Firma Matex ze Starczanowa koło Nekli już od ponad 30 lat zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych. Jej produkty trafiają zarówno do klientów z Polski, jak i na rynki zachodnie. W ofercie znajdziemy komplety wypoczynkowe, sofy i narożniki o różnej stylistyce. Ich wspólną cechą jest jakość i wzornictwo spełniające wysokie, europejskie standardy. Grzegorz Kwiatek, kierownik utrzymania ruchu w firmie Matex, mówi: „Dzięki kompleksowemu asortymentowi oraz szerokiej gamie materiałów obiciowych jesteśmy w stanie spełnić praktycznie wszystkie życzenia naszych klientów. Jesteśmy znani jako niezawodny partner na rynku mebli tapicerowanych.” Ta niezawodność wymaga doskonałej organizacji procesu produkcyjnego. Zakup optymalizerki OWD-1600 firmy Metal-Technika ma być jednym z elementów zapewniających jego stabilność.
Pierwszą optymalizerkę firma Matex nabyła od niemieckiego producenta, który mógł się pochwalić dużym doświadczeniem w produkcji tego typu urządzeń. Decyzja zakupu kolejnej takiej maszyny była podyktowana potrzebą zapewnienia ciągłości produkcji w razie wystąpienia awarii. Tym razem postanowiono sprawdzić pozytywne opinie o maszynach polskiego producenta optymalizerek – firmy Metal-Techniki. Początkowo miała to być optymalizerka przelotowa, jednak ostatecznie zdecydowano o nabyciu, cieszącego się bardzo dobrą opinią na rynku, modelu z popychaczem –OWD-1600.
W firmie Matex maszyna realizuje zadania cięcie listew na określone wymiary. Grzegorz Kwiatek stwierdza: „Wybór modelu optymalizerki do naszego przedsiębiorstwa był podyktowany ściśle założeniami produkcyjnymi. Wysoka precyzja cięcia połączona z możliwością wycinania pakietów listew pozwala nam na pozyskanie dużej ilości elementów o określonych parametrach w stosunkowo niewielkim czasie.” OWD-1600 pracuje z dokładnością ±0,2 mm, poza listwami zapewnia precyzyjne cięcie kantówki, obłogów desek, lameli itp.
Firma Matex doceniła także wielkość maszyny, która jest krótsza od większości podobnych urządzeń oferowanych na rynku. To pozwoliło lepiej dopasować urządzenie do istniejącego procesu produkcyjnego.
– Prosta obsługa urządzenia, czytelny interface, skracający czas szkolenia załogi, oraz szereg zabezpieczeń wpływających na bezpieczeństwo pracy także miały duży wpływ na wybór tego konkretnego modelu.” – mówi Grzegorz Kwiatek. I dodaje: ”Na uwagę zasługuje również zredukowanie do minimum ruchomych elementów maszyny, wpływających bezpośrednio na zredukowanie liczby awarii, oraz czas potrzebny na zabiegi naprawcze i konserwacyjne urządzenia.”
Jak widać wszystkie ważne dla nabywcy wymienione czynniki mają bezpośredni wypływ na poprawę wydajności produkcji przy zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu pracy.
Parametry OWD-1600
OWD-1600 może posiadać silnik o mocy 5,5 kW lub, jeśli istnieje taka potrzeba, to w większy. Wszystkie łożyska liniowe mają olejowy układ centralnego smarowania.
Długość elementów wejściowych może wahać się w zakresie od 0,5 do 4 m w przypadku maszyny standardowej, ale na zamówienie mogą to być elementy dużo dłuższe.
Poza tym oprogramowanie maszyny umożliwia tworzenie katalogów z wymiarami, na podstawie których dokonywana jest optymalizacja. Każdy katalog może zawierać 30 konkretnych wymiarów, istnieje też nowsza wersja z rozszerzeniem do 50 wymiarów. Ilość katalogów jest w zasadzie nieograniczona.
Wyposażenie podstawowe optymalizerki OWD-1600 obejmuje: zespół ramienia jeżdżącego (popychającego), zespół tnący, dociski, stół do kreskowania (załadowczy), stół odbiorczy z 5 wybijakami do segregacji.
Jako elementy dodatkowe dostępne są: bufor załadowczy, przedłużenie stołu załadowczego do materiału o długości 5, 6 lub 8 metrów, system automatycznego podnoszenia zespołu czujek, transporter skośny do odbioru odpadu.
Oświetlenie LED
Firma Metal-Technika posiada siostrzana firmę Level-LED, która projektuje, produkuje i montuje oświetlenie hal, placów i biur. Firma Matex już w zeszłym roku nabyła pierwsze lampy tego producenta celem ich przetestowania w swoim zakładzie. Ponieważ produkty sprawdziły się, firma rozpoczęła sukcesywny proces wymiany oświetlenia w halach produkcyjnych.
Grzegorz Kwiatek mówi: „Na razie dokonaliśmy wymiany około 50 sztuk lamp i jesteśmy w trakcie rozmów na temat większego projektu, bardziej kompleksowego. Uważamy, że lampy dają nam odpowiednią, a nawet większa ilość światła przy mniejszej mocy, co w połączeniu z inteligentnym sterowaniem powoduje obniżenie kosztów energii elektrycznej.”
(jz)