Z końcem kwietnia firma CAD Projekt K&A zaprezentowała nowe wersje swoich popularnych programów do projektowania wnętrz. Znaczna część zmian w programach CAD Decor 2.1 i CAD Kuchnie 6.1 powstała na skutek sugestii i opinii najbardziej aktywnych użytkowników – klientów poznańskiej firmy, co zaowocowało dostosowaniem tego autorskiego oprogramowania do wymogów współczesnej branży komputerowego projektowania wnętrz. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest zupełnie nowy w tej branży Moduł Produktów Sopro.
Programy CAD Decor 2.1, CAD Kuchnie 6.1 oraz CAD Decor PRO mile zaskoczą zarówno obecnych użytkowników tych programów, jak i architektów i projektantów wnętrz, którzy do tej pory korzystali z konkurencyjnych programów CAD. Największą nowość stanowi prawdziwie rewolucyjny Moduł Produktów Sopro, będący integralnym, standardowym komponentem programów CAD Decor 2.1 i CAD Decor PRO. Jest to pierwsza taka propozycja w tej branży oraz próba stworzenia efektywnej platformy współpracy między architektami a producentami chemii budowlanej nie tylko na rynku polskim, ale także europejskim.
Różnorodność i funkcjonalność
Przy aktualizacji swojego oprogramowania z 22.04.2013 r. CAD Projekt K&A wprowadził szereg zmian mających na celu optymalizację i przyspieszenie procesów wykonywanych podczas projektowania wnętrz. Najnowsza aktualizacja to wiele usprawnień i dodatkowych funkcji w standardowym module Konwerter 3D i w bazach wnętrzarskich, a także w dokumentacji technicznej projektu i jego wycenie oraz w module wizualizacji.
Zadbano między innymi o pełną swobodę doboru nietypowych elementów wyposażenia wnętrz poprzez optymalizację działania modułu Konwerter 3D. Dodano obsługę nowego formatu plików DWX, które mają większą dokładność położenia punktów geometrii. Umożliwiono wstawienie przekonwertowanych obiektów do projektu bezpośrednio z okna konwertera oraz przyspieszono wczytywanie podglądów modeli. Dodano również ramkę (kadr) na podglądzie modelu, określającą, co dokładnie znajdzie się na „zdjęciu” podglądu.
Ważną nowością we wszystkich programach firmy CAD Projekt K&A jest możliwość wstawiania modeli z baz elementów wnętrzarskich w postaci samych obrysów, co pozwala zmniejszyć obciążenie projektu modelami o znacznej ilości powierzchni, które powodowały duże zużycie pamięci. Poprawiono również wygląd powierzchni łukowych i zaokrąglonych dla tych modeli, a także dla elementów dowolnych, tworzonych samodzielnie przez użytkownika. Modyfikacji uległa również dokumentacja techniczna, w której zoptymalizowano wygląd kreskowania ścian na wydruku rzutu z dokumentacji.
Fani fotorealistycznej wizualizacji z pewnością zauważą natomiast zmiany w Module Renderingu Profesjonalnego. Firma CAD Projekt K&A dołożyła starań, aby usprawnić działanie funkcji Final Gathering, dzięki czemu obciążenie procesora jest mniejsze i nie spowalnia pracy programu. Co więcej Final Gathering można teraz bez problemu przerwać w dowolnym momencie. Znacznie ulepszono również jakość algorytmu Raytracing, osiągając dokładniejsze wygładzenie na procesorach wielordzeniowych, nawet bez użycia opcji Adaptive Anti-aliasing. Dzięki tym wszystkim zabiegom obliczenia Raytracingu są teraz szybsze nawet o 50%.
Aktualizacja jak zwykle jest udostępniana użytkownikom oprogramowania CAD Projekt K&A przy pomocy automatycznie uruchamiającego się aktualizatora internetowego. Wystarczy kilka kliknięć i po chwili można już korzystać z wprowadzonych udogodnień.
Unikalne działanie Modułu Produktów Sopro
Moduł zawiera elektroniczny wzornik produktów Sopro, czyli bazę fug w formacie FDB, niezależną od baz płytkarskich. Po naniesieniu płytek i przejściu do zakładki „Fugi” w programie wyświetla się kolekcja fug Sopro. Do wyboru jest także baza uniwersalna, którą można samodzielnie modyfikować przy użyciu Edytora Baz Płytek. Możliwe są również: dowolna zmiana odcienia fug, wybór koloru z palety lub ustalanie wartości RGB. Te wszystkie możliwości zostały zachowane również w nowym Module Produktów Sopro, został on jednak poszerzony o prawdziwie rewolucyjne rozwiązania, dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających klientów.
Tylko fugi dostępne w bazie Sopro są analizowane przez program CAD Decor PRO lub CAD Decor pod kątem właściwości technicznych produktu. Oznacza to, że ze względu na ich właściwości producent przewidział możliwość użycia tylko i wyłącznie „odpowiednich” fug w przypadku ustawienia konkretnych parametrów, na przykład po zmianie szerokości fugi między kaflami część produktów przestaje być dostępna. Jest to bezcenne ułatwienie oraz oszczędność czasu dla architektów, którzy mogą na bieżąco i w czasie rzeczywistym korzystać z sugestii producenta i wykorzystywać w projektach właściwe produkty firmy Sopro, dostosowane do projektowanego pomieszczenia.
A jest z czego wybierać. W bazie Sopro znajduje się 50 fug, podzielonych na przeznaczone do ogrzewania podłogowego oraz produkty do użycia na powierzchniach bez ogrzewania podłogowego. Ilość wyświetlonych produktów w bazie zależy od wybranej szerokości fugi w projekcie, a szerokość tę można zmieniać w zakresie przewidzianym przez producenta. Użytkownicy mogą też modyfikować głębokość fug i grubość kleju na podłodze lub ścianie, a także liczbę warstw masy uszczelniającej. Szerokość fugi zmienia się w zakładce „Fugi” po naniesieniu fug na powierzchnie w projekcie. Głębokość fug na ścianach i podłogach, grubość klejów oraz ilość warstw masy uszczelniającej można zmienić w zakładce „Zestawienie”, edytując wybraną pozycję na liście użytych w projekcie materiałów. Po zmianie każdego parametru wszystkie wartości w zestawieniu ulegają błyskawicznej i automatycznej aktualizacji, w tym przewidywana ilość i wartość brutto danego produktu. Przedstawione wyliczenia mają charakter orientacyjny, ponieważ dla celów wyliczeń przyjęto, że podłoża, na których będą wykonane prace, są właściwe i odpowiednio przygotowane. Ewentualne korekty sugerowanych materiałów, mające na celu dostosowanie ich do faktycznych warunków i specyfiki obiektu, należy ustalić z projektantem, wykonawcą lub w drodze konsultacji z przedstawicielami Sopro Polska.
W końcowym zestawieniu znajdziemy nazwy użytych produktów, ich kolor i przeznaczenie, a także powierzchnię, którą zajmują, ilość niezbędną do pokrycia takiego obszaru, liczbę i rodzaj opakowań i wartość brutto według cennika Sopro. Należy jednak pamiętać, że ceny te mogą różnić się od występujących na rynku w zależności od oferty dystrybutorów.
Te wszystkie sprawnie i szybko działające funkcjonalności udało się dostosować do wymogów intuicyjnego programu do projektowania wnętrz. Dzięki temu szerokie grono architektów i projektantów wnętrz, a także inwestorów, zyskało nieosiągalne do tej pory usprawnienie procesu projektowania wnętrz przy zastosowaniu chemii budowlanej.
(jd)