Wygrani konkursu Wood Awards

Pod koniec 2017 roku ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu Wood Awards. Wśród laureatów znalazło się kilka projektów, do wykonania których autorzy użyli amerykańskiego drewna liściastego.

Ustanowiony w 1971 roku konkurs Wood Awards to pierwsze brytyjskie wyróżnienia, przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w architekturze i designie, w których wykorzystano jedyny na świecie materiał naturalnie zgodny ze zrównoważoną gospodarką. W ramach konkursu wyłaniane są najciekawsze realizacje z drewna z zakresu designu, rzemiosła i budownictwa.

NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ KONSTRUKCJĘ

Za najlepszy projekt uznano The Smile – konstrukcję zaprezentowaną podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2016 r. Projekt doceniono za niezwykłą i wyrafinowaną technologię wykonania oraz zręcznie zamaskowaną, pozorną lekkość całej struktury.

Instalacja The Smile wykreowała niezwykłe, oddziaływujące na zmysły środowisko,
w którym dzięki integracji struktury, powierzchni, przestrzeni i światła powstało ogólnie dostępne miejsce spotkań. The Smile, który w zamyśle miał być przystosowaną do zamieszkania arką, to wysoki na 3,5 metra, szeroki na 4,5 metra i długi na 34 metry zakrzywiony drewniany tunel. Jego końce, zamknięte platformami widokowymi, wznoszą się na 12 metrów. Wejście do konstrukcji umieszczono w miejscu, gdzie łuk opiera się na ziemi. W środku może przebywać równocześnie sześćdziesiąt osób. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, z wykorzystaniem długich wkrętów, można było zrobić wejście w miejscu największych naprężeń konstrukcji.

 

W The Smile pierwszy raz wykorzystano duże panele z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo. Cała konstrukcja powstała zaledwie z dwunastu takich paneli o rozmiarach 14m na 4,5m każdy.

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański

Lokalizacja: Chelsea College of Arts, Londyn

Architekt: Alison Brooks Architects

Klient: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) / Festiwal Designu w Londynie

Inżynier budowlany: Arup

Producent CTL: MERK Timber GmbH, Züblin Timber

 

ZWYCIĘZCA W KATEGORII PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

Krzesło Narin zaprojektowane przez Davida Irwina dla Case Furniture zostało uznane za najlepsze w kategorii „Produkcja przemysłowa”. Sędziowie docenili eleganckie wzornictwo krzesła i uznali je za produkt atrakcyjny dla szerokiej grupy odbiorców.

„To było prawdziwe wyzwanie – uzyskać naprawdę komfortowe miejsce do siedzenia,
a jednocześnie zachować wszelkie wymogi użytkowe składanego krzesła. Płynność linii i łączeń mebla widać w sposobie, w jaki nogi toczone z litego drewna przechodzą
w formowane oparcie. To kluczowy element projektu – zapewnia on nie tylko wygodne wsparcie dla pleców, ale też jest osią, w której obracają się nogi krzesła. Siedzenie i oparcie wykonano z wysokiej klasy sklejki brzozowej pokrytej okleiną
z orzecha i dębu, natomiast reszta krzesła jest z litego drewna”
– powiedział David Irwin, projektant.

ZWYCIĘZCA W KATEGORII EDUKACJA I SEKTOR PUBLICZNY

W kategorii „Edukacja i sektor publiczny” w finale znalazły się aż cztery projekty. Zwycięski okazał się projekt Maggie’s Centre w Oldham. Zdaniem jurorów zasłużył
na ten tytuł ze względu na pełne wrażliwości podejście do architektury; ponadto jako pierwszy na świecie przesunął granice w wykorzystaniu drewna liściastego.

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług