Fornir pochodzący z drewna to element natury, który daje ciepło oraz szlachetność, dlatego zawsze będzie atrakcyjny dla wymagających klientów. Wychodząc z tego założenia, firma Fornir Line z Krakowa wyspecjalizowała się w sprzedaży fornirów naturalnych, oklein modyfikowanych, laminatów naturalnych oraz tarcicy suchej. Wykorzystując w swoim działaniu wiedzę i doświadczenie zdobyte w pracy przy produkcji mebli, dostawca stara się zapewnić klientom produkt najwyższej jakości.
W ofercie Fornir Line, spośród 70 różnych fornirów naturalnych, największym zainteresowaniem cieszą się gatunki tradycyjne oraz egzotyczne pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej.
Tym najbardziej klasycznym i jednocześnie najczęściej stosowanym w Europie jest fornir dębowy.
Coraz częściej pojawia się on w nowych obliczach typu: rift cut, dąb sękaty czy dąb wędzony. Najczęściej klienci łączą go z elementami połyskowymi, metalem lub kamieniem naturalnym, uzyskując efekt eleganckiej prostoty i nowoczesności.
Dąb rift cut to okleina z trójwymiarowym, celowym efektem ponożowym. Uzyskuje się go, stosując odpowiednie nakładki (frezy) na nóż skrawający. W ten sposób fornir staje się bardziej surowy i jednocześnie bardziej naturalny. Dalsza jego odróbka wymaga dużej dbałości w procesie technologicznym i ma na celu uwydatnienie efektu trójwymiarowości.
Dąb sękaty ze zdrowymi, niewypadającymi sęczkami to fornir, który wymaga doboru odpowiedniego, wyselekcjonowanego surowca do produkcji. Jednakże w rezultacie można uzyskać produkt dający efekt rustykalności lub też wręcz nowoczesności, w zależności od zastosowanych dodatków.
Katalog oklein egzotycznych Fornir Line jest nieustannie uzupełniany. Wprowadzając do kolekcji nowe forniry, dostawca kieruje się przede wszystkim ich oryginalnością. Wybierane są wzory mało znane w Polsce lub też takie, których w ogóle nie było do tej pory na naszym rynku.
Jedną z nowości jest okleina cocobolo. Gatunek tego drewna występuje głównie w Meksyku. Jego cechą charakterystyczną jest ciemnobrązowoczerwona barwa z czarnymi splotami nitek. Ze względu na dużą zawartość substancji oleistych powierzchnia cocobolo wydaje się gęsta, posiada woskowy połysk i jest bardzo wyrazista.
Ciemnobrązowa barwa z nieregularnymi, głęboko czarnymi strefami to domena forniru ziricote, kolejnej nowej propozycji. Ten gatunek drewna pochodzi z Ameryki Środkowej, od Meksyku do Kolumbii oraz Ameryki Południowej, głównie z Brazylii. Drzewa ziricote rzadko osiągają wysokość powyżej 5 m i średnicę powyżej 30 cm, dlatego pozyskiwanie tego forniru jest bardzo trudne. Proces produkcji ze względu na kruszenie i możliwość pękania wymaga dużej uwagi i staranności. Fornir ziricote w wykończeniu połyskowym oddaje piękno bogatego i niepowtarzalnego rysunku tego drewna.
Wśród nowości na szczególną uwagę zasługuje fornir róża czarna, gatunku pochodzącego z Ameryki Południowej. Niewielkie przyrosty, wyraźny rysunek drewna oraz czarno-miodowa barwa sprawiają, że okleina ta zyskuje uznanie w najbardziej wymagających projektach.
Jednym z niedocenionych i wciąż mało znanym w Europie fornirem jest louro preto, od dawna dość powszechnie wykorzystywany na świecie głównie do produkcji mebli. Dekor ten posiada barwę od brązowej do oliwkowobrązowej. Rysunek drewna może być harmonijny lub całkowicie nieregularny. Mimo dużej twardości fornir łatwo się obrabia. Przy wykończeniu powierzchni, ze względu na występujące głębokie pory, zalecane jest stosowanie lakierów wypełniających o dużej transparentności. Proces lakierowania powierzchni poprzedzony szczotkowaniem zwiększa głębię wykończenia.
Ofertę materiałów naturalnych dla meblarzy firmy Fornir Line uzupełniają produkty lakiernicze firm Verinlegno oraz Heidelberg.
Maria Pernak