można bezproblemowo osadzić na stole maszyny, gwarantując najwyższą precyzję połączeń kątowych. Pomyślano także o ergonomii w postaci uchwytów na korpusie obrabiarki do przechowywania przykładnic bocznych, przedłużeń przykładnic, 21 szybkozłączy z wiertłami czy segmentów wiertarskich do okuć, które zawsze znajdują się w zasięgu ręki, ułatwiając codzienną pracę.
(bb)
.