Site icon 4woodi

Żywica epoksydowa – koloryzacja i dekoracja

Temat, który chcemy dzisiaj poruszyć, rozpoczyna cały cykl artykułów na temat w obecnej chwili wyjątkowo popularny, którym jest żywica epoksydowa. Popularnym jej zastosowaniem jest wykonywanie mebli, w szczególności stołów i stolików kawowych, a żywica jest w tym przypadku elementem dekoracyjnym.

 

Warsztat na Maxa

Dzisiaj skupimy się na jej koloryzacji i dekoracji. Temat koloryzacji żywicy jest bardzo lekki i przyjemny. Jednakże jest to zagadnienie, które zajmuje kursantom najwięcej czasu podczas całego etapu lania żywicy. Ciężko jest zdecydować, jaki kolor chcemy uzyskać. Myślę, że proces koloryzacji żywicy nie powinien sprawić Ci większego problemu, jednak jeśli dopiero zaczynasz, warto zerknąć na krótki opis przez nas prezentowany. Wszystkie porady nie są „wyssane z palca” – są odpowiedzią na pytania setki naszych kursantów, którzy brali udział w szkoleniach Warsztatu na Maxa.

Istotne reguły

Podstawową zasadą jest, aby pamiętać, że nie powinno się mieszać ze sobą różnych rodzajów barwników. Staramy się nie łączyć podczas jednego projektu barwników transparentnych i barwników perłowych. Robimy tak, ponieważ każdy z nich ma swój własny skład chemiczny, a my nie chcemy doprowadzić do turbulentnej reakcji. Jeśli jednak uprzesz się na takie wariacje, zrób próby na małym odlewie (zachowaj wysokość taką, jaka będzie w odlewie docelowym). Efekt może być bardzo ciekawy i może Cię zaskoczyć, ale próba pozwoli na sprawdzenie reakcji danych barwników.

Ważnym jest, aby pilnować odpowiedniej ilości barwnika. Najczęściej jest to informacja przekazywana przez producenta na karcie technicznej, jednak ogólna zasada mówi o 3-5% całości mieszanki. Chcąc uzyskać delikatniejszy efekt, dodajemy po prostu mniej barwnika.

Barwnik perłowy

Posiada sypką konsystencję, zazwyczaj sprzedawany jest w postaci proszków (rzadziej spotykane są w płynie). Idealnie nadaje się do użycia w dużych projektach, takich jak stoliki, stoły kuchenne czy deski. W Internecie jest dostępna cała gama kolorów, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Uwaga! Podczas mieszania przykładaj się bardzo do dokładnego rozprowadzenia. Jeśli niedokładnie wymieszasz barwnik w żywicy, pigment wyjdzie do góry ze względu na zjawisko flotacji. Barwnik perłowy porównujemy czasem na potrzeby szkoleniowe do mąki w cieście naleśnikowym. Jeśli nie zostanie dokładnie rozmieszany, wyjdzie na powierzchnię, tworząc plamy.

Jeśli bawisz się w łączenie ze sobą dwóch kolorów (jeden w jednym pojemniku, drugi w drugim), próbuj używać mocno kontrastowych odcieni.

Barwnik transparentny

Dodany do żywicy po zastygnięciu imituje szkło. Jest to barwnik, którego wystarczy dodać kilka kropel, a efekt będzie zadowalający. Są bardzo wydajne. Nasyca się do pewnego momentu, ale przychodzi chwila, że już bardziej nie zmieni koloru, nie będzie ciemniejszy ani bardziej intensywny. Kolor transparentny po dodaniu do żywicy powoduje nieco dłuższe jej utwardzanie. Warto wziąć to pod uwagę podczas procesu produkcji i nie martwić się, że żywica potrzebuje np. dwie godzinki dłużej.

Barwnik w paście

Pasta jest idealna do obrazów. Jeśli użyjesz jej na grubszym odlewie, uzyskasz efekt zbliżony do plastiku. Natomiast używany do obrazów daje nam gwarancję, że jeśli odpowiednio wylejemy żywicę, na odpowiednią grubość, to będzie ona nieprzezierna. Nie będzie więc widać warstwy pod spodem. Jeśli chcesz bawić się w fale, to właśnie tego barwnika powinieneś użyć, szczególnie białego.

Tusze alkoholowe

Wyjątkowo popularne są tusze piniata. Te barwniki najczęściej dodajemy do żywicy po kilku/kilkunastu minutach od jej wlania do docelowego produktu. Tusze po wlaniu będą przenikały przez całą powierzchnię odlewu. Ciekawy efekt możesz osiągnąć, dodając najpierw kilka kropli koloru, później biały i tak na przemian. Biały barwnik będzie spychał kolor ku dołowi, tworząc tym sposobem smugi.

Dekoracja

Pozostał nam jeszcze temat dekoracji żywicy. Czasami nie potrzebujemy barwników, aby nasz wyrób zyskał na wartości estetycznej. Być może rzuciła się Wam w oczy biżuteria z wykorzystaniem kwiatów i bezbarwnej żywicy. Każdy przedmiot, który chcemy umieścić w naszym odlewie, musi zostać w pierwszej kolejności zagruntowany. Gruntujemy żywicą poprzez smarowanie przedmiotu dokładnie, aby zablokować dostęp powietrza do odlewu. Jeśli chcesz umieścić w swoim produkcie jakiś przedmiot, pamiętaj również o tym, że wszystko, co zalewamy, musi być odpowiednio wysuszone. Do zalania nie nadają się świeże owoce, warzywa i wszystko, co może podlegać procesom gnilnym.

Czy temat żywicy epoksydowej Cię zaciekawił? Daj nam znać, na przykład pisząc do nas na e-mail: kontakt@warsztatnamaxa.pl, a w kolejnym wydaniu zamieścimy więcej informacji na ten temat.

Exit mobile version