Wzornictwo meblowe ulega ciągłym modyfikacjom, wpisując się w określone, szeroko pojęte trendy i globalne mody. Nie należy jednak zapominać o uwarunkowaniach historycznych i społecznych, które z globalnymi zjawiskami mają mało wspólnego. Obchody 25-lecia wolności w Polsce skłaniają do analiz, w jakim stopniu wywalczona wolność stała się motorem napędzającym design, jak zmieniały się meble w Polsce w kontekście formy, kolorystyki i dekorów, jak ewaluowało wzornictwo w ostatnim ćwierćwieczu. Podczas tegorocznych targów FURNICA w ramach wystawy „Design napędzany wolnością” można było znaleźć odpowiedzi przynajmniej na część z tych pytań.
W ramach wystawy Schattdecor zaprezentował przemiany, które nastąpiły w jego kolekcji dekorów: ewolucję struktur, przy których projektowaniu wykorzystywał najnowsze zdobycze technologii oraz kolorystyki. W czasach dynamicznych zmian w otoczeniu coraz istotniejsze staje się dotarcie do istoty rzeczy, lista bestsellerów wzorniczych powstaje na drodze wyboru najlepszych dekorów. Dobrym tego przykładem jest selekcja wzorów Decor Selection prezentowana przez Schattdecor klientom na początku roku 2014, która bazuje na wyborze najtrafniejszych stwierdzeń trendowych i koncentracji na dekorach o największym potencjale sprzedażowym, zgodnie z mottem: „Mniej znaczy więcej”.
W centrum uwagi znajduje się cały czas natura. Dla firmy Schattdecor, producenta papierów dekoracyjnych oraz folii meblowych, oznacza to dążenie do jak najwierniejszego jej odzwierciedlenia w tworzonych wzorach. Najnowsze technologie pozwalają na tworzenie dekorów z optycznym efektem trójwymiarowości oraz z efektami dotykowymi (haptycznymi). Bielone struktury sosny (Sosna Kodiak) czy modrzewia (Modrzew Sibiu) oraz jasne wzory (Fade) doskonale korespondują ze skandynawskim stylem wiejskim, gdzie łączy się wysoką jakość, zrównoważony design z ideą nowoczesnego stylu życia.
Ważnym trendem jest dążenie do indywidualizacji wnętrza. Trend ten odzwierciedla pragnienie ożywienia codzienności poprzez niekonwencjonalne rozwiązania, jak na przykład łączenie wyrazistych, mocnych dębów ze świeżą, odważną kolorystyką wzorów jednobarwnych – uni. Otwartość na nowe rozwiązania prowadzi często do łączenia ponadczasowej jakości, starych wartości z nowoczesnością. Stąd powrót mody na ciemne wybarwienia, na przykład orzecha (Noce Moscato), które nadają całości wyrazu stonowanej elegancji.
Te tendencje w połączeniu z nowościami wzorniczymi, które doskonale wpisują się w motto tegorocznych targów designu w Mediolanie MIX AND MATCH, to unaocznienie faktu, iż w miejsce kilku dominujących trendów pojawiają się obecnie różnorodne kierunki stylowe, których ważną cechą wspólną jest dalsza indywidualizacja. Aby ułatwić klientom wybór, Schattdecor oferuje im pomoc w analizie i wyborze trendów. Już w październiku ukaże się książka trendowa „Przewodnik po trendach i wzornictwie 2014/2015”. Jest to kolejna, po „Decor Selection”, książka trendowa Schattdecor stanowiąca wsparcie dla klientów firmy w ramach doradztwa i serwisu oraz będąca źródłem nowych impulsów, inspiracji. Spośród nowości wzorniczych prezentowanych w nowym trendbooku warto wymienić: Dąb Stirling, Buk Livorno, Orzech Columbia oraz Arabesk.
Dąb Stirling
Wzór o charakterze rustykalnym, uzyskany poprzez podkreślenie w jego rysunku sęków oraz wąskich fladrów. Struktura drewna z delikatnymi, negatywowymi porami, paskowaniem oraz zarysowaniami.
Buk Livorno
Nowoczesna interpretacja znanego tematu: naturalne detale z licznymi przebarwieniami sprawiają, że wzór ten jest bardzo dynamiczny, choć w ogólnym wyrazie pozostaje harmonijny.
Orzech Columbia
Ten delikatnie deskowany wzór wyróżnia się równomiernie rozłożonymi w ramach rysunku elementami paskowanymi oraz kwiatowymi. Delikatne sęki nadają mu naturalności. Doskonale prezentuje się zarówno na korpusach mebli, jak i na frontach.
Arabesk
Ta struktura patchworku utworzona zostaje poprzez połączenie różnorodnych graficznych ornamentów. Ten wzór zainspirowany ceramiką jest miejscami bardzo mocny, miejscami zaś delikatny i subtelny, efekt rozmycia koloru wzmacnia go.
Dekory Schattdecor z kolekcji Decor Selection 2014
Fade
Inspiracją do powstania tego wzoru były ceramiczne i graficzne tekstury. Ta ponadczasowa propozycja wzornicza prezentuje się bardzo okazale zarówno w mocnych kolorach, jak i w wydaniu delikatniejszym kolorystycznie, np. pudrowym. Interesującą alternatywą jest też wersja z perlmuttem.
Noce Moscato
Naturalnym wzorcem do powstania tego dekoru był orzech europejski o szerokich kwiatach i niewielkich sękach oraz delikatnych porach drewna. Wyrazu nabiera dzięki efektowi szczotkowania i bielenia.
Sosna Kodiak
Bardzo aktualny temat, w którym królują bielone drewna, o wąskich kwiatach i delikatnych śladach po pile, połączonych ze sobą w bardzo oryginalny sposób. Efekt 3D powstaje dzięki zastosowaniu wrażenia szczotkowania powierzchni.
Modrzew Sibiu
Dekor ten wyróżnia się dzięki połączeniu delikatnych i szerokich słoi drewna oraz dzięki realistycznej optyce szczotkowanego drewna. Rustykalne sęki i kwiaty dodają dynamiki rysunkowi.
OD DRUKARNI PO SPECJALISTĘ W ZAKRESIE PRODUKCJI POWIERZCHNI DEKORACYJNYCH
Od trzydziestu lat Schattdecor zaopatruje przemysł producentów pyt drewnopochodnych oraz producentów mebli w zadrukowany papier dekoracyjny, folie finish oraz filmy melaminowe. Przedsiębiorstwo rodzinne z centralą w Thansau wprowadza na rynek rocznie ponad 100 tysięcy ton papieru zadrukowanego. Grupa Schattdecor, zatrudniając w 13 zakładach produkcyjnych ponad 1500 osób, wypracowała w roku 2013 obrót wielkości ponad 550 milionów euro. Mimo że rola zadruku metodą wklęsłodruku jest ciągle pierwszoplanowa, należy podkreślić rosnące znaczenie obszaru produkcji folii finish oraz impregnacji w planach produkcyjnych przedsiębiorstwa.
W ubiegłym roku w siedzibie Schattdecor na południu Polski, w Głuchołazach, wyprodukowano ponad 270 mln m2 folii preimpregnat – to ilość, którą można by trzykrotnie okrążyć kulę ziemską. Jest to absolutny rekord produkcyjny w grupie Schattdecor. W porównaniu do roku 2012 produkcja w Głuchołazach wzrosła o ponad 50%.
(dp)
.